На Львівщині відновлять унікальний стінопис 19-го століття

Реставрація церкви в с. Ісаї триває. До кінця року святиню відреставрують ззовні та проведуть першочергові консерваційні роботи задля збереження її унікальних розписів.

02.08.2023
На Львівщині відновлять унікальний стінопис 19-го століття

Про це повідомили у Львівській ОВА.

У межах обласної програми «Охорони, збереження і популяризації історико-культурної спадщини у Львівській області на 2021-2025 роки» триває реставрація однієї з найдавніших дерев’яних церков на Львівщині – церква Св. Михаїла у селі Ісаї, що на Самбірщині.

Церкву збудували ще у 1663 році за проєктом архітектора Іллі Пантелеймона. Зараз вона є пам’яткою архітектури національного значення. У 2018 році стан святині визнали аварійним, тоді ж розпочалось її відновлення.

“Цьогоріч на реставрацію Михайлівської церкви з обласного бюджету виділили 3 млн 600 тисяч гривень. З них орієнтовно 1 млн 900 тисяч вже перераховано за актами виконаних робіт підрядній організації, яка закінчила основні види робіт для стабілізації структури церкви. Йдеться про закріплення фундаментів, заміну піддашшя, гонтового покриття, заміну дерев’яних елементів конструкції самої будівлі, укріплення стін, влаштування дощаних покриттів підлоги церкви, а також галерей першого та другого ярусів. Об’єкт більше не в аварійному стані!”, – розповідає директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА Олена Василько.

За словами художника-реставратора Олега Рішняка, церква Св. Архистратига Михаїла в Ісаях є дуже цінною і стоїть в одному ряді з церквами у Дрогобичі та Потеличі. Адже, незважаючи на давній час спорудження святині, тут збережено не тільки архітектуру, але весь мистецький ансамбль: стінописи, іконостас, хоругви 18 століття, автентичні замки та кенотаф. Є також вигравійований самим архітектором Іллею Пантелеймоном напис на брусі.

“У церкві збереглися ікони відомих художників кінця 19 століття Івана та Василя Чайок, створені у 1897 році. А хоругви, знайдені у 2015 році, були відреставровані студентами Академії мистецтв, і зараз зберігаються у фондах Національного музею ім. Андрея Шептицького у Львові. Розпис храму починається ззовні, з розпису порталу: на дверях церкви з західної сторони бачимо зображення Архистратига Михаїла і два зображення апостолів Петра і Павла. Вся площа церкви всередині також є розписана. Оскільки пам’ятка дуже довго замокала, бруси були вологі, а зараз все висихає – дерево зменшується в об’ємі – то почалося лущення фарбового шару. Відтак, хоча церква виведена з аварійного стану, її стінопис перебуває в гострому аварійному стані і вимагає якщо не повної реставрації, то принаймні консерваційних заходів”, – додав Олег Рішняк.

У 2023 році в обласному бюджеті для збереження унікального стінопису передбачили 1 млн гривень. Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА вже оголосив тендер на відновлення стінопису храму в електронній системі публічних закупівель Prozorro. Початкова вартість реставраційних робіт складає 7,6 млн гривень.

Коментарі

11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.
11:32
П’ятикласник зі Львівщини жонглює м’ячем 9 тисяч разів
Андрій Панів з села Мальчиці Івано-Франківської ТГ на Львівщині віртуозно володіє м'ячем.
11:34
У омбудсмена України вимагають у Шевченка вжити заходів щодо Шевченка
Керівнику українського футболу не вдасться відмовчатися за дії своєї команди.