Українцям та Заходу не варто піддаватися російським інформаційним операціям, які розповідають, що український контрнаступ на півдні провалився. Українське командування діє хитро і довго готувало передумови для наступальних дій, які ЗСУ веде сьогодні. Українська армія економить сили і не буде намагатися проводити бліцкриг, а діятиме синхронно з «деградацією російських можливостей». Про це йдеться у висновках американського Інституту вивчення війни (ISW) за 31 серпня.
Росіяни поширюють кілька наративів про контрнаступ ЗСУ: перший – «контрнаступ провальний», другий – Україна пішла на контрнаступ з «політичних» причин, зокрема під тиском Заходу, третій – на контрнаступі наполягав президент Володимир Зеленський і, навпаки, проти нього був головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, а між ними конфлікт, тому Залужний був змушений на це піти.
ISW закликає не вірити жодному з них наративів, бо «військові дії масштабу цього контрнаступу не вдаються і не провалюються ні за день, ні за тиждень», українська влада давно визнала, що ЗСУ не мають достатньої маси механізованих сил, які були б необхідні для проведення бліцкригового удару. Натомість ЗСУ місяцями працювали над створенням умов для наступу, атакуючи та порушуючи російські тили та шляхи постачання, а час початку контрнаступу узгоджується з деградацією російських можливостей на заході Херсонщини.
«Збройні сили, яким доводиться проводити наступальні операції без кількісної переваги, звичайно необхідної для успіху в таких операціях, часто покладаються на неправильні орієнтири та хитрощі, щоб відвернути захисника від секторів лінії, на яких буде зосереджено зусилля прориву та експлуатації, – зазначають аналітики ISW. – Мистецтво таких фінтів подвійне. По-перше, вони повинні бути проведені з достатньою силою, щоб бути правдоподібними. Однак оскільки це фінти, а не навмисні атаки, які, як очікується, мають успіх, вони часто виглядають як невдалі – атакуючі підрозділи відступлять, коли відчують, що переконали захисника у своїй серйозності. По-друге, для досягнення ефекту потрібен час. Якщо мета фінту полягає в тому, щоб відвести сили захисника від передбачуваних секторів прориву, атакуючий повинен дочекатися, поки захисник фактично перемістить сили».
Тому, як пояснюють експерти, між стартом та фінішем таких кроків може бути пауза і вона цілком може виглядати так, ніби атака не вдалася.
Коментарі