17 вересня 1944 року під час облави НКВС на Львівщині загинув командир “Пугач”

17 вересня 1944 р. В одній з облав у с. Сайків, загинув командир “Пугач”. Він посмертно нагороджений Бронзовим Хрестом бойової заслуги та іменований старшинським званням хорунжого УПА. (Наказом Головного Військового Штабу УПА ч. 2/45 від 27 квітня 1945.

17.09.2022
17 вересня 1944 року під час облави НКВС на Львівщині загинув командир “Пугач”

Іван Огородницький-“Пугач” – народився 1919 року в Комарні. З ранніх літ поєднав життя з патріотичними організаціями «Сокіл», «Просвіта», Активіст УПА. Ще в часи німецької окупації створив охоронну боївку. З нею провів ряд вдалих бойових акцій проти окупантів та польських збройних формувань. Боївка базувалася в лісових околицях південно-східної частини Комарнівського району.

Пугач, будучи військовим фахівцем, активно вишколював вояків УПА. Іван Огородницький користувався високим авторитетом серед своїх стрільців та населення, яке охороняв від нападу «терору».

Базою “Повстанчої групи ім. Перуна” була гаївка Мархвин на узліссі неподалік присілка Паланики села Татаринів (тепер Городоцький р-н).

Радянські органи вважали, що чисельність “Повстанчої групи ім. Перуна” складала 1300 осіб, з них 400 – озброєних. Очевидно, що таке перебільшення зумовлене не лише поганою розвідкою, а й намаганням виправдати неефективну боротьбу із повстанським відділом. Озброєння оцінювалося в один крупнокаліберний кулемет, один станковий кулемет, три ручних кулемети, решта – автомати і гвинтівки.

На чолі з «Пугачом» проводилися вдалі бойові акції, через що енкаведисти посилили пошуки повстанського загону, а особливо їхнього лідера.

Хочеться відзначити один з найпотужніших боїв. У серпні 1944 повстанці наблизилися на віддаль 100 м до будинку райвідділів НКВС і НКГБ, неподалік яких містилася і тюрма (КПЗ – “камєра предварітєльного заключєнія”). Близько 2 год. вночі 20 серпня, після оклику варти в’язниці “Стой, кто ідьот?!”, почався бій. Працівники каральних органів та винищувального батальйону зайняли оборону в будинку НКВС і НКГБ. Повстанці обстрілювали їх кулеметним, автоматним та рушничним вогнем. Бій тривав близько години. Знищили охорону КПЗ і з вигуками “Слава Бандері!” розбити сокирами і ломами тюремні двері та випустити в’язнів.

Один із учасників акції згодом згадував: “У висліді наскоку на Комарно звільнено 35 арештованих людей з різних сіл району. Вбито теж кільканадцять большевиків, однак про це точно годі казати, бо большевики конспірували свої втрати. Втім, як і зараз роблять русняки.

Наскок викликав серед большевиків великий страх і паніку, цілий день не було видно ані одного енкаведиста.

17 вересня 1944 «Пугач» перебував на нараді повітового проводу ОУН в Сайкові, де його вистежили. НКВС оточили село і підпалили його. Важкопоранений Огородницький наказав розстріляти себе. Впав герой зі словами: Боже, прости мене, я гину за Україну».

Олеся Байко

Джерело

Коментарі

16:36
Львів’яни вкотре пікетують Садового через некритичні витрати
Другого дня весни у Львові кілька десятків волонтерів вчергове прийшли під вікна Андрія Садового вимагати зупинити витрачати кошти громади на непотрібні забаганки. Незважаючи на те, що акції відбуваються місяцями, влада міста вперто продовжує ігнорувати вимоги громади та належно реагувати на те, що в країні війна.
13:34
Поранення, операції, протези – хто служить у Самбірському РТЦК та СП
На світлині десять захисників України. Через складні поранення вони обмежено придатні до виконання бойових завдань. Тож командування військових підрозділів скерувало їх на службу до Самбірського РТЦК та СП. Там вони можуть відчути, що після втрати здоров’я, держава від них не відмежувалася і що їх не сприймають, як «списаних».
11:28
Львів’яни збирають дрони у домашніх умовах
Для досягнення перемоги одним з найбільш пріоритетних напрямків у військовій сфері визначено виробництво дронів. Саме вони дозволять вести ефективний спротив переважаючій чисельно армії орків.
13:04
У Львові відбувся черговий мітинг біля мерії, де прозвучали звинувачення проти Садового і його дружини
Суботнього ранку, під стінами міської Ратуші, вкотре зібрались активісти, які вимагають збільшення фінансування війська з міського бюджету. Попри всі очікування, влада міста вчергове відмовилась йти на діалог задля вирішення даного питання.