Найгарніша вілла Галичини знаходиться у Стрию поблизу Львова

Той, чиї очі одразу впізнають справжню красу і довершеність, ніколи не пройде байдуже попри цю стрийську віллу.

15.10.2023
Найгарніша вілла Галичини знаходиться у Стрию поблизу Львова
Загальний вигляд піддашшя вілли 1876 року в Стрию (вулиця Філарета Колесси)

Знаєте, чим мене здивував цей майже казковий будинок..? Відповім: своєю збереженістю. Адже у нього на піддашші ще й дотепер можна розгледіти дату: “1876”.

Уявіть собі: ця вілла пережила жахливу пожежу Стрия у 1886 році, коли вигоріло майже все місто. Так само ця вілла пережила незчисленні повені місцевої бурливої і непередбачуваної ріки Стрийки (поки не збудували дамбу, яка захищає місто від розливів по сьогоднішній день).

Врешті ця вілла без жодних втрат для себе пережила обидві світових війни і майже півстолітній радянський період. І, от, зараз ця казкова перлина давнього Стрия постає перед нами у всій своїй красі.

І, на закінчення: ота своєрідна конструкція стін цієї вілли, називається фахверковою і на неї ми рідко де натрапимо в Галичині, а східніше за Збручем – то й поготів. А ще ця вілла є ніби утаємниченою і загадковою (бо невідомо, хто її збудував, на чиї гроші і за чиїм проектом), а крім того вона (ця вілла) ідеально зберегла свою об’ємно-просторову і конструктивну структуру. Ну, а про архітектурно-мистецький вистрій її фасадів, то годі й говорити…

Одним словом, будував цю віллу чоловік, який скоріш за все мав віденську освіту і тамтешню архітектурну практику і який – крім усього цього – був ще й просякнутий духом Галичини, тобто дихав і думав тутешніми будівельними традиціями. Саме тому, як підмітила Оксана Бойко, у цій віллі одночасно зійшлися провідні європейські історичні стилі ХІХ століття із нашими місцевими – карпатськими.

… Якби ця вілла на вулиці Колесси в Стрию (яка пережила усі воєнні і повоєнні лихоліття) стояла не у нас на Західній Україні, а, скажімо десь в Австрії чи Чехії, то до неї б щодня водили б екскурсії розповідаючи різноманітні історії, пов’язані з її будівництвом та її мешканцями у різних століттях. А фахові історики повитягали б з архівів на світ Божий прізвища, посади і навіть сімейний стан усіх тих, хто був причетний до появи цієї вілли, і хто з відомих діячів у ній колись жив чи просто вряди-годи навідувався.

Гадаю, що усе це реально зробити і вже невдовзі ми всі тішитимемося поштівками з пречудовими видами цієї вілли і захопливо поданою історією її появи, на звороті.

Погодьмося, не так багато є фахверкових вілл у благословенній Богом, Галичині, які живуть уже третє століття. То ж уміймо цінити своє…

Фахверкові стіни вілли в Стрию (вулиця Філарета Колесси).
Загальний вигляд на один з бічних фасадів

Фрагмент бокового фасаду вілли 1876 року в Стрию (вулиця Філарета Колесси)

Загальний вигляд піддашшя вілли 1876 року в Стрию (вулиця Філарета Колесси)

Микола Бандрівський

Джерело

Коментарі

17:31
Що далі відбувається із сміттям, яке сортують львів’яни
З усіх відходів в Україні зараз можна переробити близько 20% – це метал, папір, скло, пластик, окремо йде органіка, яка становить до 50%. Проте фактично на переробку потрапляє менше ніж 5%, решта прямує на полігони. Вирішення "сміттєвої" проблеми безперечно потребує поліпшення законодавства у цій сфері, але й на побутовому рівні внести свою лепту до позитивних змін може кожен. Так, щоб переробити якомога більше вторсировини, її має бути й відсортовано якомога більше.
15:07
У Львові вперше пікетували Садового через витрати ЛМР на ЗСУ
Сьогодні, 28 жовтня, активісти прийшли з пікетом під стіни Львівської міської ради. Керівництво міста Львова до мітингувальників не вийшло.
21:00
Навіщо реальному власнику озера в Брюховичах “липові” печатки Міноборони?
Йдеться про Андрія Завадського, скандальновідомого львівського забудовника, який у даний час є головним фігурантом об’єднаного кримінального провадження №12021141390000236 за фактами підроблення документів та шахрайства, вчиненого у великих розмірах.
18:54
Як виробники іграшок у Молдові допомагають українцям 
Вікторія Новак-Хинку та Ігор Хинку заснували підприємство EduJoc, яке виробляє навчальні іграшки для дітей, 11 років тому. Тоді у Молдові мало хто навіть чув про концепт соціального бізнесу, який не обмежується лише прибутком, а спрямований на розв’язання соціальних проблем. Журналістка “Бомка” поспілкувалась із сім’єю, яка з початку повномасштабного вторгнення переформатувала своє виробництво на потреби українських дітей.