У середньому на кожні 100 га землі вже нині припадає понад 50 тонн металів та хімічних сполук, підрахували фахівці відділу екологізації промисловості ГО “Екодія”, передає Обозреватель.
А за даними Державної екологічної інспекції, лише за перші чотири місяці повномасштабного наступу РФ завдала шкоди землі та ґрунтам на 80,5 млрд грн.
“Верхні, найродючіші, шари ґрунту страждають найбільше. Вони й відновлюються найповільніше: природний темп відновлення родючого шару ґрунту – один сантиметр за сто років“, – зазначають фахівці.
За попередніми розрахунками Київської школи економіки, вартість обстеження та розмінування постраждалих земель оцінюється в 436 млн дол. А подальша їхня рекультивація коштуватиме 39,6 млн дол., і цей процес триватиме не менше десятиліття.
Як вважають експерти “Екодії”, найбільш ефективним способом відновлення земель є консервація, тобто виведення їх з господарського використання, та ренатуралізація, поступове повернення до природного стану, висаджування багаторічних трав чи лісів.
“В аграрній Україні ця стратегія здається малоймовірною. Але принаймні частково, в окремих регіонах, найбільш схильних до ерозії та деградації, консервація необхідна”, – упевнені фахівці.
Коментарі