Автономне опалення для багатоквартирного будинку

Більшість українців забезпечена теплом у своїх оселях завдяки централізованому опаленню.

10.02.2024
Автономне опалення для багатоквартирного будинку

І все наче добре, але тарифи зростають, зими холодні, а часи непрості, отже, дедалі більше власників квартир у багатоповерхових будинках розмірковують над тим, щоб перейти на автономне опалення.

Що таке автономне опалення, який вигляд має процес підключення і який котел краще вибрати — ці та інші важливі питання розглядаємо разом з експертами нашої компанії.

Що таке індивідуальне та автономне опалення

Може здаватися, що автономне — це і є індивідуальне опалення. Але це не так.

Автономне опалення — це обладнана в ЖК або будинку власна котельня. Завдяки роботі котельні у квартирах є тепло і гаряча вода. Здебільшого за таких умов власник квартири має можливість відрегулювати температуру у своїй оселі, орієнтуючись на власні потреби та витрати.

Індивідуальне опалення в багатоквартирному будинку передбачає обладнання котла безпосередньо у квартирі. У цій статті ми розглядаємо лише питання автономного опалення — його особливості та переваги.

Для організації автономного опалення можна вибрати котел, який працюватиме на газу, електриці, рідкому або твердому паливі. Найзручніші варіанти — електричний або газовий котел. У чому особливості та відмінності цих рішень — розглянемо далі. А поки що розкриємо тему підключення та необхідної для цього документації.

Особливості підключення автономного опалення

Згідно з чинним законодавством, автономне опалення може бути підключеним лише в будинку, де не більше як 10 поверхів. Особливості підключення:

 • У будинку проводять збір підписів усіх сусідів, що підтверджує їхню згоду на відключення від централізованої мережі опалення.
 • Заява з протоколом зібрання сусідів і їхніми підписами передається до адміністрації місцевого самоврядування.
 • Далі цю заяву передають до комісії, що має розглянути питання та винести остаточне рішення, і протягом 5 днів її отримує адміністрація місцевого самоврядування. Заявникові передають копію документа.
 • У разі позитивного рішення комісії будинок відключають від централізованого опалення. Після цього і коли буде підписано відповідний акт, абоненти вже не отримуватимуть рахунків за сплату послуг.
 • Наступний крок — необхідно розробити проєкт, що відповідатиме вимогам законодавства стосовно будівельних норм.
 • Крім того, необхідно підготувати спеціальний проєкт, на основі якого буде реалізована автономна система опалення, згідно з особливостями системи теплопостачання в конкретному населеному пункті.

Після того як вирішаться бюрократичні питання, можна звертатися до компанії, що займатиметься обладнанням автономного опалення.

Перелік робіт:

 • Монтаж котла в багатоповерховому будинку або ЖК. Якщо ви вибрали електричний агрегат, обов’язково перевірять потужність електромережі.
 • Потім котел під’єднають до електричної чи газової мережі, підведуть труби.
 • Не завжди, але в деяких випадках може знадобитися заміна радіаторів чи труб.

Види автономного опалення

Як газове, так і електричне автономне опалення — зручний варіант, але кожен має свої особливості.

Газове опалення

Вибираючи модель газового котла, зверніть увагу, що котел може працювати на зрідженому вуглекислому газі чи на метані. Важливі характеристики:

 • потужність;
 • матеріал теплообмінника (чавун, мідь, неіржавна сталь);
 • кількість контурів (двоконтурні забезпечують також нагрівання води);
 • вид корпуса;
 • якісна автоматика для безпечної експлуатації.

Електричне опалення

Електричні котли бувають електродні, індукційні, ТЕНові, двоконтурні й одноконтурні. Відрізняються за габаритами й потужністю. Варто наголосити, що в разі відключення електрики опалення також відключатиметься. Тому доведеться інвестувати в придбання спеціального обладнання, що передбачає додаткові витрати.

Якщо говорити про безпечність, то електричні котли виграють — у мережі не може бути негерметичних місць, а також їхній принцип функціонування системи простіший, ніж у газових котлах.

Яке автономне опалення краще

Автономне газове опалення:

 • вищі витрати на монтаж обладнання;
 • вищий ризик, якщо котел зламався і вчасно не виконали необхідні роботи;
 • необхідність проводити регулярні огляди для оцінювання технічного стану та перевіряти герметичність установки;
 • немає ризику залишитися без опалення у випадку відключення електроенергії.

Автономне електричне опалення квартири:

 • немає ризиків, пов’язаних із витоком газу;
 • менші витрати на встановлення обладнання;
 • є цілковита залежність від електромережі — якщо немає світла, то не буде й тепла.

Отже, автономне опалення — газове чи електричне? Обидва варіанти мають свої особливості. Рішення лише за вами, але з вибором варіанту автономного опалення краще звернутися до професіоналів.

Коментарі

16:36
Львів’яни вкотре пікетують Садового через некритичні витрати
Другого дня весни у Львові кілька десятків волонтерів вчергове прийшли під вікна Андрія Садового вимагати зупинити витрачати кошти громади на непотрібні забаганки. Незважаючи на те, що акції відбуваються місяцями, влада міста вперто продовжує ігнорувати вимоги громади та належно реагувати на те, що в країні війна.
13:34
Поранення, операції, протези – хто служить у Самбірському РТЦК та СП
На світлині десять захисників України. Через складні поранення вони обмежено придатні до виконання бойових завдань. Тож командування військових підрозділів скерувало їх на службу до Самбірського РТЦК та СП. Там вони можуть відчути, що після втрати здоров’я, держава від них не відмежувалася і що їх не сприймають, як «списаних».
11:28
Львів’яни збирають дрони у домашніх умовах
Для досягнення перемоги одним з найбільш пріоритетних напрямків у військовій сфері визначено виробництво дронів. Саме вони дозволять вести ефективний спротив переважаючій чисельно армії орків.
13:04
У Львові відбувся черговий мітинг біля мерії, де прозвучали звинувачення проти Садового і його дружини
Суботнього ранку, під стінами міської Ратуші, вкотре зібрались активісти, які вимагають збільшення фінансування війська з міського бюджету. Попри всі очікування, влада міста вчергове відмовилась йти на діалог задля вирішення даного питання.