Про це Суспільному розповів науковий співробітник музею Юрій Коденко.
Книжечку на бересті зробила Марія Секунда з Львівщини. Вона відбувала покарання у Казахстані. Там збирала побажання товаришок на листочках із кори берези, які потім зшила у книжку.
“Ця книжка належала Марія Михайлівні Секунді. Марія Секунда народилася в 1927 році у Львівській області село Малі Ланки. Вона була народжена в селянській родині, а під час визвольної боротьби в 40-50 років вона пішла в підпілля, вона була членом ОУН, очолювала жіночу сітку у своєму селі“, — розповів Коденко.
Через повстанську діяльність жінку засудили до 25 років ув’язнення у Казахстані. Там вона й зібрала побажання товаришок. Дівчата, які відбували покарання разом із нею, лишали переважно віршовані записи.
“Позаяк паперу у них не було, не дозволяли мати, то записи вона робила на берестяній корі. Це був матеріал, який був доступний – принаймні не треба було звітувати”, — зазначив Юрій Коденко.
Після смерті Марії Секунди її помешкання дісталось далеким родичам, бо нікого близького не було. Нові власники викинули майно жінки.
До музею книжечка, листи й інші речі потрапили завдяки сусідці, яка знайшла все це на смітнику й передала у фонд.
Коментарі