В Україні викрили схему з розкраданням зерна на митниці на мільйони гривень

До неї причетні 10 чиновників.

03.01.2023
В Україні викрили схему з розкраданням зерна на митниці на мільйони гривень
Фото: умовне

Правоохоронці викрили схему з розкрадання коштів на експорті українського зерна. Лише за 2022 рік ця схема завдала збитків на 5,2 мільярда гривень. Про це повідомило Бюро економічної безпеки.

За даними слідства, до схеми причетні більш ніж 10 високопосадовців, серед них — заступник начальника одного з департаментів Державної митної служби та керівництво одеської митниці. Вони налагодили масштабний механізм ухилення від сплати податків за експорт українського зерна. Через це держава недоотримала 5,2 мільярда гривень, кажуть у БЕБ.

До схеми залучили понад 370 комерційних структур з ознаками фіктивності. Через них масово скуповували пшеницю у приватних фермерів, сільгосппідприємств і великих агрохолдингів. Продукцію передавали з однієї фірми-прокладки до іншої, щоб заплутати ланцюги постачань та уникнути сплати податків. Після цього зерно передавали експортерам для продажу за кордон.

Співробітники БЕБ завчасно виявили, що використовуються ризикові підприємства для експорту, і письмово попередили про це Держмитслужбу. Проте чиновники не врахували зауважень і дозволили продаж понад мільйона тонн зерна за кордон. Цю пшеницю вивозили через термінали в Одеському, Чорноморському та Південному портах.

Правоохоронці провели 30 обшуків в адмінприміщеннях Держмитслужби, Одеської митниці та на митних постах трьох портів, а також за місцем проживання службовців Держмитслужби. Вони вилучили чорнові записи, документи в електронному вигляді та мобільні телефони.

Також вилучили документи, які можуть свідчити про обізнаність посадовців щодо підприємств з ознаками ризиковості серед експортерів зерна.

Триває досудове розслідування за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу — зловживання владою або службовим становищем. Зараз ухвалюється рішення щодо повідомлення про підозру учасникам схеми.

За цією статтею загрожує арешт до 6 місяців або обмеження чи позбавлення волі до 3 років, з позбавленням права обіймати певні посади до 3 років, зі штрафом від 2550 до 12 750 грн.

Фігурантам справи ще не оголосили підозру. Наразі триває розслідування для встановлення всіх обставин правопорушення, визначення точних збитків держбюджету і притягнення винних до відповідальності.

Коментарі

09:47
Львівʼянин може втратити високу посаду у футболі
УЕФА відкрив справу проти віце-президента Української асоціації футболу Олександра Шевченка, який є мешканцем Львова, і головою обласної футбольної асоціації.
09:01
“На службі” у проросійських депутаток й аферистів?
ТСК, яку очолюють депутатки Юлія Яцик та Анна Скороход, спершу спричинились до відкриття кримінального провадження проти курсанта Академії Сагайдачного, а згодом на темі його звільнення влаштували дискредитаційну кампанію проти навчального закладу.
11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.