1 чи 14 жовтня?

Можливо я чогось не розумію – не буду заперечувати, але з документу, який фіксує «дату створення УПА» бачу наступне.

02.10.2023
1 чи 14 жовтня?

1. 14-те жовтня «визнане» такою датою. Без жодного наведення якоїсь події, рішення, документу, датованих саме 14-м жовтня 1942 р., які давали би підставу говорити, що УПА створена саме 14.10.42 р., а не 13-го чи 15-го.

2. Підставою для «визнання» дати є «створення у місяці жовтні перших загонів». Без жодної конкретної дати – лише місяць.

3. Звʼязок між козацькою традицією шанування Покрова Богородиці та «визнанням» саме цього дня, коли святкували у той час Покрова – «святковим днем УПА» – прямо вказаний у постанові. Відтак немає підстав стверджувати, що це святкування «не має ніякого звʼязку з релігійним» (що можна прочитати у деяких дописувачів).

4. Якщо бути коректними, то козаки у 17-18 століттях святкували Покрову 1 жовтня старого стилю – що тоді відповідало 10-му та 11-му жовтня нового стилю. Отже козаки НІЯК не могли святкувати Покрову 14-го жовтня – ані за старим, ані за новим календарем.

5. Найбільш дивно читати критику сьогоднішнього святкування від тих, хто безкомпромісно ще менше року тому таврував Різдво 7-го січня, як «чуже святкування» і вимагав «святкувати з цивілізованим світом». Єдине пояснення у мене – партійна логіка перемагає звичайну.

6. Церква ухвалила рішення про реформу для ЦЕРКОВНОГО календаря. А коли відзначати світські дати – нехай вирішує суспільство. Однак у дискусіях навколо цього все ж варто оперувати фактами й логікою, а не емоціями та партійною доцільністю.

P.S. Чим далі, тим анекдот про те, що коли на кремль будуть прибивати тризуб, обовʼязково хтось критикуватиме, що криво прибили – все менше здається анекдотом.

Євстратій Зоря, Митрополит ПЦУ

Джерело

Коментарі

17:31
Що далі відбувається із сміттям, яке сортують львів’яни
З усіх відходів в Україні зараз можна переробити близько 20% – це метал, папір, скло, пластик, окремо йде органіка, яка становить до 50%. Проте фактично на переробку потрапляє менше ніж 5%, решта прямує на полігони. Вирішення "сміттєвої" проблеми безперечно потребує поліпшення законодавства у цій сфері, але й на побутовому рівні внести свою лепту до позитивних змін може кожен. Так, щоб переробити якомога більше вторсировини, її має бути й відсортовано якомога більше.
15:07
У Львові вперше пікетували Садового через витрати ЛМР на ЗСУ
Сьогодні, 28 жовтня, активісти прийшли з пікетом під стіни Львівської міської ради. Керівництво міста Львова до мітингувальників не вийшло.
21:00
Навіщо реальному власнику озера в Брюховичах “липові” печатки Міноборони?
Йдеться про Андрія Завадського, скандальновідомого львівського забудовника, який у даний час є головним фігурантом об’єднаного кримінального провадження №12021141390000236 за фактами підроблення документів та шахрайства, вчиненого у великих розмірах.
18:54
Як виробники іграшок у Молдові допомагають українцям 
Вікторія Новак-Хинку та Ігор Хинку заснували підприємство EduJoc, яке виробляє навчальні іграшки для дітей, 11 років тому. Тоді у Молдові мало хто навіть чув про концепт соціального бізнесу, який не обмежується лише прибутком, а спрямований на розв’язання соціальних проблем. Журналістка “Бомка” поспілкувалась із сім’єю, яка з початку повномасштабного вторгнення переформатувала своє виробництво на потреби українських дітей.