Кібергігієна: для чого вона потрібна та які є методи боротьби із шахрайськими та пропагандистськими каналами

Як пояснив керівник відділу протидії кіберзлочинам в Київській області підполковник поліції Віталій Паньков, у деяких людей помилкове розуміння поняття кібергігієни.

23.02.2023
Кібергігієна: для чого вона потрібна та які є методи боротьби із шахрайськими та пропагандистськими каналами

Що таке кібергігієна?

Кібергігієна використовується для захисту вашої особистої, фінансової та іншої інформації під час використання комп’ютера чи мобільного пристрою. 

Хороша кібергігієна – це дотримання щоденних практик щодо безпеки інформації в Інтернеті. 

Вона не обмежується регулярним оновленням програмного забезпечення браузера, встановленням та підтримкою програмного забезпечення для захисту, вибором надійних паролів та не розголошенням їх, а також уникненням загальнодоступного Wi-Fi для онлайн-банкінгу та інших фінансових операцій. Ідея полягає в тому, щоб заблокувати шахраїв і злодіїв.

Які є загрози для безпеки в мережі Інтернет та які правила безпечної роботи в мережі?

Загрози для безпеки в мережі Інтернет можуть включати:

Потрапляння в інформаційну систему шкідливого програмного забезпечення: вірусів, троянських програм, мережевих хробаків, клавіатурних шпигунів, рекламних систем.
• Атаки хакерів.
• BotNet — це комп’ютерна мережа, що складається з деякої кількості хостів, із запущеними ботами — автономним програмним забезпеченням.
• DdoS — атака на відмову в обслуговуванні, розподілена атака на відмову в обслуговуванні (англ. DoS-attack (Distributed) Denial-of-service attack) — напад на комп’ютерну систему з наміром зробити комп’ютерні ресурси недоступними користувачам, для яких комп’ютерна система була призначена.
• Фішинг — вид шахрайства, метою якого є виманювання персональних даних у клієнтів онлайн-аукціонів, сервісів з переказу або обміну валюти, інтернет-магазинів тощо.

Для смартфонів характерні ті самі загрози, що і для стаціонарних комп’ютерів: віруси, троянські програми, мережеві хробаки, рекламні модулі тощо, орієнтовані на різні типи мобільних пристроїв. 

Для безпечної роботи в Інтернеті:

Використовуйте тільки ліцензійне програмне забезпечення. Установлюйте програми тільки з офіційних джерел. Перед встановленням читайте відгуки інших користувачів, якщо вони доступні.
• Установлюйте та оновлюйте антивірусне програмне забезпечення як на стаціонарні, так і на мобільні комп’ютери. Бажано, щоб оновлення антивірусних баз здійснювалося регулярно та автоматично.
• Завжди встановлюйте оновлення операційної системи та іншого програмного забезпечення.
• Використовуйте надійні паролі. Не використовуйте на різних інтернет-ресурсах один і той самий пароль, змінюйте його регулярно.
• Приєднуйтеся тільки до перевірених Wi-Fi-мереж. Не відправляйте важливі дані (дані кредитних карток, онлайн-банкінгу тощо) через публічні та незахищені Wi-Fi-мережі.
• Установіть фільтр спливаючих вікон у браузері.
• Перевіряйте сертифікат безпеки сайтів у вигляді замка в адресному рядку браузера.
• Не відкривайте повідомлення електронної пошти від невідомих вам осіб і прикріплені до них файли, яких ви не очікуєте.
• Подумайте про можливі ризики для вас перед тим, як викласти щось у мережу Інтернет.
• Створюйте резервні копії важливих для вас даних, зберігайте їх на носіях даних, відключених від мережі Інтернет.

Які існують методи боротьби з кібершахрайством, розповсюдженням пропаганди та дезінформації?

Методи боротьби з кібершахрайством можуть включати регулярне оновлення програмного забезпечення, встановлення антивірусного програмного забезпечення, надійні паролі, використання VPN-послуг, перевірка джерела електронної пошти, обмеження використання відкритих Wi-Fi мереж, перевірка веб-сайтів на безпеку та відкривання лише надійних файлів.

А також є розроблені Тelegram-боти, які можуть блокувати акаунти шахраїв та тих, хто розповсюджує неправдиву інформацію.

Що це за боти, як саме вони працюють?

Кіберполіція разом із волонтерами розробила проєкт (MRIYA), щоб протидіяти російським окупантам у медіа-просторі та боротися із шахрайством в мережі Інтернет.

«MRIYA» – проєкт, у який входять підпроєкти, а саме:

Бот («StopRussia | MRIYA» @stopdrugsbot ) – приймає інформацію про фейкові ресурси, які перевіряються нашими модераторами та відправляються на блокування небайдужим громадянам.

Канал: («StopRussiaChannel | MRIYA» https://t.me/+EbXZHBfHXbszY2I6) –  це головна інструкція щодо блокування та протидії російській агресії в Інтернеті.

Бот (@StopFraudMriya_bot) – збирає інформацію по відкритим джерелам, у дарк-неті, а також з партнерських ресурсів, що дозволяє нашому сервісу мати найбільшу базу шахраїв в укрнеті.

Можна перевірити номер телефону, банківську картку чи IBAN і дізнатися, чи повідомляв хтось про пов’язані факти шахрайства з цими ідентифікаторами.

Бот «Народний месник» – офіційний чат-бот України для повідомлення про ворожі дії на території нашої держави

Автоматичне блокування «MRIYA AUTOMATIC» – Безкоштовний автоматизований сервіс для боротьби з російською пропагандою. Розробниками якого являються Banwar та Qlixer Social. Приймає інформацію про фейкові ресурси, котрі перевіряються нашими модераторами та відправляються на блокування в Телеграм-канал.

Гра («Котяцький драйв» Cats at Arms) – це екшн-клікер, створений командою українських волонтерів. Приєднуйтесь до котячої армії та захистіть свій будинок від нашестя орків. Вдосконалюйте свої навички, покращуйте своїх котів-захисників та зупиняйте орків на полі бою.

Також є перелік таких псевдо-українських Телеграм-каналів, більш детальну інформацію ви можете дізнатися на офіційному каналі за посиланням: https://mriya.social/

 

Коментарі

16:36
Львів’яни вкотре пікетують Садового через некритичні витрати
Другого дня весни у Львові кілька десятків волонтерів вчергове прийшли під вікна Андрія Садового вимагати зупинити витрачати кошти громади на непотрібні забаганки. Незважаючи на те, що акції відбуваються місяцями, влада міста вперто продовжує ігнорувати вимоги громади та належно реагувати на те, що в країні війна.
13:34
Поранення, операції, протези – хто служить у Самбірському РТЦК та СП
На світлині десять захисників України. Через складні поранення вони обмежено придатні до виконання бойових завдань. Тож командування військових підрозділів скерувало їх на службу до Самбірського РТЦК та СП. Там вони можуть відчути, що після втрати здоров’я, держава від них не відмежувалася і що їх не сприймають, як «списаних».
11:28
Львів’яни збирають дрони у домашніх умовах
Для досягнення перемоги одним з найбільш пріоритетних напрямків у військовій сфері визначено виробництво дронів. Саме вони дозволять вести ефективний спротив переважаючій чисельно армії орків.
13:04
У Львові відбувся черговий мітинг біля мерії, де прозвучали звинувачення проти Садового і його дружини
Суботнього ранку, під стінами міської Ратуші, вкотре зібрались активісти, які вимагають збільшення фінансування війська з міського бюджету. Попри всі очікування, влада міста вчергове відмовилась йти на діалог задля вирішення даного питання.