Чи потрібна Львову вулиця Винниченка

Цю вулицю, звісно, знають усі. Як-не-як, саме тут знаходиться Львівська обласна військова державна адміністрація, низка знаних старовинних храмів та ін.

21.01.2023
Чи потрібна Львову вулиця Винниченка
Володимир Винниченко у приватному помешканні

А, чи таким вже українським патріотом, який потребує увіковічнення у назві однієї із найгарніших львівських вулиць, був Володимир Винниченко? Давайте, кинемо оком на цю непересічну історично значиму особу.

.

Отже, перше – будучи вже на еміграції, Володимир Винниченко активно заперечував Голодомор, настоюючи на тому, що все це пропаганда ворожого, до СРСР, капіталістичного світу. Більше того: у 1934 році, коли на Соловках і у Сандормосі росіяни тисячами знищували цвіт української інтелігенції, Володимир Винниченко писав Відкриті листи до Сталіна з проханням ввести його (Винниченка) до уряду УРСР з метою будувати… комунізм.

Володимир Винниченко у приватному помешканні

Можливо, ви подумаєте, що усі ці нюанси у політичних уподобаннях Володимира Винниченка були його одинокою фатальною помилкою..? Розчарую вас – “герой” мого допису все був таким. І – ніколи інакшим. Судіть самі:

.

Очоливши Генеральний секретаріат, Винниченко одразу ж виступив за розпуск збройних сил тодішньої України і пропонував замість регулярного українського війська створити народну міліцію, проти чого одразу ж запротестував Симон Петлюра та інші.

.

Більше того, саме Володимир Винниченко у своїх публічних виступах і статтях жорстко виступав з критикою тих небагатьох українських державників-самостійників, які твердо стояли на позиціях незалежності України. Основним ворогом, у ті дні, для Володимира Винниченка став знаний ідеолог української державності Микола Міхновський. Сьогодні, серед істориків, які фахово вивчають той період, побутує переконання, що саме Винниченко доклав усіх зусиль щоби після переможного визвольного походу 1919 року заарештували, а згодом, й  стратили видатного українського військовика Петра Болбочана.

.

Ще такий факт: на початку 1920 року Володимир Винниченко почав інтенсивно шукати шляхи до повернення на радянську Україну. Численні письмові звернення Винниченка до  Володимира Леніна, принесли свій результат: “вождь світового пролетаріату” з прихильністю поставився до прохання Винниченка, дав “добро” і вже наприкінці травня 1920 року Винниченко разом із дружиною Розалією Яківною Лівшиц прибув до Москви, де дістав пропозицію зайняти пост заступника голови Раднаркому УРСР із портфелем наркома закордонних справ, з кооптацією у члени ЦК КП(б)У.

Розалія Яківна Лівшиц (дружина Володимира Винниченка)

Але, надовго прислуговувати російським червоноармійцям, “героя” нашого роману, не вистачило: у 1934 році Винниченко із дружиною оселився на півдні Франції в приморських Альпах, у містечку Мужен біля Канн…

.

Не буду далі втомлювати вас переповіданням багатьох і багатьох інших дій Володимира Винниченка, які ми сьогодні однозначно трактуємо як виразно антиукраїнські. Хочу лише наприкінці поставити одне-єдине запитання до нашої влади: вам і далі не пече у підошви ходити вулицею Винниченка..?

Микола Бандрівський

Джерело

Коментарі

16:36
Львів’яни вкотре пікетують Садового через некритичні витрати
Другого дня весни у Львові кілька десятків волонтерів вчергове прийшли під вікна Андрія Садового вимагати зупинити витрачати кошти громади на непотрібні забаганки. Незважаючи на те, що акції відбуваються місяцями, влада міста вперто продовжує ігнорувати вимоги громади та належно реагувати на те, що в країні війна.
13:34
Поранення, операції, протези – хто служить у Самбірському РТЦК та СП
На світлині десять захисників України. Через складні поранення вони обмежено придатні до виконання бойових завдань. Тож командування військових підрозділів скерувало їх на службу до Самбірського РТЦК та СП. Там вони можуть відчути, що після втрати здоров’я, держава від них не відмежувалася і що їх не сприймають, як «списаних».
11:28
Львів’яни збирають дрони у домашніх умовах
Для досягнення перемоги одним з найбільш пріоритетних напрямків у військовій сфері визначено виробництво дронів. Саме вони дозволять вести ефективний спротив переважаючій чисельно армії орків.
13:04
У Львові відбувся черговий мітинг біля мерії, де прозвучали звинувачення проти Садового і його дружини
Суботнього ранку, під стінами міської Ратуші, вкотре зібрались активісти, які вимагають збільшення фінансування війська з міського бюджету. Попри всі очікування, влада міста вчергове відмовилась йти на діалог задля вирішення даного питання.