Історія столітнього дзвона, який випадково викопали в полі на Тернопільщині

Цікавий напис на столітньому дзвоні, який випадково викопали на полі біля села Угринь на Тернопільщині: “Бога хвалю… тучу гоню… день і ніч возвіщаю… за померлими плачу”.

18.02.2023
Історія столітнього дзвона, який випадково викопали в полі на Тернопільщині

…Одного погожого ранку тракторист зі села Угринь на Тернопільщині своїм плугом звично укладав рівненькі ряди скиб у полі, аж раптом…трактор раз-другий сіпнувся і став. Чоловік вийшов з кабіни, щоби довідатися причину зупинки, і першою думкою було, що леміх плуга зачепив яку брилу, яких ще доволі на цьому полі.

.

І яким же було його здивування, коли під зубом плуга він вгледів якусь металеву фігурно вироблену річ, об яку плуг власне й зачепився. Нашвидкоруч відгорнувши грудки землі і згрубша розчистивши верх знахідки чоловік ніби вкляк: на нього з-під землі дивився верх дзвону із якимись вітієватими зображеннями на боках і вже геть незрозумілим написом і при тому – малознайомими буквами…. Закликавши з бригади колег, чоловіки спільними зусиллями витягнули того дзвона із землі, завантажили на машину і перевезли на церковне подвір’я.

.

…Люди з села, зачувши про якусь дивну знахідку у полі, почали потрохи сходитися перед церкву. І, чи не кожен – обдивляючись вже очищеного від землі і нашвидкоруч обтертого ганчір’ям бронзового дзвона – почав висловлювати свої здогади: хто, коли а, головно, навіщо закопав його у полі майже за двісті метрів вище від церкви (основні відомості зібрав і виклав у себе на сторінці у ФБ, разом із фото угринівського дзвону, місцевий краєзнавець Ярослав Свистун).

.

Особливо всіх вразили такі слова на дзвоні:

“Бога хвалю істиного

мір до святини призиваю

за померлими плачу.

.

Тучу гоню

божу хвалю

ден і ніч возвіщаю”

.

В іншому місці на дзвоні також відчитувався напис: “Сей звон вилятий за битности всч. о. Ксенофона Гуглевича пароха місцевого. Провізора Козми Бабріка до церкви Успіння Присвятої богородиці в Угриню р. б. 1901.”

.

І ще така цікава деталь: дзвін, про який йде мова, був охрещений на ім’я Олексій (із грецької – “алексіос” – заступник).

.

…Отакі-от, відомості повідала ця незвичайна знахідка, укрита колись в землі перед вже невідомою нам сьогодні напастю. Чи була це загроза в час брусилівського прориву 1914 року, коли знавіснілі росіяни здіймали з наших церков дзвони, щоби переплавити на свої потреби чи то перші або другі “совєти” починали встановлювати свою атеїстичну владу у довколишніх селах – нині вже важко щось певне казати.  Тому зараз – одні лиш домисли і припущення, бо особа (або особи), які колись закопали той дзвін, так і понесли зі собою  у Вічність точне місце його укриття, нікому не змігши передати цю таємницю.

.

Знаємо лише, що згаданий у написі на дзвоні о. Ксенофонт Гуглевич був 1860 року народження, а помер 29 грудня 1918 року, а, до того – був настоятелем Свято-Успенської церкви в селі Угрині поблизу Чорткова. Був у шлюбі з Іванною Білинкевич (із дому Чайковська) 1888 року народження. І мали вони двох дітей: Любомиру і Володимира.

.

Оце, наразі, все, що можна довідатися про ті персоналії які, якимось чином, були пов’язані із появою цього дзвону у селі Угринь більш як 120 років тому…

 

Микола Бандрівський

Джерело

 

Коментарі

16:36
Львів’яни вкотре пікетують Садового через некритичні витрати
Другого дня весни у Львові кілька десятків волонтерів вчергове прийшли під вікна Андрія Садового вимагати зупинити витрачати кошти громади на непотрібні забаганки. Незважаючи на те, що акції відбуваються місяцями, влада міста вперто продовжує ігнорувати вимоги громади та належно реагувати на те, що в країні війна.
13:34
Поранення, операції, протези – хто служить у Самбірському РТЦК та СП
На світлині десять захисників України. Через складні поранення вони обмежено придатні до виконання бойових завдань. Тож командування військових підрозділів скерувало їх на службу до Самбірського РТЦК та СП. Там вони можуть відчути, що після втрати здоров’я, держава від них не відмежувалася і що їх не сприймають, як «списаних».
11:28
Львів’яни збирають дрони у домашніх умовах
Для досягнення перемоги одним з найбільш пріоритетних напрямків у військовій сфері визначено виробництво дронів. Саме вони дозволять вести ефективний спротив переважаючій чисельно армії орків.
13:04
У Львові відбувся черговий мітинг біля мерії, де прозвучали звинувачення проти Садового і його дружини
Суботнього ранку, під стінами міської Ратуші, вкотре зібрались активісти, які вимагають збільшення фінансування війська з міського бюджету. Попри всі очікування, влада міста вчергове відмовилась йти на діалог задля вирішення даного питання.