Сім’я власника мережі АТБ без дозволів почала будівництво поблизу Львова

На території колишнього профілакторію у Брюховичах почали масштабне будівництво приватного комплексу.

04.06.2024
Сім’я власника мережі АТБ без дозволів почала будівництво поблизу Львова

Раніше земля належала братові Тараса Козака, але після його втечі з країни, перейшла у власність групи осіб, пов’язаних з одним із власників найбільшої української мережі супермаркетів АТБ, повідомляє NGL.media.

Як зазначили у виданні, чиновники Львівської міськради не помічали самовільної забудови. Лише після відповідних запитів міська інспекція ДАБК і виїхала на місце, оглянула ділянку і скерувала скаргу у ДІАМ. Попри те, що будівництво почали ще на початку травня, досі міськрада видала погодження лише на одну будівлю – і, схоже, має намір продовжувати «узаконювати» самобуди, видаючи подальші містобудівні умови та обмеження.

Територію старого профілакторію спочатку передали в оренду під облаштування відпочинково-оздоровчого комплексу, а потім дозволили приватизувати.

Достеменно відомо, що як мінімум з 2013 року ця ділянка офіційно належала компанії «Зелений бір» Богдана Козака, брата екс-нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака. Навесні 2021 року, відразу ж після втечі Козака, цю ділянку виставили на продаж за 5 млн доларів, але тоді її так і не змогли продати.

У травні 2022 року оперативники ДБР провели обшуки на об’єктах нерухомості, пов’язаних з Тарасом Козаком, в тому числі і у колишньому профілакторії. Але, судячи з судових ухвал, ні будівлі, ні земля так і не була арештована. ДБР протягом двох тижнів не надало NGL.media пояснень з цього приводу.

В результаті землю реалізували шляхом продажу компанії. Вже у серпні 2022 року власником ТОВ «Зелений бір» став мешканець Дніпра Роман Биба. Сума угоди невідома, проте навряд чи вона була суттєво меншою заявлених раніше 5 млн доларів США.

Незабаром компанія спробувала зареєструвати повідомлення про початок виконання підготовчих робіт для забудови житловим комплексом. Але їй це не вдалося, бо наміри не відповідають цільовому призначенню земельної ділянки. Тому компанія хіба отримала повідомлення на підготовчі (не будівельні!) роботи для реконструкції відпочинково-оздоровчого комплексу.

Цієї весни з територією колишнього профілакторію загальною площею майже 5,09 га стались кардинальні зміни. У власності «Зеленого бору» залишилось лише 3,53 га, оскільки решту поділили на п’ять дрібніших ділянок, які перейшли у власність інших людей. Але всі вони пов’язані з одним із найбагатших людей України – співвласником корпорації АТБ Віктором Карачуном.

“Почнемо із «Зеленого бору», якому належить більша частина території. Формальний власник цієї компанії Роман Биба керує ще двома іншими компаніями, що належать 30-річному Ігорю Карачуну, синові Віктора Карачуна. Ще дві дрібніші ділянки з березня належать безпосередньо Ігореві Карачуну. Ще однією ділянкою володіє Валентина Світайло, співзасновниця благодійного фонду «КС» – там їй компанію складає той же Ігор Карачун та його мати Ірина Карачун. Наталія Биба – ймовірно, дружина власника «Зеленого бору» – має ще 22 «сотки». І останнім новим власником став 26-річний Денис Синенко з Дніпра – цей чоловік є власником фірми «Оріон-Буд-Днепр», яка виступала підрядником АТБ.

Таким чином є підстави стверджувати, що уся колишня ділянка родини Козаків перейшла у власність сім’ї співвласника АТБ Віктора Карачуна”, – зазначили у виданні.

21 травня журналістка NGL.media відвідала цю територію і виявилось, що там йдуть не просто підготовчі роботи, а фактичне будівництво кількох будівель. Загалом зводять чотири споруди: дві великі на етапі першого поверху, ще дві менші – уже на етапі другого поверху. Тим часом на сайті ДІАМ відсутні будь-які документи, які б дозволяли це будівництво.

Так само NGL.media не виявили відповідних містобудівних умов та обмежень (МУО) у документах Брюховицької селищної ради. Не видавала їх і Львівська міськрада (Брюховичі стали частиною Львівської ОТГ у 2020 році). Так було до середини травня цього року.

Лише 20 травня на сайті Львівської міськради опублікували наказ про затвердження МУО на будівництво на одній із ділянок для «відпочинково-оздоровчого комплексу з приміщеннями для тимчасового проживання та приміщеннями водно-оздоровчого призначення».

“Як у Львівській міській раді не помітили, що там розпочали будівництво ще до видачі МУО, і не однієї будівлі, а відразу чотирьох – незрозуміло. Тим більше, що у березні львівські чиновники відвідували сусідню ділянку і виявили незаконні рубки на місці майбутньої забудови”, – наголосили журналісти.

