На Львівщині відреставрували храм, якому майже 300 років

В селі Заболотці Львівської області завершили реставрацію дерев’яної церкви Собору Пресвятої Богородиці.

27.12.2023
На Львівщині відреставрували храм, якому майже 300 років

З такої нагоди 27 грудня відбулася святкова літургія та освячення храму. Спільна молитва під проводом владики Петра Лози об’єднала тих, кому не байдужа доля історико-архітектурної культурної спадщини, повідомляє пресслужба Львівської ОВА.

«На жаль, у час повномасштабної війни, ціллю для ворога є абсолютно усі здобутки українців – культурні та духовні, зокрема. Церква у Заболотцях є пам’яткою національного значення, яка звели майже три століття тому. На її ліку не одна війна і зараз цей храм стає святинею, де місцеві жителі молитимуться за мир в Україні та якнайшвидшу перемогу», – зазначив заступник начальника Львівської ОВА Юрій Бучко.

Реставраційні роботи проводили у 2021 та 2023 роках в межах обласної програми «Охорона, збереження і популяризація історико-культурної спадщини у Львівській області на 2021-2025 роки».

«Цьогоріч вдалося завершити основні види реставраційних робіт на храмі. Тут відновили дерев’яні конструкції піддашшя, замінили непридатні частини зрубних стін, відновили зовнішню стіну ризниці, покрили дахи ґонтом, провели вогнезахисну та інсектицидну обробку деревини, влаштували блискавкозахист. Це ті роботи, які запобігають руйнуванню святині і забезпечують її захист. Тому сьогодні можемо говорити про те, що після років пустки у церкві відновлюються богослужіння», – коментує директорка обласного департаменту архітектури Олена Василько.

Головним архітектором проєкту реставрації церкви Собору Пресвятої Богородиці став Сергій Піньковський. Роботи здійснила підрядна організація ТОВ «Креативна фабрика ВІКТОРІЯ».

Загальний обсяг фінансування реставраційних робіт у 2021 та 2023 роках склав 6 млн 860 тис. грн: 6 млн 460 тис. — обласний бюджет, 400 тис. — співфінансування з місцевого бюджету Заболотівської сільської ради.

Як зазначив  Юрій Бучко, провели ряд робіт задля збереження храму за кошти обласного та місцевого бюджету, а саме:

 • відновлення дерев’яних конструкцій піддашшя, даху ризниці;
 •  відтворення покриття бань нави й бабинця;
 •  відновлення внутрішньої поверхні стін нави, бабинця і вівтаря;
 •  заміна непридатних частин зрубних стін;
 •  відновлення зовнішньої стіни ризниці;
 •  покриття дахів міддю та ґонтом;
 •  влаштування дубових підвалин ґанку;
 • вогнезахисна обробка дерев’яних конструкцій;
 • біовогнезахисна обробка ґонту;
 •  інсектицидна обробка деревини;
 •  влаштування блискавкозахисту, системи пожежної сигналізації та системи оповіщення про пожежу.

Довідково:

Церкву Собору Пресвятої Богородиці збудували 1746 року на місці давнішої, спаленої татарами у 1648 році. У 1867 році дах церкви вкрили оцинкованим залізом, а в інтер’єрі з’явилися розписи, оновлені у 1933 році майстром Іваном Сахно. 1961 року (за іншими даними — у 1964) церкву закрили для богослужінь, і вивезли з неї низку церковних реліквій, зокрема унікальне рукописне Євангеліє XIII століття. Знову відкрили церкву лише 1989 року. У 2015 пам’ятку обстежили і прийняли рішення розпочати першочергові протиаварійні роботи, щоб зупинити її руйнування.

Коментарі

12:08
Традиції «аварійності» львівського мера. Продовження
В попередній статті нами була вибірково і як наглядний приклад розкрита історія «успіху» співпраці представників однієї сім’ї – сім’ї Новосад і пов’язаних з ними юридичних та фізичних осіб з структурами, підконтрольними Львівській міській раді, у сфері закупівель бюджетним коштом різноманітних «аварійних» послуг та робіт.
12:00
Відомий львівський лікар пройшов стажування у провідній клініці США
Завідувач відділення кардіології та реперфузійної терапії лікарні Святого Пантелеймона Василь Процько повернувся зі стажування у Сполучених Штатах Америки та поділився враженнями від поїздки.
14:02
Традиції «аварійності» львівського мера
«…Тут зберігають давні традиції…», «… завжди особлива атмосфера святкування певних подій, свят, проведення різних форумів…» – приблизно так відгукуються гості про наше місто. Нерідко так говорять і самі львів’яни.
14:31
У Львові пікетували Садового щодо вимоги фінансування ЗСУ
У суботу у Львові під вікнами мера Садового вчергове відбулась акція "Гроші на ЗСУ". Присутній десяток активістів традиційно вимагав від влади міста забезпечити виділення гарантованих 20% бюджету Львівської ОТГ для закупівлі зброї для захисників.