Поліську дудку-викрутку, яку досі виготовляють на Рівненщині, визнали національною культурною спадщиною України. Про це повідомили у Рівненській обласній військовій адміністрації.
Там розповіли, що дудка-викрутка – це давній музичний інструмент, який побутував у північних районах Рівненщини. Його традиційно виготовляли з сосни, викручуючи серцевину дерева. Тому така дудка й отримала назву “викрутка”. Раніше інструмент був поширений у багатьох селах Полісся. А зараз зберігся лише в кількох громадах.
Найкращим знавцем цієї традиції є літній мешканець села Переброди Сарненського району Гарасим Хомич. Він навчив робити дудку-викрутку багатьох етнографів та виконавців народної музики.
КЗ “Рівненський обласний центр народної творчості” РОР спільно з носіями традиції, етнографами, дослідниками культурної спадщини регіону підготували облікову картку елемента. І за рекомендацією Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та інформаційної політики України, його внесли до Національного реєстру під узагальненою назвою “Поліська дудка-викрутка: традиції виготовлення та гри”.
Дудка-викрутка є унікальним інструментом саме Поліського краю, вважає директорка Рівненського обласного центру народної творчості Ірина Рачковська.
“Оскільки більшість дослідників інструментальної музики зосередили увагу лише на карпатському сопілковому виконавстві, то нам дуже важливо зберігати і це надбання нашого краю. Ми плануємо знаходити можливість розповідати про дудку-викрутку в школах, коледжах, на фестивалях, проводити майстер-класи”, – розповіла Ірина Рачковська.
Нагадаємо, глинянсьний візерунковий текстиль зі Львівщини внесли до нематеріальної культурної спадщини України.
Коментарі