В Україні зростають ціни на яловичину

А експорт живої рогатої худоби збільшився на 80%.

01.03.2023
В Україні зростають ціни на яловичину
Фото: умовне

Реалізація великої рогатої худоби на забій у січні становила 24,8 тис. т, що на 7,26% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Відносно попереднього місяця забій скоротився приблизно в 3,5 раза, пише AgroPortal, посилаючись на аналітика «Асоціації виробників молока» Георгія Кухалейшвілі.

За його словами, найбільше скорочення виробництва яловичини характерне для сільськогосподарських підприємств. За попередньою інформацією, в січні підприємства реалізували на забій 8,1 тис. т ВРХ, що на 11,11% менше, ніж у січні 2022 року. Господарства виробили 16,7 тис. т яловичини, що на 5,39% менше, ніж рік тому.

«Незважаючи на попит на яловичину у світі, Україна скоротила обсяги виробництва м’яса і м’ясопродуктів через зростання собівартості виробництва, складності в організації збуту готової продукції, особливо до країн далекого зарубіжжя, через ризики, пов’язані з війною», — пояснив експерт.

Натомість українські скотарі збільшили експорт ВРХ живою вагою. За попередніми даними Держстату, в січні Україна експортувала ВРХ живою вагою на суму $3,23 млн, що на 78,8% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

«На зовнішніх ринках спостерігається дефіцит ВРХ на забій, а також попит на відновлення або збільшення популяції стада. Через природні лиха скоротилася популяція корів у США. На нестачу м’яса у світі вплинуло зростання цін на корми. В листопаді-грудні 2022 року багато фермерів з метою економії менше годували корів ячменем, внаслідок чого вони набрали менше маси, і тепер на ринок поступає менше м’яса», — уточнив Георгій Кухалейшвілі.

Однак тенденція до скорочення виробництва яловичини характерна не для всіх регіонів України. За попередніми оцінками Держстату, найбільше наростили обсяги виробництва м’яса сільськогосподарські підприємства у Житомирській (+26,67%), Івано-Франківській (+24,59%), Київській (+19,35%), Кіровоградській (+18,18%), Миколаївській (+25%), Одеській (+36,36%), Полтавській (+28,57%), Рівненській (+41,94%), Хмельницькій (35,85%) і Чернігівській областях (+20%). У Кіровоградській області господарства населення збільшили обсяги виробництва на 6,06%. У січні найбільший спад виробництва м’яса спостерігався на підприємствах і господарствах Запорізької, Луганської, Харківської, Сумської областей.

Крім того, як повідомляє асоціація «Український клуб аграрного бізнесу», з нового року закупівельні ціни на бичків понад 400 кг зросли на 8%, а на корову — на 10% і становлять залежно від регіону 58,00-62,00 грн/кг з ПДВ та 49,00-54,00 грн/кг з ПДВ відповідно. Тенденція до зростання вартості почала спостерігатися на другому тижні поточного місяця і за прогнозами продовжиться до кінця лютого. 

«Це є друга хвиля зміцнення цін з початку повномасштабної війни, коли весною 2022 року закупівельні ціни на живець ВРХ дуже просіли, майже на 30-40% (залежно від регіону) і протримались низькими до серпня. Оскільки виробництво яловичини — переважно експортно орієнтована галузь, то блокування портів стало сильним ударом для ринку», — зазначають аналітики. 

Перший ріст цін спостерігався на початку осені минулого року, оскільки вже були налагоджені довоєнні обсяги експортних постачань, що спровокувало поступове збільшення попиту і активізації ринку, нагадали в УКАБ. Крім цього, на вартість продукції впливають й макрофінансові показники (рівень інфляції). Наразі ціни також зростають, що спричинено наступними факторами:

  1. Активізація експорту. За січень було експортовано 1,11 тис. т, що на 1% менше, ніж торік. Експорт яловичини в січні має довоєнні обсяги постачань і поступово нарощується в лютому. Також активізувався експорт живої худоби, що впливає на виробництво яловичини.
  2. Притримання тварин у господарствах перед посівною. В деяких регіонах фіксується ситуація, коли виробники спеціально не відправляють на забій тварин, а чекають весняної посівної, щоб відразу перекрити витрати. 
  3. Поступове скорочення поголів’я. Скорочення поголів’я тварин першочергово спричинено воєнними діями на території України. Також непроста макроекономічна ситуація в агросекторі позначилася й на роботі підприємств і домогосподарств, де тварин все частіше відправляють на реалізацію через фінансову неспроможність їх утримувати. За 2022 рік у господарств усіх категорій поголів’я ВРХ скоротилося на 12,6% та становить 2312,1 тис. голів. У сільськогосподарських підприємствах поголів’я скоротилося на 7,2%, а у господарствах населення — на 15,8%.

Коментарі

12:08
Традиції «аварійності» львівського мера. Продовження
В попередній статті нами була вибірково і як наглядний приклад розкрита історія «успіху» співпраці представників однієї сім’ї – сім’ї Новосад і пов’язаних з ними юридичних та фізичних осіб з структурами, підконтрольними Львівській міській раді, у сфері закупівель бюджетним коштом різноманітних «аварійних» послуг та робіт.
12:00
Відомий львівський лікар пройшов стажування у провідній клініці США
Завідувач відділення кардіології та реперфузійної терапії лікарні Святого Пантелеймона Василь Процько повернувся зі стажування у Сполучених Штатах Америки та поділився враженнями від поїздки.
14:02
Традиції «аварійності» львівського мера
«…Тут зберігають давні традиції…», «… завжди особлива атмосфера святкування певних подій, свят, проведення різних форумів…» – приблизно так відгукуються гості про наше місто. Нерідко так говорять і самі львів’яни.
14:31
У Львові пікетували Садового щодо вимоги фінансування ЗСУ
У суботу у Львові під вікнами мера Садового вчергове відбулась акція "Гроші на ЗСУ". Присутній десяток активістів традиційно вимагав від влади міста забезпечити виділення гарантованих 20% бюджету Львівської ОТГ для закупівлі зброї для захисників.