Дев’ять компаній борються за управління найбільшим виробником води “Моршинською”

АРМА шукає управителя корпоративними правами IDS Ukraine. За них борються конкуренти IDS, великі дистрибутори і не дуже відомі компанії. Переможця, якщо АРМА не скасує конкурс, країна дізнається через два тижні. У чому проблема цього конкурсу.

02.03.2023
Дев’ять компаній борються за управління найбільшим виробником води “Моршинською”
Фото: Forbes

За право управляти корпоративними правами найбільшого виробника мінеральних вод IDS Ukraine (ТМ «Моршинська») борються девʼять компаній. 28 лютого Нацагентство з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА) назвало претендентів на «Моршинську». Частина з них – прямі конкуренти IDS, зокрема виробники мінеральної води «Карпатська Джерельна», «Поляна Квасова», «Свалява», «Лужанська», «Куяльник» та інші. 

Учасниками конкурсу також стали компанії, які до цього не працювали на ринку мінеральних вод. Приміром, «Запорізький хлібокомбінат» групи HD-group бізнесмена Бориса Шестопалова, та дистрибутора «Афіна Груп» Руслана Шостака та Валерія Кіптика, який постачає побутову хімію та товари особистої гігієни. 

«Це розширить наш портфель продуктів», – пояснює Шестопалов. Його компанія постачає у торгові мережі по всій країні не лише хлібобулочні вироби, а і ягідні чаї, джеми й т.д.

Компанії претендують не на всі активи IDS Ukraine, а на корпоративні права заводу «Оскар» та дистрибуційної компанії IDS, уточнив Forbes начальник відділу комунікації агентства Павло Бульдович.

Претенденти мали подати заявки до 22 лютого (АРМА прийняла три заявки, які надійшли після цієї дати). 

«На даний момент здійснюється аналіз поданих учасниками документів», – повідомляється у пресрелізі АРМА. Конкурс триватиме ще близько двох тижнів, після чого агентство зобовʼязане оголосити, хто управлятиме корпоративними правами компанії, або оголосити новий конкурс. 

Скоріше за все, кого б з девʼяти претендентів не обрала АРМА, це викличе невдоволення гравців ринку і потягне судові суперечки.

Актив роздору

IDS Ukraine – найбільший виробник бутельованої води в Україні, частка якого, за даними Pro-Consulting, становить 35-40%. Компанія володіє в Україні двома заводами – в Миргороді та Моршині. У 2022-му році виторг компанії впав на 18%, до 4,6 млрд грн. Скоригований показник EBITDA зменшився в три рази — до 297 млн грн, розповів в інтервʼю NV СЕО компанії Марко Ткачук. 

Коли АРМА тільки оголосила конкурс, це викликало невдоволення як потенційних учасників, так і міноритарних акціонерів компанії. 

По-перше, управителя шукають лише на частину корпоративних прав IDS, які розповсюджуються на підприємство в Моршині (завод «Оскар» та дистрибуторську компанію). Акції «Миргородського заводу мінеральних вод» в конкурс не ввійшли.   

По-друге, більша частина (50,01%) арештованих акцій належить особам, проти яких не застосовано антиросійські санкції. 

«Ці акціонери будуть захищати свої права в судах», – заявила 24 лютого 2023-го пресслужба компанії.

Мажоритарними акціонерами IDS Ukraine були співвласниками «Альфа-Груп», російські бізнесмени Михайло Фрідман та його партнери. В кінці лютого 2022-го року Європейський союз запровадив санкції проти Фрідмана та його бізнес-партнера Петра Авена. В Україні санкції проти російського бізнесмена та його партнерів по «Альфа-Банку» ввели лише у  жовтні 2022-го. Ще влітку російські акціонери безоплатно передали 7,73% акцій материнської компанії IDS Borjomi International. Після чого частка підсанкційних росіян зменшилась в українській компанії до 49,99%. За словами міноритарного акціонера Всеволод Біласа інші частки виробника мінеральних вод розподілені так: 34% акцій мають громадяни Великої Британії, члени сім’ї Бадрі Патаркацишвілі, а близько 10% розділені між міноритарними акціонерами.

Судові рішення, щодо арешту корпоративних прав на користь акціонерів IDS можуть нівелювати результати конкурсу, пояснює керуючий партнер адвокатського об’єднання «Чудовський та партнери» Ігор Чудовський. 

Шестопалов з HD-group каже, що готовий входити в управління підприємством, але не боротися за нього. 

