З синагог на Тернопільщині вкрали цінні атефакти та вивезли до Росії

Викрадені реліквії синагог Тернопільської області опинились в московському музеї.

16.08.2023
З синагог на Тернопільщині вкрали цінні атефакти та вивезли до Росії

Як повідомляє “Україна Інкогніта”, в 2014 р на замовлення головного рабина Росії Берл Лазаря пограбували не лише синагогу XVIII ст. в Чорткові,  але й синагогу в Підгайцях. Приводом для розслідування «Україна Інкогніта» стало повідомлення, що вкрадені  трьохсотлітні різьблені двері із синагоги «сплили» в експозиції Єврейського музею в Москві. В тому ж таки 2014 р. із давньої синагоги в Підгайцях теж пропали унікальні реліквії – барокове білокам’яне різьблене оздоблення ніші з молитовної зали та різьблена таблиця з написом «Це ворота Господа — праведні ввійдуть через них» (Псалом 118), що прикрашала вхід до божниці.

Якого саме місяця це сталося – невідомо, але ще влітку 2014 р. ці реліквії були ще на своєму місці. Спроба з’ясувати обставини, чи немає зв’язку між крадіжкою трьохсотлітніх дверей в Чорткові, та зникненням майже чотирьохсотлітнього різьбленого оздоблення в Підгайцях увінчалася успіхом. Таблиця, що донедавна прикрашала вхід до пам’ятки архітектури національного значення дійсно знайшлася в експозиції московського музею. Що цікаво, вкрадена реліквія з Підгайців там виставлена поруч із вкраденими дверима синагоги в Чорткові. Великі кам’яні блоки – таблиці й елементи оздоблення вкрали вже коли йшла війна й доправили у Москву, причому, виставили не на тимчасовій виставці, а в основній експозиції Єврейського музею.

Важкі кам’яні блоки вирвали “по живому”, завдавши величезної фізичної шкоди будівлі, поклали маніпулятором у вантажівку і вивезли з України. Голова ГО «Україна Інкогніта» Роман Маленков зазначив, що громадська організація обов’язково звернеться, щодо викрадення реліквій із пам’ятки національного значення і перевезення їх на територію Росії, у правоохоронні органи, Міністерство культури та інформаційної політики і Міністерство закордонних справ.

Також буде звернення й до Посольство Ізраїлю, – бо йдеться про паплюження та мародерство об’єктів єврейської культурної, історичної та духовної спадщини.

Коментарі

11:28
Львів’яни збирають дрони у домашніх умовах
Для досягнення перемоги одним з найбільш пріоритетних напрямків у військовій сфері визначено виробництво дронів. Саме вони дозволять вести ефективний спротив переважаючій чисельно армії орків.
13:04
У Львові відбувся черговий мітинг біля мерії, де прозвучали звинувачення проти Садового і його дружини
Суботнього ранку, під стінами міської Ратуші, вкотре зібрались активісти, які вимагають збільшення фінансування війська з міського бюджету. Попри всі очікування, влада міста вчергове відмовилась йти на діалог задля вирішення даного питання.
14:36
На Львівщині впровадять єдиний аналітичний портал послуг та пільг для Захисників та Захисниць
Львівська обласна військова адміністрація проводить моніторинг послуг та пільг ветеранам, Захисникам та Захисницям, їх сім’ям та родинам загиблих і безвісти зниклих на Львівщині для створення єдиного аналітичного порталу в межах Концепції підтримки Захисників та Захисниць.
11:04
Львівські гросмейстери відвідали поранених військових
У лікарні святого Пантелеймона у Львові пройшов сеанс одночасноі гри.