На думку єпископів, користування цими пристроями зайшло аж так далеко, що пастирі вирішили врегулювати це питання своїм розпорядженням, повідомляє “CREDO”.
«Телефон, звісно, зручна річ; до того ж, одна фірма адаптувала весь обряд Служби Божої під мобільну версію. Священнику не потрібно робити закладки, гортати сторінки — все збережено в телефоні. За допомогою телефону можна відправити всю Службу», — розповів єпископ, д‑р Аркадій Трохановський, очільник Ольштинсько-Ґданської єпархії Греко-Католицької Церкви.
Він додав, що требник також адаптували для телефонів і планшетів. «І якщо до звичайного книжкового варіанту требника фактично потрібна інструкція з користування, що коли читати, то в цій цифровій версії все організовано крок за кроком», — відзначає єпископ.
Священники та диякони цієї Церкви охоче використовували цифрові засоби як для літургійних книг, так і для бревіарію. Єпископ Трохановський визнав: йому також відомо, що під час звершення Євхаристії та інших богослужінь священники іноді робили фото і селфі.
«Це зайшло вже задалеко. Тому ми вирішили, що це питання потрібно врегулювати. Всі єпископи нашої Церкви видали таке розпорядження», — сказав владика Трохановський. Єпископ Ольштинсько-Ґданський зізнався: особисто його турбувало те, що священники, які під час Служби Божої користувалися телефоном, могли бачити на екрані не тільки літургійні тексти, а й усі інші повідомлення.
«Я не знаю, чи була молитва, коли вони отримували сповіщення з ФБ. Євхаристія — це молитва», — наголосив ієрарх.
«Користуватися під час богослужінь літургійними книгами набагато більше достойне й гідно. Коли священник носить требник-книжку в публічних ситуаціях, то вона є знаком, який його вирізняє, який свідчить, що він молиться. Ми маємо шанувати книги і книжки», — наголосив єпископ Трохановський.
В опублікованому розпорядженні сказано: священникам і дияконам «категорично забороняється» під час будь-яких богослужінь знімати фото й відео. Священники, які хочуть мати фотографії, зроблені під час богослужінь, повинні призначити для цього конкретну людину.
«Йдеться про те, щоб випадкові люди не робили фотографій, які можна змінити за допомогою комп’ютера та викласти в інтернет», — сказав єпископ. Єпископи також заборонили священникам брати мобільні телефони та інші подібні пристрої до конфесіоналів. Єпископ Трохановський сказав, що не підозрює священників у використанні телефонів для підслуховування під час сповіді або для запису сповіді. «Але якщо у священника у сповідальниці телефон увімкнений у режимі вібрації і дзижчить, то це порушує інтимність сповіді й відволікає», — сказав єпископ. На його переконання, відсутність телефону в сповідальниці забезпечить більший комфорт і для сповідника, і для каяника.
Очільник Ольштинсько-Ґданської єпархії зазначив: якщо стосовно священників і дияконів він категоричний щодо використання телефонів чи планшетів під час Меси, то щодо вірних «готовий піти на деякі поступки». Віряни зможуть і надалі послуговуватися цифровими версіями молитов і пісень під час богослужінь.
Коментарі