Ми маємо навчитися жити один з одним, не зважаючи на те, які спогади війни ми маємо і який шлях пройшов кожен з нас

Один мій знайомий їхав повз Львів за кордон і зупинився в Superhumans Center.

23.08.2023
Ми маємо навчитися жити один з одним, не зважаючи на те, які спогади війни ми маємо і який шлях пройшов кожен з нас

Запросила зайти в центр, випити кави та познайомитися з хлопцями. Він знітився та сказав, що зробить фотки ззовні. Потім зробив паузу, та відповів:

«Олю, я не піду. Там хлопці воювали за мене, втратили кінцівки, а я цивільний, їду за кордон побачити родину. Я не піду».

Я могла би взяти його за руку та завести в центр. Познайомити з пацієнтами та показати, як вони тримають каву біонічними руками, але ми так і простояли на вулиці, спостерігаючи за тим, як центр наповнювався людьми на протезах та в кріслах колісних, які мали спільні спогади, спільні травми та спільні розмови.
Нещодавно мені розповіли, що військовий приїхав на ротацію і за два тижні не зайшов додому. Ночував у друзів, провів день на блокпості, заїхав до брата, а додому не наважився. Не знав, що будуть питати і як відповідати на ці запитання. Не вірив, що зможуть знайти спільну мову, не хотів травмувати дітей своїм виглядом та ходінням туди-сюди вночі.

«Я не знаю, як з ними говорити. Я не знаю, як поводитися. Я взагалі не знаю чи я досі належу до цього світу.»

В мене є друзі, які виїхали. Вони допомогають, донатять, слідкують за новинами, але вони перервали всі звʼязки. Просто в певний момент зникли з радарів. І я навіть навчилася злитися на них, а потім випадково завʼязалася розмова з колишньою знайомою в інсті, і вона сказала, що їй не комфортно. Не комфортно навіть спостерігати за життям тут. Люди щодня пишуть про повітряні, про виживання, про якусь незламність та відсутність гарантій щодо завтра, а ти ніби в безпечному місці, тримаєш небо над головою своєї дитини і відчуття, що зрадив всіх, рятуючи своїх.

«Я не знаю з чого почати, – написала вона, – і не знаю чи нас досі щось обʼєднує.»

Уникнення. Слово, яке переслідує мене останні дні.

Два світи. Концепція, об яку я все частіше спотикаюся в розмовах.

Ніяковість. Стан, який ніби стіна росте між людьми, які мають спільні мрії, спільну мову та спільний біль.

Але давайте відверто: ми маємо навчитися жити один з одним, не зважаючи на те, які спогади війни ми маємо і який шлях пройшов кожен з нас.

Ми маємо рано чи пізно повернутися додому та сісти за стіл і почати відповідати на питання, які комусь складно навіть вичавити з себе.

Ми маємо визнати, що повітряна в телефоні за тисячі кілометрів так саме болить, як і повітряна за вікном, під яку ми тут навчилися засинати.

Уникнення – це відкладання. Відкладання – це накопичення. А накопичення має свої межі. За межами накопичення – вибух, а за вибухом руйнування.

А ми ж ніби плануємо відновлювати. Чи не так?

Автор: Ольга Руднєва, директорка Superhumans Center

Джерело

Коментарі

11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.
11:32
П’ятикласник зі Львівщини жонглює м’ячем 9 тисяч разів
Андрій Панів з села Мальчиці Івано-Франківської ТГ на Львівщині віртуозно володіє м'ячем.
11:34
У омбудсмена України вимагають у Шевченка вжити заходів щодо Шевченка
Керівнику українського футболу не вдасться відмовчатися за дії своєї команди.