Голова Верховного Суду звинуватив заступника керівника ОП у деструктивних діях щодо судової реформи

Голова Верховного Суду Всеволод Князєв заявив, що слова заступника керівника Офісу президента Андрія Смирнова про затверджений Етичною радою список кандидатів на посади членів Вищої ради правосуддя могли зашкодити судовій реформі в Україні. Смирнов відповів, що якість кандидатів ставив під сумнів не лише він, а й антикорупційні організації.

22.02.2023
Голова Верховного Суду звинуватив заступника керівника ОП у деструктивних діях щодо судової реформи

Свою позицію Князєв озвучив в інтерв’ю hromadske. 

Голова Верховного Суду мав на увазі коментар Смирнова від 13 листопада минулого року, де той сказав: «Якщо Етична рада, головою якої є чинний суддя ВС, обирає кандидатами до ВРП 16 людей, 7 із яких є чинними суддями того ж ВС, і це сприймається суспільством, тоді все в порядку».

За словами Князєва, такі висловлювання негативно сприйняла суддівська спільнота. Ба більше, вони могли стати причиною необрання нових членів ВРП на З’їзді суддів.

«Якщо наше євроінтеграційне завдання було сформувати Вищу раду правосуддя, а один із керівників ОП фактично критикує ті етапи процесу, які закладені в реформу ВРП, — це демотивує суддів на участь у з’їзді, на обрання нових членів ВРП», — заявив голова Верховного Суду.

Він додав, що зрештою це могло стати причиною провалу формування Вищої ради правосуддя і невиконання другої євроінтеграційної вимоги в переліку вимог, які надіслала Єврокомісія. Такі дії очільник ВС розцінив «більше як деструктивні».

Князєв звернув увагу, що не всі з семи суддів ВС отримали підтримку З’їзду суддів і стали членами ВРП. Але вирішальний голос у роботі Етичної ради, як відзначив голова Верховного Суду, мають міжнародні партнери.

«Тож такі висловлювання в бік Етичної ради що означають? Профільний заступник ОП звинувачує наших партнерів у чому?» — резюмував Князєв.

Андрій Смирнов у коментарі відповів, що роботу Етичної ради критикували антикорупційні організації, такі як «Центр протидії корупції» або DEJURE. Він же лише звернув увагу на ключові моменти, через які суспільство може ставити під сумнів роботу Етичної ради, каже Смирнов.

«Дуже прикро усвідомлювати, що в нас різні розуміння судової реформи і євроінтеграції. Реформа рухається і буде рухатись ще активніше. Підкреслю, що робота всіх дорадчих органів, зокрема й Етичної ради, має бути побудована виключно на довірі до цих органів», — сказав він.

Заступник глави ОП підтвердив, що давав такий коментар 13 листопада 2022-го і «понад те, це саме розказував послам “Великої сімки”, які цікавилися результатами та ефективністю роботи Етичної ради».

«Також не можна не помітити, що вже після рішення Етичної ради щодо кандидатів до ВРП самі активні громадські організації, які дотичні до експертизи судової реформи, публічно ставили під сумнів якість кандидатів. Але вже є як є. Самовдосконалення не має зупинятися. Загалом з’їзд суддів завершився, і судді змогли обрати 8 членів ВРП», — резюмував Смирнов.

9 листопада 2021 року був сформований склад Етичної ради, яка має встановлювати, чи відповідає кандидат на посаду члена Вищої ради правосуддя критеріям професійної етики та доброчесності.

ВРП — це колегіальний та незалежний орган суддівського врядування, який складається з 21 члена. Десятьох із них обирають на З’їзді суддів України серед чинних суддів або суддів у відставці. 

По двоє членів обирають президент, Верховна Рада, з’їзд адвокатів, всеукраїнська конференція прокурорів та з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. Також до складу ВРП входить голова Верховного Суду.

Вища рада правосуддя призначатиме членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яких обиратимуть терміном на чотири роки за результатами конкурсу. 

ВККС своєю чергою займатиметься добором нових та переатестацією чинних суддів. Закон передбачає, що ВККС має складатися з 16 членів, і вісьмох обиратимуть з-поміж суддів або суддів у відставці.

Коментарі

11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.
11:32
П’ятикласник зі Львівщини жонглює м’ячем 9 тисяч разів
Андрій Панів з села Мальчиці Івано-Франківської ТГ на Львівщині віртуозно володіє м'ячем.
11:34
У омбудсмена України вимагають у Шевченка вжити заходів щодо Шевченка
Керівнику українського футболу не вдасться відмовчатися за дії своєї команди.