17 вересня 1944 року під час облави НКВС на Львівщині загинув командир “Пугач”

17 вересня 1944 р. В одній з облав у с. Сайків, загинув командир “Пугач”. Він посмертно нагороджений Бронзовим Хрестом бойової заслуги та іменований старшинським званням хорунжого УПА. (Наказом Головного Військового Штабу УПА ч. 2/45 від 27 квітня 1945.

17.09.2022
17 вересня 1944 року під час облави НКВС на Львівщині загинув командир “Пугач”

Іван Огородницький-“Пугач” – народився 1919 року в Комарні. З ранніх літ поєднав життя з патріотичними організаціями «Сокіл», «Просвіта», Активіст УПА. Ще в часи німецької окупації створив охоронну боївку. З нею провів ряд вдалих бойових акцій проти окупантів та польських збройних формувань. Боївка базувалася в лісових околицях південно-східної частини Комарнівського району.

Пугач, будучи військовим фахівцем, активно вишколював вояків УПА. Іван Огородницький користувався високим авторитетом серед своїх стрільців та населення, яке охороняв від нападу «терору».

Базою “Повстанчої групи ім. Перуна” була гаївка Мархвин на узліссі неподалік присілка Паланики села Татаринів (тепер Городоцький р-н).

Радянські органи вважали, що чисельність “Повстанчої групи ім. Перуна” складала 1300 осіб, з них 400 – озброєних. Очевидно, що таке перебільшення зумовлене не лише поганою розвідкою, а й намаганням виправдати неефективну боротьбу із повстанським відділом. Озброєння оцінювалося в один крупнокаліберний кулемет, один станковий кулемет, три ручних кулемети, решта – автомати і гвинтівки.

На чолі з «Пугачом» проводилися вдалі бойові акції, через що енкаведисти посилили пошуки повстанського загону, а особливо їхнього лідера.

Хочеться відзначити один з найпотужніших боїв. У серпні 1944 повстанці наблизилися на віддаль 100 м до будинку райвідділів НКВС і НКГБ, неподалік яких містилася і тюрма (КПЗ – “камєра предварітєльного заключєнія”). Близько 2 год. вночі 20 серпня, після оклику варти в’язниці “Стой, кто ідьот?!”, почався бій. Працівники каральних органів та винищувального батальйону зайняли оборону в будинку НКВС і НКГБ. Повстанці обстрілювали їх кулеметним, автоматним та рушничним вогнем. Бій тривав близько години. Знищили охорону КПЗ і з вигуками “Слава Бандері!” розбити сокирами і ломами тюремні двері та випустити в’язнів.

Один із учасників акції згодом згадував: “У висліді наскоку на Комарно звільнено 35 арештованих людей з різних сіл району. Вбито теж кільканадцять большевиків, однак про це точно годі казати, бо большевики конспірували свої втрати. Втім, як і зараз роблять русняки.

Наскок викликав серед большевиків великий страх і паніку, цілий день не було видно ані одного енкаведиста.

17 вересня 1944 «Пугач» перебував на нараді повітового проводу ОУН в Сайкові, де його вистежили. НКВС оточили село і підпалили його. Важкопоранений Огородницький наказав розстріляти себе. Впав герой зі словами: Боже, прости мене, я гину за Україну».

Олеся Байко

Джерело

Коментарі

11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.
11:32
П’ятикласник зі Львівщини жонглює м’ячем 9 тисяч разів
Андрій Панів з села Мальчиці Івано-Франківської ТГ на Львівщині віртуозно володіє м'ячем.
11:34
У омбудсмена України вимагають у Шевченка вжити заходів щодо Шевченка
Керівнику українського футболу не вдасться відмовчатися за дії своєї команди.