Як українцям придбати житло у Польщі

З квартирами проблем нема, а от з будинком може бути безліч клопотів.

23.09.2022
Як українцям придбати житло у Польщі
Фото з відкритих джерел

У 2021 році українці в Польщі купили близько 4,5 тисяч квартир. Що варто знати, аби купити житло в Польщі? Чому часто виникають труднощі з придбанням будинку? Чи можна купити дачний будинок і оселитися там? І чому фахівці не радять спокушатися на низькі ціни на нерухомість у TBS?

Про це розповіла Ірина Дроздовська, експертка ринку нерухомості, пише ukrayina.pl.

“Порівняно із ринком оренди житла, з продажем нині — повний штиль, — каже Ірина Дроздовська. — У зв’язку із інфляцією кредити подорожчали вдвічі, а фінансова спроможність населення впала. Спорудження новобудов (nieruchomość deweloperska) частково зупинилося через проблеми із закупівлею будматеріалів, які подорожчали, та браком фахівців”.

Чи може іноземець купити квартиру, будинок в Польщі? 

Для купівлі квартири (не будинку) у Польщі нема ніяких перепон для українців, — веде далі Ірина Дроздовська. — Кожен іноземний громадянин може купити таке помешкання, не маючи ні дозволу на проживання, ні карти поляка, ні візи.

До речі, з досвіду скажу: робити вигляд, що житло не сподобалося, щоб поторгуватися, не варто, у Польщі така фішка не діє, краще налагодити з першої зустрічі позитивний контакт із продавцями.

З будинками інша ситуація, бо їх продають разом із ділянкою. А на купівлю землі іноземець повинен отримати дозвіл Міністерства внутрішніх справ. У моєму досвіді не було відмов, але клопоти виникають через тривалість процедури. Якщо, наприклад, власники продають будинок через розлучення або виїзд в іншу країну, вони швидше за все не будуть чекати на отримання ймовірним покупцем дозволу кілька місяців, а знайдуть іншого.

Якщо покупець має всю суму на банківському рахунку, то дозвіл можна отримати протягом трьох місяців (такий мінімальний термін), а якщо у кредит, то ситуація значно складніша.

Опишу типову ситуацію. Скажімо, ви знайшли будинок, домовилися із власником про купівлю, дали завдаток, попередили, що отримання дозволу триває від 3 до 9 місяців, і він на це погодився. Ви звертаєтеся до банку по кредит, отримуєте кредитну угоду, збираєте усі документи для МВС, платите за розгляд справи 1750 злотих і чекаєте на дозвіл. Якщо розгляд триває більше трьох місяців (а так трапляється часто), то договір на кредит може втратити дію. Вам потрібно знову звернутися у банк по новий кредит, тим часом змінюється відсоткова ставка, і ви отримуєте, наприклад, на 50 тисяч злотих менше, і вся схема купівлі будинку розпадається.

Якщо ви хочете купити будинок в іпотечний кредит, то ситуація ще гірша. Адже банк повинен переказати гроші одразу власнику нерухомості, а це неможливо зробити без нотаріального акту купівлі, а нотаріус не укладе акту, бо нема дозволу з міністерства. Замкнене коло.

І такі клопоти спіткають не тільки тих, хто купує будинок, є і квартири, до яких належить, до прикладу, кілька метрів дороги, або треба придбати землю на доїзд до гаража.

І який вихід у таких ситуаціях?

Є одна можливість, якою користуються українці. /У випадку, коли землю купує не фізична особа, а спілка (по-польськи sp z o.o, а по-нашому ТзОВ), закладена у Польщі, то не потрібно мати дозволу. Отож наші співгромадяни спершу закладають спілку, купують будинок та землю, а потім вже переводять майно у приватну власність. Але це теж складний і не дешевий процес.

Нерухомість у Польщі: дачні будинки, квартири від TBS

На сайтах нерухомості продають будинки на дачних ділянках. Для їх купівлі теж потрібен дозвіл?

Дачні будинки у садівничих товариствах (ROD – rodzinne ogrody działkowe) не призначені для цілорічного проживання, а тільки для відпочинку. Ви не можете купити ні такий будинок, ні землю під ним, а заплатити тільки відступне власнику за те, що віддав вам своє право мати ділянку у товаристві. Тобто фактично це просто договір на користування ділянкою.

Як щодо квартир від TBS?

Для початку поясню читачам, що TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego) — це державні або приватні компанії, які будують житло за кошт внесків мешканців та Національного житлового фонду, що належить місцевій владі. Вони дешеві — близько 150 тисяч злотих за гарну дво- чи навіть трикімнатну квартиру. Але покупець не є власником помешкання. Ще один мінус — високий “чинж” (аналог нашої оплати утримання будинку, без спожитої води, газу, електроенергії), сума — понад 1000 злотих на місяць.

Як купити нерухомість у Польщі? Ціни і необхідні документи

Ціни на житло не падають. Якщо минулого року квадратний метр вартував 5800-6900 злотих, то тепер — від 6000 (без ремонту) на вторинному ринку, а в новобудовах — від 8000. У квартирі у новобудові потрібно вкласти у ремонт не менше 2000 злотих за метр квадратний.

Які документи потрібно мати покупцям і продавцям для купівлі квартири?

Покупцям — посвідчення особи, PESEL (але він не обов’язковий, якщо купуєте за готівку). Продавцю, крім зазначеного, слід мати “ксєнгу венчисту” (там має бути зазначено номер помешкання зі спеціального електронного реєстру, за яким ви дізнаєтеся усю інформацію про помешкання, в тому числі хто власник, коли купив, чи є борги і так далі.

Договір купівлі квартири оформляється в нотаріуса, податок на купівлю нерухомості становить 2% від загальної вартості помешкання, його, як і таксу нотаріальну (оплата послуг нотаріуса та довідки), сплачує переважно покупець. Отож треба бути готовим до додаткових витрат.

Коментарі

09:47
Львівʼянин може втратити високу посаду у футболі
УЕФА відкрив справу проти віце-президента Української асоціації футболу Олександра Шевченка, який є мешканцем Львова, і головою обласної футбольної асоціації.
09:01
“На службі” у проросійських депутаток й аферистів?
ТСК, яку очолюють депутатки Юлія Яцик та Анна Скороход, спершу спричинились до відкриття кримінального провадження проти курсанта Академії Сагайдачного, а згодом на темі його звільнення влаштували дискредитаційну кампанію проти навчального закладу.
11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.