«Уже в перших діях відбуваються незаконні кроки, потім будуть гірші наслідки», – припускає власниця виробника питної води і дитячого харчування «Еконія» Ірина Варагаш. Її компанія не брала участі у конкурсі, хоча й працює на ринку бутельованої води. 

Також не брали участі в конкурсі й інші гравці ринку. Наприклад, транснаціональна «Кока-кола Беверіджес» і Dragon Capital, що володіє виробником мінеральної води «Трускавецька».

Потенційні учасники критикували дизайн конкурсу від АРМА. Основні претензії – мало часу на підготовку документів і не зрозумілий механізм управління активами. АРМА відвело девʼять робочих днів, коли претенденти мали проаналізувати обʼєкт управління, сформулювати стратегію (що є умовою конкурсу) та скласти фінансовий прогноз, щоб визначити очікуваний дохід держбюджету від управління, написав в колонці видання NV власник і СЕО інвесткомпанії Dragon Capital Томаш Фіала. Його компанія хотіла взяти участь у конкурсі, проте так і не подала документи. Фіала закликав зупинити конкурс.

Dragon Capital належить прямий конкурент «Моршинської» – компанія «Аква-Еко». Вона виробляє і продає мінеральну воду під торговою маркою «Трускавецька». Цей актив Фіала придбав у вересні 2021-го у міжнародної групи компаній IDS Borjomi International. Forbes оцінював угоду у $3-5 млн.

Схожі претензії до конкурсу і в засновника Concorde Capital Ігоря Мазепи(не бере участь). 

«Це компанія світового рівня, яка має домінуючу долю ринку в Україні. І дійсно давати на подачу документів вісім робочих днів замало», – каже він. На думку Мазепи, якби держава не шукала управителя, а продавала компанію, можна було б залучити світових гравців. 

Ще одна претензія – незрозуміло, як управляти активом. За законом про АРМА, управителю потрібно буде погоджувати свої дії щодо компанії з власниками. 

«Тобто, АРМА пропонує переможцю конкурсу погоджувати свої дії з підсанкційним російським олігархом, який навіть після арешту акцій залишається їх власником?!, – пише Фіала. – Висновок наших юристів однозначно це підтверджує».  

Менеджмент і міноритарні акціонери IDS Ukraine не визнають законність арешту всіх 100% корпоративних прав і прагнуть зберегти операційний контроль над активами. «Хочу підкреслити, що лише 49,99% корпоративних прав належить акціонерам, стосовно яких введено санкції. Але більша частина компанії, а саме 50,01% належить особам та інституціям, щодо яких немає жодних санкцій! Їх права порушено, – зазначив Ткачук у коментарі NV. – Ми як компанія будемо боротися за збереження операційної діяльності бізнесу»

Раніше топменеджмент компанії запропонували держорганам заключити меморандум, і взяти на себе зобов’язання ефективно управляти компанією. 

Чи відповіли держоргани і що містилось у їх відповіді, невідомо.

Ната Штука 

Джерело: Forbes

Коментарі

16:36
Львів’яни вкотре пікетують Садового через некритичні витрати
Другого дня весни у Львові кілька десятків волонтерів вчергове прийшли під вікна Андрія Садового вимагати зупинити витрачати кошти громади на непотрібні забаганки. Незважаючи на те, що акції відбуваються місяцями, влада міста вперто продовжує ігнорувати вимоги громади та належно реагувати на те, що в країні війна.
13:34
Поранення, операції, протези – хто служить у Самбірському РТЦК та СП
На світлині десять захисників України. Через складні поранення вони обмежено придатні до виконання бойових завдань. Тож командування військових підрозділів скерувало їх на службу до Самбірського РТЦК та СП. Там вони можуть відчути, що після втрати здоров’я, держава від них не відмежувалася і що їх не сприймають, як «списаних».
11:28
Львів’яни збирають дрони у домашніх умовах
Для досягнення перемоги одним з найбільш пріоритетних напрямків у військовій сфері визначено виробництво дронів. Саме вони дозволять вести ефективний спротив переважаючій чисельно армії орків.
13:04
У Львові відбувся черговий мітинг біля мерії, де прозвучали звинувачення проти Садового і його дружини
Суботнього ранку, під стінами міської Ратуші, вкотре зібрались активісти, які вимагають збільшення фінансування війська з міського бюджету. Попри всі очікування, влада міста вчергове відмовилась йти на діалог задля вирішення даного питання.