Як зробити онлайн-шопінг безпечним

Купівля товарів та послуг в інтернеті може бути зручною та ефективною, але також може приховувати ризики для нашої безпеки та приватності, оскільки в Україні є досить багато шахраїв, які, зокрема, видаючи себе за чат-боти великих банків, виманюють персональні дані користувача.

13.03.2023
Як зробити онлайн-шопінг безпечним

На каналі “StopRussia” є боти, що можуть блокувати шахрайські ресурси та не тільки. До прикладу, “блокування  фальшивих акаунтів в Ощадбанку” та подібне. Детальніше з інструкцією можна ознайомитись за посиланням

Телеграм бореться з шахраями, зважаючи на скарги користувачів та позначає подібні боти міткою SCAM (шахрайство). Такі акаунти не відображаються в глобальному пошуку всередині самого месенджера.

Крім того, ми підготували для вас кілька порад, які допоможуть уникнути небезпеки та зберегти ваші гроші.

  1. Ознайомтесь з умовами використання та політикою конфіденційності сайту, на якому збираєтесь купувати чи продавати товари або послуги. Ці розділи повинні бути на сторінці, а якщо їх немає — це може бути ознакою шахраїв. Якщо ж розділи є, уважно читайте, як ваші персональні дані будуть використовуватися та чи будуть вони захищені, які є правила та обмеження діють на сайті.
  2. Перевіряйте репутацію продавця. Знайдіть його номер телефону або адресу електронної пошти та перевірте, чи немає про нього негативних відгуків. Якщо є, можливо, варто знайти іншого продавця. 
  3. Перевіряйте номер телефону, банківську картку та посилання сайтів, у яких сумніваєтесь на сайті кіберполіції у розділі “Стоп фрауд”. Це може уникнути шахрайства, оскільки база кіберполіції містить дані про частину шахраїв та шахрайські сайти.
  4. Звертайте увагу на новини, у яких розповідають про поширені схеми шахрайства в інтернеті під час купівлі та продажу, або шахрайства під виглядом благодійності чи різноманітних виплат і “допомоги від держави”.

Також дуже поширеним є шахрайство на аукціонах. Йдеться, зокрема, про фальшиві ставки, які можуть бути зроблені як покупцем, так і продавцем. 

У випадку з покупцем, фальшиві ставки можуть бути зроблені з метою збільшення ціни товару — щоб змусити інших учасників торгів платити більше. Це можуть зробити за допомогою фальшивих акаунтів, з яких роблять ставки лише для підвищення ціни. Після закінчення торгів, зловмисник може скасувати свої ставки та повернути гроші, однак ціна залишиться підвищеною.

У випадку з продавцем, фальшиві ставки можуть робити з метою зниження ціни товару на аукціоні. Наприклад, шахраї можуть створити фейк-акаунти покупців, які будуть здійснювати ставки на товари з низькою ціною, щоб знизити їхню ціну. Після закінчення торгів, продавець може прийняти ставки зі своїх підроблених акаунтів та продати товар за низькою ціною, збільшивши свій прибуток.

Для того, щоб запобігти шахрайству на аукціонах, важливо дотримуватися деяких заходів безпеки. Серед них: перевірка автентичності акаунтів, обмеження використання підроблених акаунтів, обмеження кількості ставок, які можна зробити під час одного торгу тощо.

Один зі способів запобігти шахрайству на аукціонах – послуги незалежних експертів.  Вони можуть провести детальну перевірку товару перед аукціоном, щоб переконатися в його аутентичності та цінності. Це може включати фізичний огляд товару, перевірку його історії та походження, аналіз документів тощо.

Особливістю шахрайства на аукціонах є його відображення у сфері NFT. Це пов’язано з тим, що NFT – це унікальні цифрові активи, які можуть мати велику вартість на ринку. У зв’язку з цим, незаконні дії з NFT можуть призвести до значних фінансових втрат для інвесторів.

Однією з форм шахрайства на аукціонах з використанням NFT є створення фальшивих NFT-токенів, що нічим не відрізняються від оригінальних. Це може призвести до того, що покупець не отримає реального NFT, а лише копію, яка нічого не коштує.

Також можуть виникнути проблеми з визначенням справжнього власника NFT, оскільки ці активи можуть бути переведені на інші адреси за допомогою блокчейн-транзакцій. Це може стати проблемою для продавців, які можуть обманути шахраї, які виставлять на продаж NFT, які їм не належать. 

Тому дуже важливо докладати максимум зусиль для захисту від шахрайства на аукціонах, якщо ви займаєтесь купівлею та продажем NFT. На додаток до раніше згаданих заходів безпеки, можна використовувати платформи, які надають безпеку та гарантії збереження активів, а також розглядати тільки надійних та відомих продавців.

Крім того, важливо бути обережним під час платежів на аукціонах.

Зловмисники можуть використовувати фішингові атаки, щоб зламати ваші облікові записи на аукціоні та отримати доступ до вашого гаманця. Щоб запобігти цьому, варто використовувати надійні паролі та двофакторну автентифікацію, а також не ділитися зі сторонніми особами своїми персональними даними. 

Також важливо добре ознайомитися з умовами та правилами аукціону перед тим, як здійснювати ставки або продавати товар. Це може допомогти уникнути неприємних ситуацій та спорів з іншими учасниками торгів.

Варто наголосити на тому, що шахраї з аукціонів не зникнуть, але якщо ви будете уважними та послуговуватиметеся правилами безпеки, то зможете запобігти шахрайству і захистите себе від фінансових втрат.

Долучайтесь до проєкту “StopRussia”, щоб убезпечити себе під час онлайн-шопінгу.          

          

Коментарі

11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.
11:32
П’ятикласник зі Львівщини жонглює м’ячем 9 тисяч разів
Андрій Панів з села Мальчиці Івано-Франківської ТГ на Львівщині віртуозно володіє м'ячем.
11:34
У омбудсмена України вимагають у Шевченка вжити заходів щодо Шевченка
Керівнику українського футболу не вдасться відмовчатися за дії своєї команди.