Тесть на всі гроші

Родичі заступника голови ЛОВА Івана Собка скуповують землю під Львовом, хоч і не мають достатніх легальних доходів.

21.12.2023
Тесть на всі гроші

Один з найближчих родичів заступника голови Львівської ОВА Івана Собка – його тесть Ігор Кадикало – скуповує земельні ділянки у престижному передмісті Львова. Попри те, що заявлена вартість цих ділянок суттєво нижча ринкової, Кадикало витратив уже більше двох мільйонів гривень – надто значна сума для 65-річного українського пенсіонера, який ніколи не займався жодним бізнесом, повідомляє NGL.mediа.

При цьому тесть Івана Собка зосередив у своїх руках уже десять ділянок у Брюховичах загальною площею 0,66 га і сукупною ринковою вартістю мінімум 11 млн грн.

Як свідчить розслідування NGL.mediа, серед найближчих родичів заступника голови ЛОВА не лише Ігор Кадикало витрачає гроші, яких явно не заробив. Більш ймовірно, що гроші у цій сім’ї насправді походять від 39-річного Івана Собка, уся кар’єра якого присвячена державній службі.

Улюблений тесть

Після виходу на пенсію 65-річний Ігор Кадикало не покинув роботи. Він мешкає у містечку Судова Вишня біля українсько-польського кордону і щодня їздить у сусідні Мостиська, де уже десять років працює майстром виробничого кооперативу «Мрія», що займається видобутком піску і гравію та виробництвом будматеріалів.

Ігор Кадикало (фото Івана Собка)

Судячи з усього, заробляє Ігор Кадикало небагато. За словами співзасновника кооперативу Зіновія Макарухи, зарплати працівників залежать від заробітку підприємства. «У нас ставки немає. Колись більша зарплата, колись менша», – каже Макаруха. Згідно із фінансовими звітами, станом на кінець 2022 року «Мрія» заборгувала працівникам зарплату на 150 тис. грн, а попередні два роки закінчила зі збитками.

Проте у травні 2019 року в Ігора Кадикала звідкілясь з’явилися серйозні гроші, які він почав інвестувати у землю в Брюховичах, престижному передмісті Львова, де живе його донька зі своїм чоловіком Іваном Собком. У жовтні того ж року Іван Собко, який шанобливо називає його «татом», отримав посаду заступника голови Львівської обласної державної адміністрації (ЛОДА).

За наступні чотири роки Ігор Кадикало скупив десять ділянок у Брюховичах, офіційно витративши на це 2,04 млн грн.

Десять ділянок для пенсіонера

Усі земельні ділянки, що в результаті опинилися у власності Ігора Кадикала, у 2018-2019 роках були безкоштовно виділені Брюховицькою селищною радою мешканцям Львова та Брюхович. При цьому перші дві ділянки з цього списку Кадикало скупив уже через три місяці після відповідного рішення селищної ради.

Один з тих, хто безкоштовно отримав ділянку на вулиці Незалежності України у Брюховичах – 44-річний львів’янин Олег Войтович. Але сьогодні, лише через чотири роки, вже не пам’ятає, кому і за скільки її продав. Каже, що документи забув забрати у нотаріуса, а про те, що є вільна земля у селищі під Львовом, дізнався від знайомого. Після короткої розмови з NGL.media Войтович заявив, що забороняє публікувати його коментар.

Ще сім ділянок Ігор Кадикало придбав у 2021 році, і ще одну – у листопаді 2022 року. Одну з цих ділянок селищна рада раніше виділила 38-річному місцевому мешканцю Віталію Франовському. Він, як і Войтович, не пам’ятає, ні кому продав, ні за скільки. Пообіцяв подивитись документи, але наступного дня вже не брав слухавку. Проте, як з’ясувалось, Франовський продавав свою ділянку не Кадикалові. У жовтні 2019 року її власником став Богдан Мазурок. Знайти його контактів нам не вдалось, але саме він уклав угоду з Ігорем Кадикалом у березні 2021 року.

Загалом попередні власники ділянок дуже неохоче спілкувалися з журналістами. Наприклад, Дмитро Жихович, який живе в Брюховичах, спочатку відповів на повідомлення у месенджері, але зрозумівши суть питання, відписав коротко: «Я не бажаю з вами спілкуватися». Ділянку, яку Жихович отримав безкоштовно, Кадикало купив у 2022 році уже в Андрія Ощудляка, сина екс-секретаря Брюховицької селищної ради.

Насправді, більшість ділянок Кадикалу продали не перші отримувачі (таких було лише дві), а ті, хто їх перекупив раніше. Зокрема, три ділянки він придбав у 32-річної львів’янки Христини Чури і ще одну у її матері Світлани Чури.