У письмовому коментарі NGL.media заступник мера Львова Любомир Зубач пояснив, що закон не передбачає обов’язку проведення будь-яких обстежень перед наданням МУО для проєктування об’єктів будівництва. «Хоча ми й намагаємося виїжджати безпосередньо на локації, але усі звернення по МУО охопити фізично неможливо», – стверджує він. Однак після запитів вони таки виїхали на місце.

«Після звернення журналістів NGL.media оприлюднена інформація про певні роботи на ділянці дала обґрунтовані підстави для реагування. Працівники міської інспекції ДАБК виїхали на місце, оглянули ділянку і вже скерували в ДІАМ лист-скаргу щодо виявленого самочинного будівництва. За законом протягом 30 днів ДІАМ має дати відповідь – або вони проведуть, або не проведуть перевірку. На жаль, практика невтішна. За 2022-2024 роки щодо будов у Брюховичах наша інспекція скерувала на ДІАМ 38 листів, утім, та не погодила жодної перевірки», – написав Любомир Зубач.

Згадані вище МУО для однієї з виділених ділянок підписав головний архітектор Львова Антон Коломєйцев – з ним журналістам поговорити не вдалося. Мова йде про ділянку площею 0,27 га, що належить Валентині Світайло. Жінка планує звести там одну будівлю. Візуалізація цього об’єкту, яку показав головний архітектор на виконкомі, дуже схожа на великий приватний житловий будинок площею 700 м2.

При цьому у матеріалах топозйомки, які міській раді надала забудовниця і які NGL.media отримали за запитом, вказано, що документ зроблено для нового будівництва житлового комплексу.

«Наразі підстав стверджувати, що на Лікарській, 8 буде щось інше, ніж прописано у документах та публічно задекларовано, немає, – стверджує Любомир Зубач. – Хоча не таємниця, що містобудівне законодавство в Україні ліберальне та гнучке, і дає забудовникам так би мовити «широкі» можливості. Але це стосується будь-якого звернення та кожної потенційної забудови, тож ми не можемо керуватися при прийнятті рішень припущеннями».

Проте вже існуюче будівництво вже не вписується у підготовані візуалізації. На наступному засіданні виконкому, головний архітектор опублікував ще одну картинку. На ній дві будівлі, які вже будують при вході на територію, взагалі відсутні. Про самовільне будівництво він теж нічого не сказав, зате нахвалював забудовників, що там буде «відпочинковий комплекс за прототипом рекреаційних містечок, які можна бачити десь в Туреччині».

Реальні дії власників землі вже розходяться з їхніми намірами. Тим більше незрозуміло, навіщо поділили 5 гектарів на різні ділянки, якщо там збираються звести один гармонійний відпочинковий комплекс.

Тим часом до міської ради надійшли запити на отримання МУО ще на три ділянки – вони належать Ігорю Карачуну, Наталії Бибі та Денису Синенку. Схоже, що міськрада продовжить видавати їм МУО. Як написав NGL.media заступник мера, «МУО надаються на підставі певного пакета документів за заявою замовника. Підстави для відмови – вичерпні та обмежені» – ніби натякаючи, що самовільна забудова не є перепоною у цьому.

ДІАМ у відповідь на запит повідомила, що отримала повідомлення про початок виконання підготовчих робіт на чотири нові ділянки, але статус цих документів «очікує завершення реєстрації». Тобто навіть близько ще нема дозвільних документів на виконання саме будівельних робіт.

Офіційний власник фірми «Зелений бір» Роман Биба категорично відмовився спілкуватися з NGL.media з приводу будівництва у Брюховичах. Актуальних контактів Ігоря Карачуна знайти не вдалося, Валентина Світайло проігнорувала питання в одному з месенджерів, а Денис Синенко кинув слухавку, як тільки зрозумів, з якого приводу до нього телефонують.

Любомир Зубач каже, що міська ДАБК п’ять разів зверталась у Київ, аби міськраді нарешті передали повноваження в усій Львівській громаді, зокрема навколишніх населених пунктах, але безуспішно. «Тому дозволи на виконання будь-яких будівельних робіт на території Брюховичів і надалі надає державний орган архітектурно-будівельного контролю, тобто ДІАМ. Чому так – думаю, не складно здогадатися: комусь це вигідно», – йдеться в його письмовому коментарі.

Любомир Зубач так і не пообіцяв припинити видавати дозволи на забудову 5 гектарів. Зате пообіцяв сформувати перелік чи то карту усіх цих скандальних забудов у Брюховичах: «І не просто сформуємо список, а викладемо всю інформацію з прізвищами, хто спричинився до таких ганебних рішень і незаконних дій. І знову скеруємо це все у правоохоронні органи».

Коментарі

11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.
11:32
П’ятикласник зі Львівщини жонглює м’ячем 9 тисяч разів
Андрій Панів з села Мальчиці Івано-Франківської ТГ на Львівщині віртуозно володіє м'ячем.
11:34
У омбудсмена України вимагають у Шевченка вжити заходів щодо Шевченка
Керівнику українського футболу не вдасться відмовчатися за дії своєї команди.