Садовий під час війни реставрує стодолу з Буковини

У Музеї народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького реставрують об’єкти – лемківську церкву та найбільшу стодолу із Буковини.

17.11.2023
Садовий під час війни реставрує стодолу з Буковини

Як повідомляє пресслужба Львівської міської ради, минулого року церква св. Володимира та Ольги, що є реплікою лемківської церкви зі села Котань, відсвяткувала своє 30-річчя у Музеї народної архітектури та побуту. За цей час її жодного разу не реставрували, відтак цього року це була критична потреба, щоб зберегти святиню.

«Зараз відбувається фінальний етап реставрування храму, а саме заміна покриття, гонти. Робота розпочалась восени цього року і за тиждень вже завершиться, адже майстрам залишився лише невеликий шматок.

Реставрація цього об’єкту – це дуже складна робота, адже архітектура церкви має багато заокруглень, кутів, особливих завершень. Це дуже кропітка робота, але радіємо, що маємо вправних майстрів, які знають, як це правильно і красиво зробити. А ще важливо подякувати всім нашим відвідувачам, адже саме за кошти з квитків ми маємо змогу закуповувати матеріали для реставрацій», – розповідає Михайло Закопець, директор львівського скансену.

Ще одним важливим об’єктом, який зараз реставрують у музеї, є стодола з Буковини. Цій будівлі також потрібно було повністю оновити покрівлю, однак тут вона особлива – з очерету. Цікаво, що для накриття стодоли знадобилось аж 2,5 тисячі сніпків очерету, який привезли із півдня України. Це також дуже кропітка робота, автентична, з дотриманням всіх оригінальних матеріалів і технологій.

«Ми робимо покрівлю з очерету. Спочатку стелимо матеріал, потім підбиваємо його в рівень, закріплюємо. Тут досить велика площа даху, зі своїм специфічним кутом нахилу та конструкціями, тому робота потребує зусиль. Працюємо багато, бо треба завершити якнайшвидше, поки не почались морози і сніг», – ділиться реставратор Валерій.

В Музеї народної архітектури та побуту кажуть, що реставрація – це поточна робота скансену, адже тут 125 об’єктів, всі вони цінні і старовинні. Через постійні пошкодженням сонцем, дощем чи вітром будівлі потребують ретельного догляду.

«Ми стараємось усіма можливими способами зберігати наші об’єкти. Реставрація не чекає ні дня, ми повинні це робити постійно. Особливо важливо це робити в час війни, адже ворог постійно нищить культурні пам’ятки України і є постійна загроза нових руйнувань. На території нашого музею ми просто зобов’язані робити це максимально швидко і якісно», – наголошує Михайло Закопець.

Коментарі

14:19
Біля львівської Ратуші всьоме пікетували Садового проти некритичних витрат
Кажуть, що 7 - це щасливе число. З цим твердженням навряд чи погодяться львів'яни, котрі 9 грудня вже всьоме вийшли на мітинги під вікна Андрія Садового з одною єдиною вимогою - згадати, що в країні війна.
18:04
Сколе – місце «комфортних» закупівель для обраних «комфортних» учасників. Продовження
У попередній статті нами описано «запеклу боротьбу» Сколівської міської ради, її комунальних підприємств і структурних підрозділів, за, як зазначав міський голова пан Романишин, «…комфортні умови праці працівників…».
17:03
Гроші на ремонт тротутарів і бруківку ̶н̶е̶м̶а̶є̶ ̶ будуть завжди, принаймні у Львові
Ще в липні цього року Президент України в одному із своїх вечірніх звернень прокоментував бюджетні витрати міст під час війни. Володимир Зеленський зазначив, що «ремонт бруківки та фонтанів недоречні під час війни – спочатку потрібна перемога над ворогом». Важко було не погодитись із такою думкою, з огляду на її актуальність як тоді так і в сьогоднішній час.
17:31
Що далі відбувається із сміттям, яке сортують львів’яни
З усіх відходів в Україні зараз можна переробити близько 20% – це метал, папір, скло, пластик, окремо йде органіка, яка становить до 50%. Проте фактично на переробку потрапляє менше ніж 5%, решта прямує на полігони. Вирішення "сміттєвої" проблеми безперечно потребує поліпшення законодавства у цій сфері, але й на побутовому рівні внести свою лепту до позитивних змін може кожен. Так, щоб переробити якомога більше вторсировини, її має бути й відсортовано якомога більше.