Ще у 2019 році у розслідуванні «Місце під соснами» ми з’ясували, що на вулиці, яка була закладена для виділення ділянок учасникам АТО, щонайменше 30% землі отримали аж ніяк не учасники АТО. Серед інших, вісім ділянок там отримали і Світлана, Христина та Софія-Ганна Чури.

Світлана Чура, як і її донька Христина Чура, згідно з бізнес-реєстрами, є львівськими підприємницями. Так, Христина керує підприємством «Ренет» (оренда нерухомого майна), де засновницею є її мати Світлана Чура. Вони також спільно володіють сільськогосподарським ТОВ «Біосвинка». Світлана Чура має спільний бізнес і з Наталією Сліпченко, дружиною Володимира Дідуха, відомо раніше як кримінальний авторитет «Морда» – вони є співвласницями компанії «Альянс “Магнат”», що займається орендою нерухомості.

Як виявилось, тепер Чури володіють багатьма наділами в Брюховичах, які готові продавати за дуже різним цінами. Якщо Світлана Чура продала Кадикалу свою ділянку площею майже 0,1 га за 888 тис. грн, то її донька віддала три ділянки загальною площею 0,18 га лише за 144 тис. грн (тобто по 48 тис. грн за кожну ділянку).

Ціни між своїми

Це ще один цікавий момент в цій оборудці. Загалом Ігор Кадикало придбав у різних власників сім ділянок на вул. Незалежності в селищі Брюховичі лише по 48 тис. грн кожна (8000 грн/сотка). Для п’яти різних власників цих ділянок – незвично консолідована позиція.

Вказана вартість землі підтверджена договорами купівлі-продажу, які є в розпорядженні NGL.media. І саме такою була оціночна (тобто мінімально можлива) вартість цієї землі. Реальна ж вартість може бути (і є) значно вищою. Наприклад, сусідні ділянки продають по 266 тис. грн/сотка. Заниження реальної вартості землі в угодах купівлі-продажу часто використовують задля мінімізації податків, кажуть експерти.

Журналісти спробували оцінити скуплені Ігорем Кадикалом ділянки на основі відкритих оголошень про продаж землі в Брюховичах. Одну з куплених ним за 48 тис. грн ділянок на вул. Незалежності України раніше виставляли на продаж за 28 тис. доларів (4670 доларів/сотка). Значно дорожче – в середньому по 70 тис. грн/сотка – обійшлися тестю Собка три ділянки на більш престижній вулиці Курортній, хоча реальні ціни там сягають 456 тис. грн/сотка.

На одній з тих ділянок на вул. Курортній 65-річний пенсіонер почав будувати будинок. Відповідний будівельний паспорт, виданий у липні цього року, NGL.media виявили у державній електронній системі у сфері будівництва. Через кілька місяців на ділянці уже звели двоповерховий будинок, перекрили його, встановили вікна і двері.

За кілька місяців на ділянці, оформленій на тестя заступника ЛОВА Івана Собка, звели великий двоповерховий житловий будинок (фото NGL.media)

За оцінкою NGL.media сукупна вартість десяти ділянок, що належать Ігору Кадикалу, становить не менше 11 млн грн (більше 300 тис. доларів США). Згідно з документами, витратив він на їхню скупку 2,04 млн грн (приблизно 75 тис. доларів США).

NGL.media кілька разів контактували з Ігорем Кадикалом з проханням прокоментувати виявлені факти, проте він так і не погодився на розмову.

Іван Собко також не захотів говорити, але письмово повідомив, що не сприяв тестю в купівлі ділянок і не має до цього відношення.

«В мене є те майно, яке відображено у декларації. Щодо майна родичів – це їхні справи, я не можу і не уповноважений коментувати їхні статки. Я нічого не купляв і нічого не продавав останні три роки. Майновий стан родичів – це точно не до мене», – написав він.

Насправді ні Собко, ні його дружина наразі не подали декларацій про доходи за останні два роки, як свідчить офіційний реєстр, що став доступний і з 10 грудня. Свіжі декларації за 2021-2022 роки слід подати до 31 січня 2024 року. Але Іван Собко уже заявив, що не вказуватиме у цих деклараціях витрат свого тестя на ділянки і будинок.

Підприємлива дружина

Незвичну бізнес-активність тестя заступника голови ЛОВА NGL.media виявили абсолютно випадково, готуючи новину про вдалу фінансову операцію Тетяни Собко (у дівоцтві Кадикало), дружини заступника голови ЛОВА Івана Собка. Нещодавно вона продала ділянку у Брюховичах увосьмеро дорожче, ніж купила.

Мова йде про наділ площею 0,067 га на вул. Широкій, 22, який призначений під індивідуальну житлову забудову. На початку 2020 року Брюховицька селищна рада безкоштовно виділила цю ділянку львів’янину Василю Харишу, а через рік – у березні 2021 року Тетяна Собко купила її за 48 тис. грн (близько 1700 доларів за курсом НБУ) – тоді це підтвердив сам Іван Собко.

