Чи ви чули колись про грязьовий вулканізм..? Ні? От і я до вчорашнього дня так толком і не знав що це таке і який воно має стосунок до Львівщини.
.
Якщо коротко, то грязьовий вулканізм є доволі унікальним для теренів Європи, де на сьогодні діє лише кілька грязьових вулканів: один – на Сицилії, ще один – на північних передгір’ях Апеннін і ще один – в Румунії (його там називають Берківським). А от в Україні таких грязьових вулканів незрівнянно більше – понад п’ятдесят, причому майже всі вони знаходяться на Керченському півострові. Є правда виняток – всім відомий грязьовий вулкан біля Старуні на Івано-Франківщині й ще один біля села Коліньківці на Чернівеччині.
.
А тепер коротко про те, що сталося.
.
Як багато з вас вже знає, що у ніч з 26 на 27 квітня 2023 року мешканці села Розвадів що поблизу Миколаєва на Львівщині, пробудилися раптом від підземного гулу і якогось ядучого газу який почав проникати в їхні оселі. Одночасно на кількох обійстях розвадівських селян почали утворюватися невеликі провалля глибиною до п’яти метрів які тут же заповнювалися “киплячою” водою із глинистим намулом: асфальтне покриття на очах господарів просідало і провалювалося у ту глинисту суміш. Крім того, із кожного такого провалля на висоту до семи метрів почали фонтанувати справжні гейзери, з якими виходив вже згаданий газ і від якого ту же дохла домашня птиця. За словами розвадівських мешканців приблизно о 23 годині “почала підійматися земля”, а “…уся річка бурлила” (то про Дністер на березі якого знаходиться Розвадів).
Львівський геолог Василь Дяків – доцент кафедри екологічної та інженерної геології гідрології Львівського національного університету імені Івана Франка, керівник Наукового Центру ТзОВ “Інститут “ГІРХІМПРОМ” – вивчивши усі обставини появи цього неочікуваного поблизу Львова природного феномену прийшов до висновку, що грязьовий вулканізм в Розвадові цілком може бути пов’язаний із “…тектонічними порушеннями неогенового віку (від 23 мільйонів років тому – М.Б.), які затомповані четвертинними відкладами, похованими та ущільненими торфами…” Хоча, як зазначає дослідник, можуть бути й інші причини цього незвичайного об’єкту в Розвадові.
.
Все це із “розвадівським грязьовим вулканом” звісно цікаво – скажете ви, хоча і трагічно водночас для місцевих мешканців.
.
Наприкінці хочу звернути увагу на одну обставину, про яку досі – в стосунку до розвадівського феномену – ще ніхто не говорив.
.
Маю на увазі отой – дуже схожий на розвадівський – грязьовий вулкан в Старуні на Івано-Франківщині про який я згадував на початку допису. Так от, глинисті виверження в Старуні від такого ж грязьового вулкана мають “…перевищення середніх для ґрунту концентрацій таких радіоактивних елементів як радію-226 більше у 700 (!) разів, торію-232 – у 30 разів, а урану-238 – у 4 рази. У повітря із розколів і свердловин разом із метаном підіймається радіоактивний газ радон-222. Загальний гама-фон у місці виверження може перевищувати встановлені санітарні норми у 3-10 разів…”
.
Звісно, детальні аналізи того що насправді вивергається з-під землі в Розвадові (і наскільки воно помічне чи шкідливе для людського організму) ще попереду.
.
Поки що до вияснення усіх обставин: з чим насправді маємо справу у Розвадові, краще туди не їздити “на оглядини”. Приміром, для грязьового вулкана у Старуні рекомендують наступне: оскільки забруднена радіонуклідами глиниста суміш зазвичай налипає на підошви взуття і в такий спосіб потрапляє до транспорту й у наші домівки, то необачний “турист” ще довго мимоволі вдихатиме ті небажані хімічні сполуки разом із побутовим пилом…
Микола Бандрівський
Коментарі