Про гуцулку Ганку, якій кілька століть тому за рішенням суду відрубали голову

Усі ми любимо Гуцульщину: за той незбагненно цікавий колорит наших горян у мові, одязі та характері, зрештою, за ті гори кращих за які, нема ніде у світі. 

05.11.2022
Про гуцулку Ганку, якій кілька століть тому за рішенням суду відрубали голову
На світлині - "мечі правосуддя" початку 16 століття (Королівська збройова палата у Стокгольмі)

А, чи знаємо ми історію гуцулів, коли вони вперше з’явилися на теренах сучасної Івано-Франківщини?

.

Не заглиблюючись у надто віддалені епохи, нині хочу звернути вашу увагу на один випадок, який трапився понад два століття тому і який більше відомий у середовищі дослідників, аніж серед широкого загалу.

.

А, історія ця – сумна і цікава водночас.

.

Судіть самі: у листопаді 1754 року у містечку Язлівець поблизу Бучача на Тернопільщині, відбувався суд. Судили “гуцулку Ганку” з гір, якій інкримінували те, що буцім-то вона підпалювала панські маєтки і фільварки (опис цієї дикої страти вміщено в одному із документів в Язлівецьких міських Актах, який нині знаходиться у відділі рукописів Львівської національної бібліотека НАН України ім.Василя Стефаника і на який, свого часу, звернув увагу професор Володимир Грабовецький).

.

Отже, у тому документі написано таке:

.

“…1754. Гуцулка-бешкетниця підпалювала панські доми і двори, була неспокійна, за що уряд навіть засудив її на стяття мечем. Вона сказала, що вагітна. Через це рада комісарів видала такий декрет: “Тому, що всі баби-повитухи, яких вислано на ревізію, визнали що та зла Ганка не є в тяжі і тільки для зволікання удавала, а через те, що не тільки раз, а декілька разів палила, заслуговує смерті. Отже, Язловецький уряд приступив до обговорення і затвердження справедливого декрету і згідно вироку має провести екзекуцію. Дано в Латичині 29 листопада 1754 року. Власноручно підписано. Разом заплачено 102 злотих Бучацькому міському урядові, за дозвіл на майстра і т.д. За зняття голови заплачено 3 дукати і битий таляр. Магістрові Мартину Крижанівському, якого спроваджено з Бучача, який викладав приречену під меч, — 2 злотих. За оливу для змазання меча — 2 гроші. Дано 2 кварти горілки кату перед роботою і кварту після роботи. За труну оплачено 2 злотих 8 грошів…”

Вид на одну з гірських вершин на нашій, благословенній Богом, Гуцульщині

 

У всій цій історії, є один цікавий нюанс: суд згідно із тогочасним законодавством, не мав права виносити вирок про обезголовлення особі, яка не була шляхетського роду. Отже, ота Ганка (це – винятково на рівні припущень) могла походити зі шляхетського роду. Звідси питання: чи мали наші гуцули свою шляхту? Відповідь – так, мали і основні осідки гуцульських шляхетських родів концентрувалися в районі теперішніх сіл Нижній і Верхній Березів, Баня Березів та в тутешніх околицях.

На світлині – “мечі правосуддя” початку 16 століття
(Королівська збройова палата у Стокгольмі)

 

… Звісно, нині – після більше як двох століть – важко довідатися про усі перипетії тієї незвичної  судової справи. Але, при відповідній настирності і зважаючи на сьогоднішні технічні можливості пошуку інформації, можна, зрештою, у тому цифровому морі розшукати і опитування свідків по тому судовому процесу над Ганкою, і протоколи виступів сторони обвинувачення і слова захисту (у своє оправдання) самої підсудної та її останнє слово.

.

От, цікаво, яка реальна картина  того судового процесу, нам тоді відкриється..?

Микола Бандрівський

Джерело

 

Коментарі

14:36
На Львівщині впровадять єдиний аналітичний портал послуг та пільг для Захисників та Захисниць
Львівська обласна військова адміністрація проводить моніторинг послуг та пільг ветеранам, Захисникам та Захисницям, їх сім’ям та родинам загиблих і безвісти зниклих на Львівщині для створення єдиного аналітичного порталу в межах Концепції підтримки Захисників та Захисниць.
11:04
Львівські гросмейстери відвідали поранених військових
У лікарні святого Пантелеймона у Львові пройшов сеанс одночасноі гри.
12:09
На Львівщині за 2023 рік вперше діагностували рак у понад 7 тисяч осіб
В області тривають дні обізнаності про онкологію, тож варто не нехтувати щорічними оглядами та перевірити своє здоров’я
15:36
Більше 10 років люди захищають свої права на земельні ділянки на Львівщині
Отримавши земельні ділянки, люди вже 11 років не можуть їх використовувати та розпоряджатися ними.