Українці більше побоюються корупції після перемоги, ніж повторення воєнних дій. Опитування

А з-поміж головних проблем України населення та підприємці називають війну, руйнування, корупцію та безробіття.

14.06.2023
Українці більше побоюються корупції після перемоги, ніж повторення воєнних дій. Опитування

Результати опитування Transparency International Ukraine демонструють, що в питаннях відновлення країни українці, а особливо бізнес, вважають корупцію навіть більшою загрозою, ніж можливе повторення воєнних дій.

З-поміж головних побоювань українців щодо майбутньої відбудови корупція посідає перше місце з інших можливих ризиків.

 1. 73% українців і 80% представників бізнесу найбільше непокоїть повернення корупційних схем у процеси відбудови.
 2. 63% громадян і 73% підприємців бояться відсутності контролю та, як наслідок, розкрадання державних коштів.
 3. 55% населення та 45% бізнесу називають повернення воєнних дій.

А для того, щоб нейтралізувати головний страх українців у майбутній відбудові, тобто корупцію, потрібно забезпечити механізми контролю — так вважають 33% населення та 44% представників бізнесу. Також українці виступають «за» посилення кримінальної відповідальності за корупцію — 24% і 18% відповідно.

Водночас дуже серйозними проблемами країни українці називають:

 • війну (98%);
 • руйнування інфраструктури та житла (87%);
 • корупцію (77%);
 • відсутність професіоналів у владі (61%);
 • безробіття (60).

З-поміж іншого суттєвими проблемами українці вважають високу вартість життя та низькі доходи.

Основними принципами відбудови, на думку переважної більшості опитаних, мають бути:

 • децентралізація надходження коштів. Кожна постраждала громада має власну специфіку, тож плани мають бути окремі для кожної громади. З такою думкою погодилися 76% українців і 78% представників бізнесу. Відповідно, бюджети також треба спрямовувати на кожен проєкт, а не розподіляти централізовано — так вважають 50% українців і 68% бізнесу;
 • завчасна стратегія відбудови. Україна має готувати плани та стратегії відбудови вже зараз, щоб не гаяти час після перемоги. З такою думкою погодилися 86% українців і 81% представників бізнесу;
 • прозорість і відкритість відбудови. 79% населення та 62% бізнесу вважають, що всі процеси та етапи відновлення країни мають відбуватися максимально прозоро й відкрито, наприклад, із застосуванням системи ProZorro. Опитаних також цікавить доступ до даних про відповідальних осіб, результати контролю виконання робіт, контроль надходжень і витрат коштів;
 • залучення громадян і бізнесу. Респонденти наполягають, що в процесах відбудови влада має консультуватися з громадськістю та бізнесом — таке прагнення демонструють 94% населення та 91% підприємців;
 • якість робіт як пріоритет. Населення виразно підтримує ідею, що відбір виконавців робіт із відбудови має базуватися на принципі «краще довше/дорожче, але краще». Ба більше, схильність спиратися на репутаційні критерії з-поміж представників бізнесу є значно вищою, ніж з-поміж населення — 71 -73% бізнесу проти 56% населення.

Коментарі

16:36
Львів’яни вкотре пікетують Садового через некритичні витрати
Другого дня весни у Львові кілька десятків волонтерів вчергове прийшли під вікна Андрія Садового вимагати зупинити витрачати кошти громади на непотрібні забаганки. Незважаючи на те, що акції відбуваються місяцями, влада міста вперто продовжує ігнорувати вимоги громади та належно реагувати на те, що в країні війна.
13:34
Поранення, операції, протези – хто служить у Самбірському РТЦК та СП
На світлині десять захисників України. Через складні поранення вони обмежено придатні до виконання бойових завдань. Тож командування військових підрозділів скерувало їх на службу до Самбірського РТЦК та СП. Там вони можуть відчути, що після втрати здоров’я, держава від них не відмежувалася і що їх не сприймають, як «списаних».
11:28
Львів’яни збирають дрони у домашніх умовах
Для досягнення перемоги одним з найбільш пріоритетних напрямків у військовій сфері визначено виробництво дронів. Саме вони дозволять вести ефективний спротив переважаючій чисельно армії орків.
13:04
У Львові відбувся черговий мітинг біля мерії, де прозвучали звинувачення проти Садового і його дружини
Суботнього ранку, під стінами міської Ратуші, вкотре зібрались активісти, які вимагають збільшення фінансування війська з міського бюджету. Попри всі очікування, влада міста вчергове відмовилась йти на діалог задля вирішення даного питання.