Про внесення Надсянської говірки до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України повідомив голова Львівської ОВА Максим Козицький.
Надсянська говірка – це одних з архаїчних говорів галицько-буковинської групи південно-західного наріччя, має звукові перетворення, своєрідну лексику та діалекти. У Львівській області цю говірку практикують у селі Старява та Заверхи, а також частково у сусідніх селах які розміщені у прикордонній смузі Львівської області, зокрема у Мистичах та Цикові. Її вживають люди як старшого, так і молодшого віку.
Вже незабаром Національний перелік може поповнитись ще трьома елементами зі Львівщини – традицією Глинянського візерункового текстилю, весільними обрядовими піснями Бойківщини “Ладкання” та Сокальською сорочкою.
“Зберігаємо нашу культурну спадщину та продовжуємо промоцію Львівщини на міжнародній культурній арені”, – наголосив Козицький.
Надсянський або ж долівський говір поширений переважно по річці Сян (звідси назва) та її притоках. На території України невеликою смугою тягнеться на крайньому заході Львівської області та окремими острівцями в околицях Перемишля, Ярослава (тепер Польща).
У структурі надсянського говору зберігається багато рис, спільних з лемківським, бойківським, наддністрянським говорами; тривалий контакт з польською мовою вплинув на формування надсянського говору та на чіткість його зовнішніх меж.
Коментарі