Польська влада у пошуку власного Адольфа Айхмана

Польський політикум у часі парламентської кампанії генерує стільки абсурду, що банально не вистачає часу про усе читати, а не те, щоб аналізувати та коментувати.

01.10.2023
Польська влада у пошуку власного Адольфа Айхмана

Сьогодні вкотре дав про себе знати один з десятка персонажів польської політики, про яких я згадував минулого тижня у контексті “політичного болота” у Польщі і обіцяв за наявності часу детальніше розповідати про них. Цього разу Пшемислав Чарнек отримав партійне завдання ще більше роздмухати та підкинути дрів у нещодавно розгорівший скандал про вітання у парламенті Канади українського комбатанта 14-ої гренадерської дивізія СС “Галичина” 98-річного Ярослава Гунька під час візиту Володимира Зеленського до Канади. В результаті чого був змушений подати у віставку спікер канадського парламенту. Чарнек просить Польський інститут пам’яті «негайно перевірити документи, чи розшукують Ярослава Гуньку за злочини проти польського народу та поляків єврейського походження» і заявив, що «зробив кроки до можливої його екстрадиції» до Польщі.

Це чергова абсурдація політичного дискурсу та експлуатація діючою владою “українського питання” у виборчих перегонах. По-перше, провладні коментатори на повному серйозі трактують привітання Ярослава Гуньку у парламенті Канади як цілеспрямовану провокацію України проти Польщі (sic!) для загострення зернової кризи у двосторонніх відносинах. По-друге, це частина тривалої цілеспрямованої політики ПіС із шельмування боротьби українців за незалежність у роки Другої світової війни. Для тих хто не знає, це частина історичної політики пам’яті у Польщі, коли негласно польська влада свідомо розмежовує “хороших” у її розумінні українців, петлюрівців (покладає квіти до їх пам’ятників, називає на їхню честь вулиці, говорять про них у позитивному тоні), які брали участь на стороні Польщі у війні проти Совєцького Союзу та помирали за відновлення державності Польщі (“Диво на Віслі”, оборона Замостя, союз Петлюри та Пілсудського тощо) і “поганих” українців, бандерівців, українських націоналістів та загалом усього національно-визвольного руху у роки Другої світової війни (демонізує їх, руйнує їхні пам’ятники, криміналізує, говорить виключно у негативному тоні), які крім протистояння совєтам та нацистам також вели збройну боротьбу проти поляків (Волинська трагедія, друга польсько-українська війна, боротьба на Закерзонні тощо). По-третє, це також спосіб зайвий раз скомпрометувати українців як нациських колаборантів, підсилюючи уявлення багатьох на Заході про українців як закоренілих антисемітів, відвертаючи увагу від себе, адже поляків поряд з українцями стереотипно сприймаються у світі як одних з найбільших антисемітів. Для тих, хто не звертав увагу, то придивіться як правляча партія Польщі використовує окремі елементи єврейської політики історичної пам’яті Голокосту, намагаючись наслідувати її наративи, інститути, практики, семантику тощо для вибудовування образу жертовності поляків, уподібнюючись до євреїв і в такий спосіб також протидіючи антисемітському образ у світі.

Пшемислав Чарнек обіймає пост міністра освіти, проте з таким самим успіхом він міг би бути міністром самоосвіти або міністром ліквідації автономії освіти. Це партійний назначенець, який запам’ятається полякам, як людина, яка руйнувала вищу освіту у Польщі (якщо маєте знайомих, які працюють в польських університетах запитайте у них, як вони оцінюють ситуацію у вишах останніх 5 років), ламала її через коліно під потреби партійної консервативної ідеології ПіС. Крім цього він регулярний фігурант корупційних скандалів, на зразок “Willa+” це використання десятка мільйонів злотих у вигляді грантів для ручних або наближених до влади організацій та проєктів під прикриттям освітньої діяльності. Класичний адміністративний ресурс для потреб партійної пропаганди за бюджетні кошти. Детальніше можна буде почитати у матеріалі в коментарях.

На посаді міністра освіти Чарнек випадкова людина, яка завдячує своєму кар’єрному росту безвідмовною вірністю Ярославу Качинському. У польському політикумі йому відведена роль ручного цербера Качинського, що виконує завдання з озвучення абсурдних заяв, ідей, пропозицій і цькування неугодних для влади опонентів. Раніше на посаді воєводи у Люблинському воєводстві він цькував (кримінальне переслідування) польського історика українського походження Григорія Купріяновича, зіпсувавши йому здоров’я (через що той змушений до сьогодні лікуватись) після його виступу у 2016 році у Сагрині на віче для вшанування українських жертв, замордованих поляками, а також його було позбавлено посади з відділенні Польського інституту пам’яті у Люблині.

Як би лаконічно сказали самі поляки про нього jest po prostu wariatem/

Тарас Радь

Джерело

Коментарі

17:31
Що далі відбувається із сміттям, яке сортують львів’яни
З усіх відходів в Україні зараз можна переробити близько 20% – це метал, папір, скло, пластик, окремо йде органіка, яка становить до 50%. Проте фактично на переробку потрапляє менше ніж 5%, решта прямує на полігони. Вирішення "сміттєвої" проблеми безперечно потребує поліпшення законодавства у цій сфері, але й на побутовому рівні внести свою лепту до позитивних змін може кожен. Так, щоб переробити якомога більше вторсировини, її має бути й відсортовано якомога більше.
15:07
У Львові вперше пікетували Садового через витрати ЛМР на ЗСУ
Сьогодні, 28 жовтня, активісти прийшли з пікетом під стіни Львівської міської ради. Керівництво міста Львова до мітингувальників не вийшло.
21:00
Навіщо реальному власнику озера в Брюховичах “липові” печатки Міноборони?
Йдеться про Андрія Завадського, скандальновідомого львівського забудовника, який у даний час є головним фігурантом об’єднаного кримінального провадження №12021141390000236 за фактами підроблення документів та шахрайства, вчиненого у великих розмірах.
18:54
Як виробники іграшок у Молдові допомагають українцям 
Вікторія Новак-Хинку та Ігор Хинку заснували підприємство EduJoc, яке виробляє навчальні іграшки для дітей, 11 років тому. Тоді у Молдові мало хто навіть чув про концепт соціального бізнесу, який не обмежується лише прибутком, а спрямований на розв’язання соціальних проблем. Журналістка “Бомка” поспілкувалась із сім’єю, яка з початку повномасштабного вторгнення переформатувала своє виробництво на потреби українських дітей.