Іван Собко з дружиною Тетяною (фото Facebook)

Власне інтерес до родини Собків з’явився ще два роки тому, коли ми виявили, що Тетяна Собко, яка тоді працювала у департаменті економічної політики ЛОДА (звільнилась 15 березня 2022 року), у листопаді 2021 року виставила на продаж за майже 1,6 млн грн цю ділянку, придбану, за словами її чоловіка, за 48 тис. грн.

Але продати цю ділянку Тетяна Собко змогла лише через півтора роки, у червні 2023 року, і лише за 400 тис. грн і . Це звичайно не 1,6 млн грн, які раніше Тетяна Собко вказувала в оголошенні, але принаймні вдвічі дешевше реальної вартості. Навіщо покупці і продавці занижують вартість у договорах купівлі-продажу ми вже згадували вище. Втім, у будь-якому випадку Тетяна Собко непогано заробила на цьому перепродажі.

Заможний батько

Нещодавно Івана Собка помітили у Львові за кермом BMW 630D XDrive вартістю 60 тис. євро. Поява у заступника голови ЛОДА престижного автомобіля очікувано викликала у журналістів питання про його походження. У коментарі ZAXID.NET він заявив, що лише кілька разів брав це авто покататися, а насправді воно належить його 65-річному батькові, який живе у маленькому гірському селі Беньова і , де народився і сам Іван Собко. «Тато багато років працював на залізниці, йому 65 років, міг купити собі автомобіль. Якщо ви запитаєте, чи користувався я цим автомобілем? Так, тричі приїздив ним на роботу. То я і братовий автомобіль використовую», – заявив Іван Собко.

BMW 630D XDrive за 60 тис. євро – досить дивний вибір автомобіля для 65-річного селянина, що живе у горах. Хоча, за словами Івана Собка, батько доклав лише 40% вартості – решту дав його брат Микола, зареєстрований приватним підприємцем з 2018 року. За даними NGL.media, Микола Собко зі своєю дружиною справді зареєстровані як ФОПи, але у 2020 році і їхній сукупний річний доход склав близько 2 млн грн. Такі доходи навряд чи дозволяють витратити 36 тис. євро на автомобіль для літнього батька. Сам Микола Собко володіє значно скромнішим Skoda Kodiaq 2018 р.в.

Цікаво, що обоє братів Собків мають досвід депутатства у Брюховицькій селищній раді. Іван Собко був депутатом цієї ради у 2010-2015 рр., його молодший брат Микола – у 2015-2020 рр., аж до самого розпуску селищної ради у зв’язку з приєднанням до Львова. Раніше NGL.media уже згадували, що дружина Миколи Собка також дивним чином купила ділянку у престижній частині Брюховичів за 80 тис. грн. Ольга Собко стала третьою власницею ділянки, виділеної депутатами селищної ради безкоштовно у 2018 році і купила її у 2021 році на тисячу гривень дешевше, ніж попередня власниця.

У 2020 році Микола Собко балотувався уже до Львівської міськради, але невдало. На момент виборів він вказував, що працює керівником департаменту служби безпеку у ТОВ «Барком» і про приватний бізнес не згадував.

39-річний Іван Собко працює заступником голови ЛОВА уже більше чотирьох років. До того він одинадцять років пропрацював на різних посадах в апараті Львівської облради, куди прийшов у 24 роки. У 2015-2020 рр. Іван Собко паралельно з роботою чиновником, посідав місце депутата облради від партії «Самопоміч».

Чи підпадає ця ситуація під статтю про незаконне збагачення?

В кінці 2019 році у Кримінальному кодексі з’явилася окрема стаття про незаконне збагачення чиновників. Як пояснив Євген Воробйов, юрист «Платформи прав людини», від незаконним збагаченням мається на увазі випадки, коли набуте майно перевищує легальні доходи на 6500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – зараз це близько 8,7 млн грн.

«Причому підозра в незаконному збагаченні може бути навіть в тому випадку, якщо купував не сам посадовець, а й хтось інший за його дорученням, – каже Воробйов. – Таким чином, якщо ймовірно необгрунтовані активи тесть купив після 28 листопада 2019 року, то вважаю, що можна звернутись в НАЗК, щоб та провела перевірку, чи є ознаки незаконного збагачення чи необґрунтованості активів».

У випадку доведення у суді фактів незаконного збагачення, підсудному загрожує не лише конфіскація необгрунтовано набутих активів, але й позбавлення волі на строк від п’яти років.

Коментарі

11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.
11:32
П’ятикласник зі Львівщини жонглює м’ячем 9 тисяч разів
Андрій Панів з села Мальчиці Івано-Франківської ТГ на Львівщині віртуозно володіє м'ячем.
11:34
У омбудсмена України вимагають у Шевченка вжити заходів щодо Шевченка
Керівнику українського футболу не вдасться відмовчатися за дії своєї команди.