1. 14-те жовтня «визнане» такою датою. Без жодного наведення якоїсь події, рішення, документу, датованих саме 14-м жовтня 1942 р., які давали би підставу говорити, що УПА створена саме 14.10.42 р., а не 13-го чи 15-го.
2. Підставою для «визнання» дати є «створення у місяці жовтні перших загонів». Без жодної конкретної дати – лише місяць.
3. Звʼязок між козацькою традицією шанування Покрова Богородиці та «визнанням» саме цього дня, коли святкували у той час Покрова – «святковим днем УПА» – прямо вказаний у постанові. Відтак немає підстав стверджувати, що це святкування «не має ніякого звʼязку з релігійним» (що можна прочитати у деяких дописувачів).
4. Якщо бути коректними, то козаки у 17-18 століттях святкували Покрову 1 жовтня старого стилю – що тоді відповідало 10-му та 11-му жовтня нового стилю. Отже козаки НІЯК не могли святкувати Покрову 14-го жовтня – ані за старим, ані за новим календарем.
5. Найбільш дивно читати критику сьогоднішнього святкування від тих, хто безкомпромісно ще менше року тому таврував Різдво 7-го січня, як «чуже святкування» і вимагав «святкувати з цивілізованим світом». Єдине пояснення у мене – партійна логіка перемагає звичайну.
6. Церква ухвалила рішення про реформу для ЦЕРКОВНОГО календаря. А коли відзначати світські дати – нехай вирішує суспільство. Однак у дискусіях навколо цього все ж варто оперувати фактами й логікою, а не емоціями та партійною доцільністю.
P.S. Чим далі, тим анекдот про те, що коли на кремль будуть прибивати тризуб, обовʼязково хтось критикуватиме, що криво прибили – все менше здається анекдотом.
Євстратій Зоря, Митрополит ПЦУ
Коментарі