Рівно сто років тому – у серпні-версені 1916 року – там відбулися запеклі бої між російською армією та українськими січовими стрільцями й австро-угорськими бойовими загонами. Найкривавіший бій відбувся 2 вересня 1916 року, коли перемогу було здобуто ціною втрати більше половини особового складу легіону: 81 вояк убитий, 293 — поранені, 285 потрапили у полон. Найбільше втрат було серед старшинського складу. Такою страшною ціною був зупинений наступ російського агресора на Бережани, й бойова операція під назвою «Брусилівський прорив» була зупинена, пише День.
Ті полеглі січові стрільці в далекому 1916 році спочивають вічним сном на цвинтарі у селі Посухів. Вхід на цей цвинтар веде через ворота, збудовані у вигляді тризуба…
Минулої неділі там відбулася панахида й перепоховання ще кількох останків січових стрільців. До Посухова з Тернополя прибув спеціальний «Потяг українських звитяг». Після скорботних заходів і освячення стрілецького цвинтаря тисячі людей піднялися на гору Лисоню, до якої веде спеціальна алея, обсаджена червоною калиною…
На вершині Лисоні височить Хрест скорботи і слави, встановлений у 1994 році як данина світлій пам’яті українських січових стрільців, а на мармурових плитах викарбувані імена полеглих героїв. Поруч із Хрестом збудована капличка для відправ і молитви, яку до століття бою під Лисонею реконструювали й розписали новими іконами. На цих іконах зображені як січові стрільці, так і новітні герої, які уже в наш час віддали своє життя за Україну. Багато з них – впізнавані.
Святкові заходи на Лисоні, у яких взяли участь сивочолі ветерани УПА, дев’яностолітня дочка січового стрільця Надія Ярема, хлопці і дівчата з різноманітних молодіжних організацій і прочани з усієї Галичини, розпочалися Молебнем за Україну, освяченням Стрілецької каплиці Покрови Пресвятої Богородиці, яке здійснив Архиєпископ і Митрополит Тернопільсько-Зборівський Василій Семенюк за участю священиків Бережанського деканату та духовенства інших конфесій.
Потім відбувались різноманітні заходи, як-от презентація першого меморіального комплексу УСС, до якого увійшли пам’ятки і важливі історико-краєзнавчі елементи та місця бойової слави Бережанського краю, погашення спеціальним штемпелем конверта з оригінальною маркою «100 років від часу боїв за гору Лисоня. Пам’яті Українських Січових Стрільців», презентація пам’ятної монети “100-річчя боїв Легіону Українських Січових Стрільців на горі Лисоня”.
Відбулася історична реконструкція бою за гору Лисоня і впродовж дня діяли різноманітні локації: молодіжний, військово-патріотичний табір «Лисоня-2016», літературний майданчик, де виступали брати Капранови та інші українські письменники, книжково-ілюстративна виставка, експозиція стрілецьких світлин «Героям Лисоні – вдячна Батьківщина!», фотовиставка пам’яток Тернопільщини «А ми тую стрілецькую славу збережемо…», працювала польова кухня. Й звичайно, відбувся концерт патріотичної пісні за участю відомих гуртів «Рутенія», «Kozak System», «Тарута», «Тінь Сонця», «Новимний Кудень».
Усі виступаючі на цьому заході підкреслювали, що Лисоня — це величавий символ ідеї боротьби за волю України, доказ незламності духу та звитяжності українського стрілецтва, що січові стрільці воювали за інтереси української нації, народу, за незалежну українську державу.
Коментарі