На Личаківському військовому кладовищі розпочали ексгумацію давніх поховань

Роботи виконують фахівці Меморіально-пошукового центру «Доля». Знайдені останки часів Першої світової війни згодом перепоховають. 

27.03.2023
На Личаківському військовому кладовищі розпочали ексгумацію давніх поховань

У Львові на Личаківському військовому кладовищі, вище місця поховань новітніх Героїв України (поле почесних поховань №86А), розпочали ексгумацію давніх поховань, повідомила пресслужба Львівської міськради.

Як розповів керівник Меморіально-пошукового центру «Доля» Святослав Шеремета, відповідно до архівних даних, на цій території було кладовище часів Першої світової війни. Тут поховані військові австро-угорської армії. Окрім цього, у 50-х роках радянська влада почала проводити «додаткове» поховання.

«Пошукові дослідження ми проводили раніше. Тоді встановили, що тут є останки. Після проходження усіх процедур, отримання дозволів від Міністерства культури, розпочали ексгумацію. Вже зараз можемо сказати, що у верхній частині огородженої території є поховання часів Першої світової війни, а в нижній – післявоєнного періоду. Щодо післявоєнного періоду, то це поховання військових НКВД, які загинули в боях з УПА. Бо зі 3400 прізвищ, які є на плитах центральної алеї, лише 111 датуються 1944-м роком. І ми розуміємо, що далеко не всі ці 111 людей можуть бути фронтовиками», – розповів Святослав Шеремета.

Він додав, що усі роботи тут проводять під наглядом фахівців. Екскаватор використовують для зняття верхнього шару ґрунту. Далі пошуковці працюють лопатами, шпателями, пензликами.

За словами радниці міського голови Львова з питань збереження культурної спадщини Лілії Онищенко, знайдені останки поховань часів Першої світової війни, згідно з рішенням виконкому, перенесуть.

«У міжвоєнні роки поховання часів Першої світової війни з цієї частини території переносили і робили це недобросовісно: радянська влада «заїхала» тракторами на місце поховань воїнів австрійської армії, а це були люди різних національностей, все знищила і почала проводити військові та приватні поховання поверх.

Знайдені поховання часів Першої світової війни будуть перенесені поруч, на поля №84 та №85, де у майбутньому збудують Меморіальний комплекс. Можливо, в ньому будуть використані бетонні хрести, які збереглися. Натомість поховання радянських часів зберігатимуть у спеціальному депозитарії до прийняття відповідних рішень», – додала Лілія Онищенко.

Як розповів керівник управління архітектури та урбаністики ЛМР Антон Коломєйцев, місто планує оголосити міжнародний архітектурний конкурс на будівництво такого Меморіального комплексу. Загалом тут хочуть облаштувати меморіальну площу та сквер пам’яті.

«Остаточне бачення цієї території ми отримаємо після проведення міжнародного архітектурного конкурсу. Ми вже на фінальній стадії формулювання технічного завдання, у нас є розуміння зонування цієї території. Ми говоримо не тільки про місце поховання, а про цілий «ареал пам’яті». З однієї сторони – це поховання новітніх Героїв, а з іншої – сквер пам’яті, ближче до житлової забудови. А в бік вулиці Мечникова – меморіальна площа. Це буде місце для зустрічей, відзначення важливих дат тощо.

Наше управління спільно з архітектором Андрієм Лесюком, який проєктував Меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні, напрацювали майбутню візію, як би мали виглядати поховання. За основу взяли козацький хрест – традиційне військове поховання і напрацювали його в сучасній інтерпретації. Ми розуміємо, що проєктанти, які працюють з похованнями Героїв, можуть взяти цей проєкт і використати. Або ж напрацювати власне рішення», – зазначив Антон Коломєйцев.

Коментарі

11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.
11:32
П’ятикласник зі Львівщини жонглює м’ячем 9 тисяч разів
Андрій Панів з села Мальчиці Івано-Франківської ТГ на Львівщині віртуозно володіє м'ячем.
11:34
У омбудсмена України вимагають у Шевченка вжити заходів щодо Шевченка
Керівнику українського футболу не вдасться відмовчатися за дії своєї команди.
12:08
Традиції «аварійності» львівського мера. Продовження
В попередній статті нами була вибірково і як наглядний приклад розкрита історія «успіху» співпраці представників однієї сім’ї – сім’ї Новосад і пов’язаних з ними юридичних та фізичних осіб з структурами, підконтрольними Львівській міській раді, у сфері закупівель бюджетним коштом різноманітних «аварійних» послуг та робіт.