На Тернопільщині у колишній в’язниці знайшли написи упівців

У колишній в’язниці в Залізцях Тернопільської області на стіні знайшли написи, які були залишені упівцями. Їхні малюнки тепер досліджують працівники краєзнавчого музею.

04.10.2023
На Тернопільщині у колишній в’язниці знайшли написи упівців

Про це Суспільному розповів директор Залозецького краєзнавчого музею Василь Ільчишин.

“Залозецької в’язниця діяла від 1940, аж по 1960 роки. Тут десятки було замордованих, закатованих людей ОУН, УПА, а також їх родичів. Тіла їх досі не знайдені”, — каже Василь Ільчишин.

Коли працівники музею прибирали та проводили ремонт в камерах колишньої в’язниці, то знайшли на стінах написи.

У камері є також написи, які працівники музею поки не можуть прочитати.

“Є вишкрябані на стіні. Є літера “А”. Ці всі написи ми не чіпаємо, бо їх треба одразу консервувати, щоб вони не обсипалися”, — розповів Василь Ільчишин.

Також на стіні камери є отвори, які можуть бути слідами від куль.

“Невідомо, чи сліди точно від пострілів. Ми маємо лише інформацію, що багато хто з в’язнів був розстріляний. Їх розстрілювали в підвалах, щоб приховати звуки пострілів”.

Краєзнавець Михайло Горішній понад 10 років досліджує з архівів кримінальні справи в’язнів Залозецької тюрми. Він каже, в цьому приміщенні на допитах та тортурах перебували переважно зв’язкові УПА, а також їхні симпатики:

“Повстанці рідко попадали живими в руки НКВС. Коли привозили вбитих повстанців із полів, з лісів навколишніх, то їхні тіла виставляли на показ під будинком. Для того, щоб налякати людей”.

В архіві СБУ краєзнавці знайшли понад 100 особових справ, які стосуються Залізців. Наразі з них опрацювали 17.

Коментарі

16:36
Львів’яни вкотре пікетують Садового через некритичні витрати
Другого дня весни у Львові кілька десятків волонтерів вчергове прийшли під вікна Андрія Садового вимагати зупинити витрачати кошти громади на непотрібні забаганки. Незважаючи на те, що акції відбуваються місяцями, влада міста вперто продовжує ігнорувати вимоги громади та належно реагувати на те, що в країні війна.
13:34
Поранення, операції, протези – хто служить у Самбірському РТЦК та СП
На світлині десять захисників України. Через складні поранення вони обмежено придатні до виконання бойових завдань. Тож командування військових підрозділів скерувало їх на службу до Самбірського РТЦК та СП. Там вони можуть відчути, що після втрати здоров’я, держава від них не відмежувалася і що їх не сприймають, як «списаних».
11:28
Львів’яни збирають дрони у домашніх умовах
Для досягнення перемоги одним з найбільш пріоритетних напрямків у військовій сфері визначено виробництво дронів. Саме вони дозволять вести ефективний спротив переважаючій чисельно армії орків.
13:04
У Львові відбувся черговий мітинг біля мерії, де прозвучали звинувачення проти Садового і його дружини
Суботнього ранку, під стінами міської Ратуші, вкотре зібрались активісти, які вимагають збільшення фінансування війська з міського бюджету. Попри всі очікування, влада міста вчергове відмовилась йти на діалог задля вирішення даного питання.