Олеся Дацко: стратегія неповернення молоді в Україну

Стратегія НЕповернення молоді в Україну. Або як в Україні дискримінують своїх громадян.

15.09.2023
Олеся Дацко: стратегія неповернення молоді в Україну

Цей лист МОН видало на масові звернення з вимогою про автоматичне визнання документів про середню освіту, здобуту нашими громадянами в Польщі, як це передбачають міждержавна угода між Польщею та Україною, а також міжурядова угода між ними.

Виконання вимог цих угод у Польщі виглядає так: наші випускники приїжджають до Польщі з українськими документом про завершення повної середньої освіти. І щоб цей документ визнали – достатньо накласти апостиль та надати переклад документу. Цього достатньо, щоб документ про здобуття повної середньої освіти в Україні визнали легітимним у Польщі. Все. Так виконують міжурядову угоду в Польщі.

Але в Україні вирішили на цьому заробляти. Запровадивши «процедуру визнання», внаслідок якої аж саме Міністерство освіти і науки України видає сертифікат про визнання документу про середню освіту. Що, фактично, є сертифікацією послуги, не передбаченою міжурядовою угодою.

Зараз, щоб вступити українцям, які навчалися в Польщі в школах, до закладів вищої освіти України, треба пройти сім кіл пекла під назвою «визнання документа про середню освіту», що передбачає обов’язкове звернення до монопольного державного підприємства «Інформаційно-іміджевий центр», який бере за такі послуги дуже немалі кошти

Ще це займає купу часу. А як хочеш швидше – то треба доплачувати. І так «стрижуть» всіх випускників з Польщі, з якою має бути автоматичне визнання атестатів про середню освіту.

Розуміючи катастрофічність цієї ситуації, і студенти, і громадські організації звернулися до Міністерства з вимогою конкретизувати, як реалізувати автоматичне визнання в Україні документів про середню освіту, отриману в Польщі.

Ну бо не може одна і та ж міжурядова угода по-різному тлумачитися і виконуватися в Польщі та в Україні.

Натомість Міністерство освіти і науки України спочатку дало «футбольну» відписку , що «для нострифікації звертайтеся до державного підприємства» (але документи про середню освіту не нострифікують, і автоматичне визнання – не передбачає платних послуг якогось держпідприємства і витрат часу на це).

На що до МОН звертаються повторно і пояснюють, що виконання міждержавної угоди не може бути різним у Польщі та Україні. І вимагають забезпечити належну процедуру визнання. Без послуг держпідприємства та залучення самого Міністерства, яке видає якісь окремі «свідоцтва» для підтвердження документів, які і так є чинними в Україні (відповідно до міждержавної угоди) не передбачено. І такі вимоги є дискримінацією наших громадян.

На що МОН надає отакий лист. Замість розказати про процедуру автоматичного визнання в Україні документів про повну середню освіту , МОН вдається в деталі про те, які документи в Польщі не засвідчують факт здобуття повної середньої освіти (спасибі. Це загальновідомі речі. Більшість людей, які до вас звертаються, вміють читати по-польськи. І ознайомилися з їхньою рамкою кваліфікацій).

Але МОН вперто не дає відповіді, як ті, хто закінчили дво- і трирічні ліцеї (закінчення яких є повною середньою освітою в Польщі), можуть забезпечити своє право на автоматичне визнання таких документів в Україні. Оминувши процедуру якогось придуманого невідомо ким «визнання документа про середню освіту».

У нас демографічна криза! Ми – вимираюча нація! Але, читаючи оте все, розумієш, що в МОН вважають інакше. І нам, на думку міністерства, не треба стелити «червону доріжку» нашим дітям, які змушено покинули Україну, але хотіли б до неї вернутися на навчання.

Бо запровадження схеми «стриження лохів» через послуги державного підприємства є важливішим за людський капітал, який катастрофічно втрачаємо?

Цей бар’єр (ота недолуга і не передбачене міжурядовою угодою «процедура визнання документів про середню освіту» випускників) є одним з основних, чому наші українці, які навчаються за кордоном, не повертаються в Україну.

Бо навіщо їм проходити сім кіл пекла, та ще й платити за це гроші, якщо за кордом їм і так постелили «червону доріжку», і для того, щоб їх документ про середню освіту визнали, достатньо апостилю і перекладу (якщо абітурієнт вступає в заклад вищої освіти іншої держави).

Той факт, що в Міністерстві освіти не знають, що «нострифікацій» документів про середню освіту в Україні не існує, а випускники здають не мультимедійний (тут взагалі шок!), а мультипредметний тест – показує, що реформувати треба передусім саме міністерство.

На кого працюють ці люди?

Автор: Олеся Дацко, доцент Львівської національної академії мистецтв

Джерело

Коментарі

16:36
Львів’яни вкотре пікетують Садового через некритичні витрати
Другого дня весни у Львові кілька десятків волонтерів вчергове прийшли під вікна Андрія Садового вимагати зупинити витрачати кошти громади на непотрібні забаганки. Незважаючи на те, що акції відбуваються місяцями, влада міста вперто продовжує ігнорувати вимоги громади та належно реагувати на те, що в країні війна.
13:34
Поранення, операції, протези – хто служить у Самбірському РТЦК та СП
На світлині десять захисників України. Через складні поранення вони обмежено придатні до виконання бойових завдань. Тож командування військових підрозділів скерувало їх на службу до Самбірського РТЦК та СП. Там вони можуть відчути, що після втрати здоров’я, держава від них не відмежувалася і що їх не сприймають, як «списаних».
11:28
Львів’яни збирають дрони у домашніх умовах
Для досягнення перемоги одним з найбільш пріоритетних напрямків у військовій сфері визначено виробництво дронів. Саме вони дозволять вести ефективний спротив переважаючій чисельно армії орків.
13:04
У Львові відбувся черговий мітинг біля мерії, де прозвучали звинувачення проти Садового і його дружини
Суботнього ранку, під стінами міської Ратуші, вкотре зібрались активісти, які вимагають збільшення фінансування війська з міського бюджету. Попри всі очікування, влада міста вчергове відмовилась йти на діалог задля вирішення даного питання.