Видатки втричі перевищують надходження до бюджету: чи потрібне тернополянам Управління муніципальної інспекції

У Тернополі є служба, діяльність якої майже містична та оповита загадковістю. Ця служба неначе Бермудський трикутник – вона розчиняє в собі чималі бюджетні кошти, у той час, як плоди її роботи майже непомітні. Щось забороняє, щось контролює, за чимось наглядає – і, все одно, тернополяни постійно незадоволені її роботою, а часом навіть вступають з її працівниками у конфлікти із залученням сили.

03.11.2022
Видатки втричі перевищують надходження до бюджету: чи потрібне тернополянам Управління муніципальної інспекції
Фото: умовне

Зветься це відгалуження Тернопільської міської ради – Управлінням муніципальної інспекції. Воно включає відділ контролю за виявленням правопорушень та сектор взаємодії. Офіційно основною функцією цього органу є контроль за дотриманням правил доброустрою Тернополя.

Основними напрямками роботи управління муніципальної інспекції є:

– контроль за дотриманням Правил доброустрою Тернопільської міської територіальної громади;

– ліквідація стихійної торгівлі на приринкових територіях, вулицях м. Тернополя та по вул. Чорновола та Хмельницького;

– контроль за паркуванням транспортних засобів;

– контроль за дотриманням Правил торгівлі алкогольними напоями та пивом торговими закладами міста, зокрема в частині дотримання суб’єктами господарювання заборони щодо продажу алкогольних напоїв після 22.00год.;

– демонтаж тимчасових споруд, згідно з відповідними рішеннями виконавчого комітету;

– контроль за законністю розміщення реклами та вивісок;

– контроль за дотриманням природоохоронного законодавства;

– виконання розпоряджень міського голови, рішень виконавчого комітету та ін.

– розгляд скарг, заяв та звернень громадян.

– контроль за дотриманням протиепідемічних вимог під час карантину;

– взаємодія з Національною поліцією, іншими правоохоронними органами та контролюючими структурами.

До слова, муніципальні інспекції є і в деяких інших містах України. У столиці працює Департамент муніципальної безпеки. Його створили наприкінці 2020–го року. На нього покладено цивільний захист міста, організація аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, охорона громадського порядку та боротьба зі злочинністю, територіальна оборона міста. Є Муніципальна інспекція і в Житомирі. В неї такі ж функції, як і в Тернополі. У Вінниці є «Муніципальна варта». Однак, на відміну від інших міст, це не відділ міської ради, а комунальне підприємство. Як йдеться на офіційному сайті, «Муніципальна варта» займається підприємство охороною зелених насаджень, водойм, земельних ресурсів. Контролюють місця відпочинку вінничан. Запобігають несанкціонованій торгівлі, контролем доброустрою тощо.

Наскільки свої функції виконують тернопільські муніципали, і чи виконуються взагалі, ми вирішили дослідити та розповісти читачам у серії статей, адже чули від тернополян багато нарікань на їхню роботу. 

Чого варті постійні скандали зі штрафами за неправильне паркування, або «евакуацією» транспортних засобів, в той час, як в місті взагалі не вирішена проблема з паркомісцями та працівники офісів, орендуючи недешеві приміщення в центрі Тернополя, подекуди просто позбавлені можливості тримати автомобілі на досяжній відстані від місця роботи.

Говорити про продаж алкоголю в нічний час взагалі буде зайвим, адже вже усі про це говорять, що це майже «легальний» бізнес муніципальних інспекторів. Водночас буди-ресторани посеред проїжджої частини в центрі міста «наглядачі за порядком» просто не помічають, а незаконні МАФи демонтують за принципом, відомому лише у головному кабінеті на Листопадовій.

Хто ж вони такі, тернопільські муніципали, і скільки ми на них витрачаємо?

Отже, у підпорядкуванні начальник управління Максиміва Ігоря Григоровича знаходиться 24 працівники. Це сам начальник управління, юристи–консультанти, інспектори, завідувач та інспектори сектору взаємодії, інспектори з паркування.

У 2021 році Муніципальна інспекція витратила на своє функціонування 6,39 млн гривень. З них на оплату праці штату пішло 3,91 млн грн.

