“Ці суми свідчать про відносно низький рівень прямої присутності іранського капіталу в діловому ландшафті України, адже кожна із топ 1000 найбільших компаній України згенерувала як мінімум 1 мільярд гривень виторгу за аналогічний період.
Однак, не варто забувати, що іранський капітал з огляду на багаторічні міжнародні санкції здавна був схильний приховуватись за офшорними непрямими ланцюжками власності або ж діяти в тіньовому секторі економіки поза периметром офіційного регулювання. Отже, реальні масштаби присутності іранського капіталу в Україні можуть бути значно вищими”, – пояснюють аналітики.
У дослідженні йдеться, що 661 іранська компанія сконцентрована в столиці України – місті Києві (77% від загальної кількості). На другому місці – Харківська область, на третьому – Одеська. Замикають першу п’ятірку регіонів за присутністю іранського бізнесу Київська та Дніпропетровська області.
“Тобто, іранський капітал фокусується навколо найбільших промислових центрів країни. Тоді як в західній частині України таких компаній зареєстровано найменше”, – свідчать результати.
При цьому, іранські компанії здебільшого займаються в Україні неспеціалізованої оптовою торгівлею. Відповідний КВЕД зазначений як основний для 91 іранської компанії (10.5% від загальної кількості).
Також відносно багато компаній спеціалізуються на діяльності у сферах будівництва (5.3%), ресторанного бізнесу (5.0%), комп’ютерного програмування (4.5%).
Високу питому вагу мають оптові торговці овочами і фруктами, туристичні та дизайнерські агентства, а також оптові торговці зерном, будматеріалами та паливом.
“У ренкінг топ-15 відібрано найбільші іранські компанії в Україні за обсягом чистого доходу від реалізації продукції за даними 2020 року – останні відомі дані, які в минулому році розкрила ДФС.
Топ за обсягом чистого доходу очолило ТОВ “ЗІБА” – 128.8 млн грн, що спеціалізується на оптовій торгівлі фруктами й овочами. Обсяг імпортних операцій компанії у 2021 році становив у межах 1-1,5 млн грн. Керівник та учасник ТОВ “Зіба” громадянин Ірану Гадірі Аліреза Раджаб також зареєстрований як фізична особа-підприємець із основним видом діяльності оптова торгівля фруктами й овочами”, – кажуть в YouControl.
Водночас компанія ТОВ СП “Бегленд” працює на ринку України з 2002 року і спеціалізується на виробництві поліпропіленових мішків для муки, цукру і зернових культур, а також виробів з поліетилену. Частка у статутному капіталі компанії іранської фірми “Раззаг Калае Тебріз” становить близько 20%.
10% статутного капіталу компанії ТОВ “Суперлакомка”, що виробляє кондитерські вироби під ТМ “Шоколадно”, належить громадянці Ірану Хушиарі Лейлі Есмаель.
А в структурі власності комплексного постачальника гідравлічних і пневматичних рішень ТОВ “Гідропневмосистеми”, що у 2017 році став переможцем тендеру на постачання обладнання ДАХК “Артем” на суму близько 300 тис. грн, також присутній громадянин Ірану. Власником 33% статутного капіталу компанії є Сафар Ханлу Хуссейн.
“Хоч українські компанії, що прямо належать громадянам Ірану, не відіграють провідної ролі в українському бізнесі, проте як владі, так і бізнесу варто звертати належну увагу на походження учасників підприємств (особливо тих, хто здійснює вирішальний вплив). Адже громадяни країни, котра де-факто допомагає постачанням зброї Росії в агресії проти нашої держави, потребують більш детальної уваги та перевірки.
Особливо в аспектах можливої наявності міжнародних санкцій, а також зв’язків із науково-технічним чи воєнно-промисловим комплексом Ірану”, – резюмують аналітики.
Коментарі