Як у Львові з’явилася одна із найбільш упізнаваних споруд. Фото

Неоготичний костел Ельжбети на Привокзальній площі завжди був окрасою Львова, навіть тоді, коли у радянські часи стояв зачинений та був пристосований під склад.

18.06.2023
Як у Львові з’явилася одна із найбільш упізнаваних споруд. Фото
Проєкт будівництва костелу Ельжбети архітектора Тальовського, Nowości Illustrowane, 1901 рік

Від 1991 року цей храм належить греко-католицькій громаді і освячений як церква святих Ольги та Єлизавети.

“Ельжбета” одразу після завершення будівництва. Nowości Illustrowane, 1911 рік

Його понад столітня історія почалася 13 вересня 1903 року, коли 73-річний імператор Австро-Угорщини Франц Йосиф I взяв участь у закладанні першого каменю під костел. Увага цісаря до цього будівництва була невипадковою — найвищу у місті споруд (висота храму становить 88 метрів) присвятили його трагічно загиблій дружині – імператриці Єлизаветі Баварській (Габсбурґ), відомій як Сісі.

На спорудження храму було проведено конкурс проєктів, в якому переміг професор Львівського політехнічного інституту Теодор-Мар’ян Тальовський, будівничим інспектором було призначено Яна Новориту.

Урочисте освячення храму відбулося наприкінці жовтня 1911 року. 

Урочиста процесія до нового храму у Львові. Nowości Illustrowane, 1911 рік

“Львів придбав чудову прикрасу – новий храм, присвячений св. Єлизавета. Це, безперечно, найбільший і найкрасивіший храм у столиці Галичини. Минулої неділі якраз відбулося освячення цього храму, який будували протягом шести років на площі Солярні і того дня він відчинив свої ворота, щоб прийняти вірних”, – писала про цю подію краківська газета Nowości Illustrowane.

Водночас того дня було освячено церковні дзвони, які, за традицією, мали власні імені. Один з них, який був пожертвою від “польських пань” та єпископа Бандурського мав ім’я Ядвіга, а два дзвони, які були придбані за кошти мешканців міста, мали імена Юзеф та Якуб.

Церковні дзвони — Ядвіга, Юзеф і Якуб. Nowości Illustrowane, 1911 рік

На початку Першої світової війни австро-угорський уряд конфіскував церковні дзвони на військові потреби.

Як писав “Бомок”, “Близнюк” львівської Ельжбети пів століття був окрасою Тернополя і відродився у 3D-графіці (відео, старі фото).

Богдан Скаврон

 

 

Коментарі

11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.
11:32
П’ятикласник зі Львівщини жонглює м’ячем 9 тисяч разів
Андрій Панів з села Мальчиці Івано-Франківської ТГ на Львівщині віртуозно володіє м'ячем.
11:34
У омбудсмена України вимагають у Шевченка вжити заходів щодо Шевченка
Керівнику українського футболу не вдасться відмовчатися за дії своєї команди.
12:08
Традиції «аварійності» львівського мера. Продовження
В попередній статті нами була вибірково і як наглядний приклад розкрита історія «успіху» співпраці представників однієї сім’ї – сім’ї Новосад і пов’язаних з ними юридичних та фізичних осіб з структурами, підконтрольними Львівській міській раді, у сфері закупівель бюджетним коштом різноманітних «аварійних» послуг та робіт.