Інфографіка “20 хвилин”

Все решта – обслуговування техніки, закупівля обладнання та ТМЦ, витрати на бензин, поштові послуги, послуги зв’язку, закупівлю бланків, витрати на комунальні послуги. Середня заробітна плата інспектора муніципальної інспекції у 2021 році становила 13 644 грн. Зарплата у патрульних приблизно на такому ж рівні.

Що ж отримує від цього управління міський бюджет, адже кошти, які сплачують порушники, надходять саме у міську касу. За даними «20 хвилин», у 2019 році до бюджету надійшло 1,62 млн гривень. У 2020–му – 1,63 млн гривень. У 2021 році лише за 5 місяців, в період з 1 січня по 31 травня, поступило 1,32 млн гривень.

Інфографіка “20 хвилин”

Що цікаво, у грудні 2021 року станом на 22 грудня 2021 року начальник управління муніципальної інспекції Ігор Максимів під час звітування про роботу управління на засіданні виконавчого комітету заявив, що муніципальні інспектори винесли 17 320 адміністративних постанов, у результаті чого до міської казни та надійшло 5 600 000 гривень. У той час як у 2020 році муніципальними інспекторами за порушення правил паркування було винесено 3 842 постанови, і до бюджету надійшло у п’ять разів менше коштів – 988 502 гривні. Зростання кількості винесених постанов Максимів пояснив тим, що для інспекторів з паркування придбали програмне забезпечення – автоматизовану систему контролю за дотриманням правил паркування. Хоча насправді все виглядає так, ніби муніципалам за результатами 20-ого року добряче «всипали» і дали цифри, які необхідно наздогнати у 2021 році. Потрібно ж якось виправдовувати витрачені на зайву службу кошти. Адже зрозуміти, чому за 2020 рік було евакуйовано 97 автомобілів, а у 2021 році – 757, погодьтеся, складно.

Та проблема не лише у значних витратах і відсутності зиску від діяльності цього органу. Муніципальних інспекторів у Тернополі поза очі називають «рекетирами». Жителі Файного добре розуміють, про що йде мова, адже із «справедливими» штрафами за паркування зіштовхувалися усі місцеві водії. Така ситуація мусила виплеснутися у конфлікт і у липні 35-річний водій просто відлупцював муніципального інспектора, який виписав штраф за неправильне паркування. У той момент, коли інспектори оформляли документ, до них з автівки вийшли син та батько й висловили незгоду зі штрафом. Словесний конфлікт переріс у бійку. І це лише те, що отримало розголос. 

Тернопільські водії між собою муніципалів називають «гопніками» і скільки ще мовчки терпітимуть цих «контролерів» невідомо.

Іван Тернопільський

Джерело

Коментарі

16:36
Львів’яни вкотре пікетують Садового через некритичні витрати
Другого дня весни у Львові кілька десятків волонтерів вчергове прийшли під вікна Андрія Садового вимагати зупинити витрачати кошти громади на непотрібні забаганки. Незважаючи на те, що акції відбуваються місяцями, влада міста вперто продовжує ігнорувати вимоги громади та належно реагувати на те, що в країні війна.
13:34
Поранення, операції, протези – хто служить у Самбірському РТЦК та СП
На світлині десять захисників України. Через складні поранення вони обмежено придатні до виконання бойових завдань. Тож командування військових підрозділів скерувало їх на службу до Самбірського РТЦК та СП. Там вони можуть відчути, що після втрати здоров’я, держава від них не відмежувалася і що їх не сприймають, як «списаних».
11:28
Львів’яни збирають дрони у домашніх умовах
Для досягнення перемоги одним з найбільш пріоритетних напрямків у військовій сфері визначено виробництво дронів. Саме вони дозволять вести ефективний спротив переважаючій чисельно армії орків.
13:04
У Львові відбувся черговий мітинг біля мерії, де прозвучали звинувачення проти Садового і його дружини
Суботнього ранку, під стінами міської Ратуші, вкотре зібрались активісти, які вимагають збільшення фінансування війська з міського бюджету. Попри всі очікування, влада міста вчергове відмовилась йти на діалог задля вирішення даного питання.