Помер член ОУН та вояк УПА з Івано-Франківщини Степан Петраш

Його не стало на 97 році життя.

30.05.2023
Помер член ОУН та вояк УПА з Івано-Франківщини Степан Петраш
Фото: Степан Петраш

Про це 29 травня повідомив міський голова Калуша Андрій Найда.

“На 97 році завершив свій життєвий шлях, рівнозначний подвигу, Степан Миколайович Петраш  — до останньої хвилини дійсний і відданий член ОУН, незмінний очільник станиці ветеранів ОУН-УПА Калущини, вояка Української Повстанської Армії, який брав участь в бойових діях як проти фашистських загарбників, так і проти військ НКВД, кавалер ордену “За заслуги”, Почесний громадянин міста Калуша, Людина-легенда, життєлюб та неперевершений оптиміст, якого знали, шанували, яким захоплювалося не одне покоління калушан”, – написав він.

Як зазначає “Суспільне”, Степан Петраш народився 14 січня 1927 року у селі Залуква в родині колишнього вояка Української Галицької Армії Миколи Петраша. Закінчив шість класів місцевої школи та середню школу у Галичі. Згодом вступив у гімназію в Станиславові (нині — Івано-Франківськ), де його менторами були Тарас Франко та Роман Савицький. У 1942 році Степан Петраш вступив у підпільне Юнацтво ОУН, яке діяло при навчальному закладі.

Повстанець у складі Станиславівського тактичного відтинку “Чорний ліс” виконував диверсійні завдання та брав участь в операціях з ліквідації зрадників. Степан Петраш три місяці був районовим станичним. Пізніше вояк вступив у спецбоївку окружного референта служби безпеки Михайла Нагнибіди, де став розвідником.

11 березня 1945 року Степана Петраша спіймали енкаведисти. Після місяця допитів військовий трибунал військ НКВС Станіславської області засудив повстанця до десяти років позбавлення волі. Він відбував покарання у Воркуті, був активним учасником Воркутинського повстання.

Звільнений у жовтні 1954 року Степан Петраш зміг повернутися в Україну лише в 1972 році. З 2000 року Степан Петраш очолював Калуську станицю ветеранів ОУН-УПА. У 2017 році Президент України Петро Порошенко нагородив повстанця орденом “За заслуги”.

 

Коментарі

14:36
На Львівщині впровадять єдиний аналітичний портал послуг та пільг для Захисників та Захисниць
Львівська обласна військова адміністрація проводить моніторинг послуг та пільг ветеранам, Захисникам та Захисницям, їх сім’ям та родинам загиблих і безвісти зниклих на Львівщині для створення єдиного аналітичного порталу в межах Концепції підтримки Захисників та Захисниць.
11:04
Львівські гросмейстери відвідали поранених військових
У лікарні святого Пантелеймона у Львові пройшов сеанс одночасноі гри.
12:09
На Львівщині за 2023 рік вперше діагностували рак у понад 7 тисяч осіб
В області тривають дні обізнаності про онкологію, тож варто не нехтувати щорічними оглядами та перевірити своє здоров’я
15:36
Більше 10 років люди захищають свої права на земельні ділянки на Львівщині
Отримавши земельні ділянки, люди вже 11 років не можуть їх використовувати та розпоряджатися ними.