Про чорних копачів на Тернопільщині

на Заході, якщо знайшов скарб і сховав чи продав, то потрапляєш до в’язниці. А, на сьогоднішній Тернопільщині, якщо викопав скарб і продав його, то відбуваєшся лише копійчаним покараннямм.

05.10.2022
Про чорних копачів на Тернопільщині
Графічне відтворення зовнішнього вигляду вікінга часів укриття скарбу із Великобританії, про який йдеться у дописі

Українська земля з тими скарбами, які в ній укрито, вже десятиліття потерпає від нашестя чорних копачів які, як та саранча, мародерять все більш-менш цінне, що залишилося лежати у ґрунті з давніх віків і тисячоліть.

.

Ця чорна пошесть скарбошукацтва не оминула й Західну Європу, однак там давно вже навчилися їй ефектно протидіяти.

.

Наприклад, чотири роки тому у графстві Герефордшир двоє якихось приблуд з металодетекторами виявили скарб із 300 монет англо-саксонського періоду та кількох вишуканих прикрас, часів вікінгів. Два копачі – Джордж Пауел і Лейтон Девіс місцевій владі нічого про знайдений ними скарб не повідомили, а продали усі ті монети перекупщикам – Саймону Віксу і Попі Велсу. За оцінкою фахівців деякі з монет виявилися унікальними, тому загальну вартість скарбу  оцінено у три мільйони (!) фунтів стерлінгів.

Графічне відтворення зовнішнього вигляду вікінга часів укриття скарбу із Великобританії, про який йдеться у дописі

Усіх цих горе-скарбошукачів швидко виявили і пов’язали, звинувативши у пограбуванні держави і укритті скарбу (бо усі археологічні знахідки у Великобританії, належать державі). Минулої п’ятниці на окремому засіданні суду міста Вустер були виголошені вироки. Так, один з першовідкривачів скарбу – Джордж Пауел отримав 10 років за ґратами, а його колега по чорному копу – Лейтон Девіс – отримав 8,5 років.

.

Що ж до самого скарбу, то тамтешній владі вдалося знайти частину вкраденого – декілька прикрас, серед яких золотий перстень 9 століття, браслет у вигляді голови дракона, підвіску із гірського кришталю (див. фото), а також 31 монету, які оцінили 10-50 тисяч фунтів та злиток срібла. Де поділися всі інші знахідки зі скарбу – невідомо. За словами прокурора Кевіна Ґегарті “…решта, як я припускаю, десь приховано у потаємному місці, або ж у кількох місцях, або ж вже розійшлося по рукам…”

.

Зовсім інакше, у подібній ситуації, повела себе Прокуратура Тернопільської області і Збаразький районний суд.

.

А, почалося все з того, що років зо п’ять тому, один чорнокопач із металодетектором знайшов біля села Зарубинці Збаразького району Тернопільщини, скарб срібних речей пізньоримського часу, як от: половину овальної таці розміром близько 47 сантиметрів із унікальним ранньохристиянським гравіруванням у вигляді риби, срібні ложки і ножі провінційно римського типу та ін. Виставивши ці речі на продаж на одному з інтернет-аукціонів, отой горе-копач продав частину речей з цього скарбу за 155,5 тисяч грн. (що еквівалентно близько 6 тисяч євро).

.

Як там відбувалися події далі, я не знаю. Відомо лише, що 25 листопада 2020 року між прокурором та обвинуваченим укладено угоду про визнання винуватості. Після цього, суд у Збаражі визнав копача-мародера винним у вчиненні кримінального правопорушення і призначив йому узгоджене сторонами покарання у вигляді штрафу у розмірі… 1700 грн.

.

Чи подали тернопільські пам’яткоохоронні органи (у т.ч. Тернопільської облдержадміністрації та Тернопільської обласної Ради) апеляційну скаргу на це Рішення збаразького суду, я не знаю…

.

На цих двох прикладах ми бачимо, як по різному ставляться до рятування археологічної спадщини у Великобританії і сьогоднішній (не зовсім нашій ?) Україні. Ми бачимо лише результат: чоловік знайшов і продав скарб за шість тисяч євро, а в “покарання” сплатив штраф… 1700 грн. І, скажіть після цього, що Тернопільська прокуратура і збаразький суд такими своїми рішеннями не заохочують розграбування археологічної спадщини на Тернопільщині.

.

Що ж насправді відбувається за лаштунками прокуратур і судів, можемо лише здогадуватися…

Микола Бандрівський

Джерело

Коментарі

16:36
Львів’яни вкотре пікетують Садового через некритичні витрати
Другого дня весни у Львові кілька десятків волонтерів вчергове прийшли під вікна Андрія Садового вимагати зупинити витрачати кошти громади на непотрібні забаганки. Незважаючи на те, що акції відбуваються місяцями, влада міста вперто продовжує ігнорувати вимоги громади та належно реагувати на те, що в країні війна.
13:34
Поранення, операції, протези – хто служить у Самбірському РТЦК та СП
На світлині десять захисників України. Через складні поранення вони обмежено придатні до виконання бойових завдань. Тож командування військових підрозділів скерувало їх на службу до Самбірського РТЦК та СП. Там вони можуть відчути, що після втрати здоров’я, держава від них не відмежувалася і що їх не сприймають, як «списаних».
11:28
Львів’яни збирають дрони у домашніх умовах
Для досягнення перемоги одним з найбільш пріоритетних напрямків у військовій сфері визначено виробництво дронів. Саме вони дозволять вести ефективний спротив переважаючій чисельно армії орків.
13:04
У Львові відбувся черговий мітинг біля мерії, де прозвучали звинувачення проти Садового і його дружини
Суботнього ранку, під стінами міської Ратуші, вкотре зібрались активісти, які вимагають збільшення фінансування війська з міського бюджету. Попри всі очікування, влада міста вчергове відмовилась йти на діалог задля вирішення даного питання.