Журналіст “Голосу Америки” Остап Яриш розповів, як працює ленд-ліз та чому передбачена ним техніка досі не прибула.
Всі крапки над “і” уродженець Львівщини розставив у дописі у Facebook.
За його словами, ленд-ліз – це лише одна з програм, за якою Україна може отримувати американську зброю – але в оренду чи позику. Тобто, інакшими словами, надане озброєння потім доведеться або оплачувати, або повертати.
Натомість наголошує Остап Яриш, за рештою програм зброю для ЗСУ надають безоплатно і в необмежене користування. Після отримання вона повністю стає власністю України.
“Поки Конгрес виділяє гроші на ці програми, США будуть використовувати їх. Раніше було невідомо, чи Конгрес схвалить нове фінансування для Києва на наступний фіскальний рік. Саме звідси в медіа і взялась дата 1 жовтня – “початок” ленд-лізу автоматично прив’язували до неї”, – зазначає журналіст.
30 вересня Конгрес схвалив для України додаткові 12 млрд – частина з яких піде на військову підтримку. Тому всі найближчі пакети озброєнь США будуть і надалі постачати за іншими програмами “в подарунок”.
“Задіяння ленд-лізу відкладається – але це не означає поганих новин. Багато хто чекає ленд-ліз через уявлення, що ця програма виведе поставки озброєнь від США на абсолютно новий рівень. Що зброї буде набагато більше, і вона буде набагато кращою – танки, літаки, артилерія, РСЗВ.
Але це не так – ленд-ліз не розблокує можливостей, які недоступні зараз. Надання того чи іншого озброєння залежить не від програми, а від політичного рішення в США”, – пояснює Остап Яриш.
Журналіст зауважує, що ленд-ліз, по суті, є “планом Б” на той випадок, якщо Конгрес не схвалить нового фінансування для Києва.
Коли почне діяти ленд-ліз поки що невідомо. Як і те, яким буде склад Конгресу після виборів у листопаді, і чи підтримають законодавці нове фінансування для України. Але, Остап Яриш вважає, що з цією програмою в Білого дому з’являється можливість безперервної підтримки України на довготривалу перспективу.
“Щоб надати зброю за цією програмою, Білому дому не доведеться знову просити в Конгресу грошей і чекати, поки їх затвердять. В цьому і полягає спрощена і пришвидшена процедура. А вже що саме надавати, буде вирішувати адміністрація США”, – підсумовує він.
Коментарі