Парламент Молдови в першому читанні ухвалив законопроєкт про перейменування молдовської мови та заміну її в усіх офіційних документах на румунську. Про це повідомляє видання Newsmaker.
Документ підтримали 56 депутатів.
Проєкт закону, який передбачає відповідні зміни до Конституції Молдови, розроблений групою депутатів від правлячої партії PAS, яка має більшість у парламенті.
Документ передбачає, що протягом 30 днів від дня набрання чинності законом органи державної влади, які мають компетенцію приймати, затверджувати або видавати нормативні акти, внесуть необхідні зміни.
Крім того, національне свято “Наша мова”, як воно нині називається в постанові парламенту “Про пам’ятні дні, святкові та вихідні дні” та у Трудовому кодексі, має називатися “Румунська мова”.
“Ця законодавча ініціатива є не звичайною ініціативою щодо зміни Конституції, а технічною ініціативою, яка випливає із зобов’язання виконувати та/або виконувати акти Конституційного суду”, – зазначила депутат Вероніка Рошка, яка є одним з авторів законопроєкту.
Як відомо, Декларація про незалежність Молдови від Радянського Союзу, ухвалена у 1991 році, передбачала, що державною мовою в Молдові є румунська.
Проте Конституція Молдови у статті 13 визначає “молдовську мову” як національну мову країни. Конституційний суд Молдови в 2013 році ухвалив, що текст Декларації про незалежність має перевагу над положеннями Конституції.
Більшість лінгвістів не виділяють молдовську як окрему мову, розглядаючи її як молдовський діалект дако-румунської мови, нарівні з іншими регіональними румунськими діалектами: мунтенським, олтенським, трансільванським тощо.
Коментарі