Гендиректор КН РІЕЛ спрогнозував, що чекає ринок первинної нерухомості у 2023 році

У 2022 році ринок новобудов істотно зменшився. Девелоперам з усієї України довелося працювати в умовах безпрецедентних викликів. Проте сьогодні більшість будівельних компаній знайшли спосіб відновити діяльність та відкрити відділи продажів.

12.03.2023
Гендиректор КН РІЕЛ спрогнозував, що чекає ринок первинної нерухомості у 2023 році
Ростислав Мельник

Однією із них стала Корпорація Нерухомості РІЕЛ. До чого девелопер готується у 2023 році, що буде відбуватися із цінами та попитом, розповів генеральний директор компанії Ростислав Мельник.

Ринок стабілізувався: як у КН РІЕЛ оцінюють поточну ситуацію

Упродовж 2022 року мільйони українців втратили житло. Утім, руйнування не потягнули за собою зростання попиту. За даними Міністерства розвитку громад і територій, станом на кінець 2022 року понад 2,4 мільйона українців мешкали в зруйнованому або суттєво пошкодженому житлі. Попри це за весь 2022 рік нотаріуси засвідчили лише 100 710 договорів купівлі-продажу квартир та житлових будинків. Для порівняння, за 2021 рік було зареєстровано 325 174 договори.

ЖК Оk’Land від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Найбільше падіння продемонстрував саме ринок новобудов. Девелоперам довелося працювати в умовах безпрецедентних викликів, при цьому житло на початкових стадіях реалізації практично не цікавить клієнтів. Інвестори теж неактивно вкладаються у квадратні метри.

“Поки триватиме війна зростання попиту не буде. Сьогодні тенденція така, що покупці цікавляться готовим житлом. Наші клієнти – це люди, які остаточно вже втратили помешкання і розуміють, що треба десь жити і мають кошти для купівлі. Тобто, раніше нерухомість купували як інвестицію, зараз виключно для проживання”, – розповідає Мельник.

Водночас зараз немає різких коливань вартості. Генеральний директор КН РІЕЛ наголошує, що зміни неможливі з двох причин: відсутності попиту та загальних економічних тенденцій в країні.

“На мою думку, ціни будуть без особливих коливань. Знизитись вони не можуть, бо все навкруги подорожчало, а зростати поки немає попиту, теж не будуть”, – зазначає Мельник.

Яким буде 2023 рік для девелоперів

ЖК “Берег Дніпра” від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ

На думку Мельника, більшість успіхів девелоперів напряму залежать від роботи воїнів. Усі залишаються у стані очікування позитивних новин з фронту. Тим часом, поки триває війна, більшість компаній будуть максимально зосереджені на завершенні розпочатих проєктів, які передадуть покупцям, оптимізовуватимуть свою діяльність і структуру витрат.

“Нам тут, на місцях, треба бути максимально професійними, приймати нестандартні та непрості рішення, швидко адаптуватися та проявляти стійкість”, – зазначає фахівець.

Так, у КН РІЕЛ продовжують аналізувати усі виклики та проблеми, з якими внаслідок повномасштабної війни стикнулися мешканці новобудов. Виправити їх обіцяють у майбутніх проєктах.

“Ми вже проєктуємо підземні паркінги, як приміщення подвійного призначення: як парковку для авто і бомбосховище з усім необхідним”, – розповідає Мельник.

Що допоможе пожвавити ринок первинного житла

ЖК “Голоські Кручі” від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Сьогодні ринок новобудов очікує пільгових кредитів, державних програм, іноземних інвестицій. Великі сподівання інвестори та забудовники покладають на державну програму доступного кредитування житла “єОселя”, завдяки якій люди зможуть купувати нерухомість під 3% і 7% річних.

“Тут головне щоби вона чітко працювала і в бюджеті були кошти під цей проєкт”, – підкреслює фахівець.

Мельник підсумовує, що об’єднавшись, українські будівельні компанії та держава зможуть простимулювати ринок та вивести його на довоєнні показники. Однак спершу слід спрямувати максимум зусиль на нашу спільну перемогу.

Джерело: 24 канал

Коментарі

16:36
Львів’яни вкотре пікетують Садового через некритичні витрати
Другого дня весни у Львові кілька десятків волонтерів вчергове прийшли під вікна Андрія Садового вимагати зупинити витрачати кошти громади на непотрібні забаганки. Незважаючи на те, що акції відбуваються місяцями, влада міста вперто продовжує ігнорувати вимоги громади та належно реагувати на те, що в країні війна.
13:34
Поранення, операції, протези – хто служить у Самбірському РТЦК та СП
На світлині десять захисників України. Через складні поранення вони обмежено придатні до виконання бойових завдань. Тож командування військових підрозділів скерувало їх на службу до Самбірського РТЦК та СП. Там вони можуть відчути, що після втрати здоров’я, держава від них не відмежувалася і що їх не сприймають, як «списаних».
11:28
Львів’яни збирають дрони у домашніх умовах
Для досягнення перемоги одним з найбільш пріоритетних напрямків у військовій сфері визначено виробництво дронів. Саме вони дозволять вести ефективний спротив переважаючій чисельно армії орків.
13:04
У Львові відбувся черговий мітинг біля мерії, де прозвучали звинувачення проти Садового і його дружини
Суботнього ранку, під стінами міської Ратуші, вкотре зібрались активісти, які вимагають збільшення фінансування війська з міського бюджету. Попри всі очікування, влада міста вчергове відмовилась йти на діалог задля вирішення даного питання.