Як не стати жертвою шахраїв під час купівлі квартири в новобудові у 2024 році

Зараз в Україні триває складний період, але люди все ще прагнуть рухатися вперед. Багато охочих планують придбати нерухомість у вигляді квартири в новобудові. Нестабільна ситуація в країні грає на руку шахраям, тому ризик стати жертвою фінансових махінацій дуже великий.

29.10.2024
Як не стати жертвою шахраїв під час купівлі квартири в новобудові у 2024 році

У цій статті спеціалісти Корпорації Нерухомості РІЕЛ дадуть вам поради, як не стати жертвою шахраїв, навівши приклади таких ситуацій.

Як перевірити квартиру під час купівлі та безпечно її придбати

Якщо ви плануєте придбати квартиру, у вас є можливість оформити іпотеку або накопичити необхідні кошти. У будь-якому випадку важливо виявляти обачність, перевіряючи нерухомість і забудовника. Шахраї часто вдаються до фальсифікації документів як однієї з найбільш поширених схем. Щоб уникнути таких ситуацій, треба знати, як перевірити квартиру при купівлі.

Найпоширеніші шахрайські схеми:

  • Занижена оцінка вартості квартири.
  • Угоди, укладені за довіреністю.
  • Фальсифікація документації (право володіння, паспорти власників нерухомості).
  • Підроблені судові рішення про визнання права власності на квартиру.
  • Наявність прописаних мешканців.
  • Борги за комунальні послуги тощо.

Також можуть траплятися шахрайські схеми, пов’язані з продажем житла без згоди інших співвласників у разі спільної часткової власності або без дозволу членів родини. Крім того, ще є ризик подвійного продажу житла.

Шахрайська схема — борг за комуналку

Власник житла може продати нерухомість із боргами за комуналку. Тому якщо ви плануєте купити квартиру, обов’язково вимагайте довідку про відсутність заборгованості. Також корисно отримати копії квитанцій за останні місяці та поспілкуватися з організаціями, що надають комунальні послуги.

Занижена оцінка вартості квартири

Під час укладення договору купівлі-продажу може бути зазначена занижена оціночна вартість квартири. Через деякий час продавець, приміром, ініціює розірвання цього договору – і покупець отримає лише ту суму, що була вказана в документі. Тож важливо зазначати в договорі реальну ціну. Хоч податки будуть вищі, та це допоможе уникнути проблем у разі визнання договору недійсним або його розірвання.

Купівля за довіреністю

Хоча така угода може бути законною, в шахрайських схемах це може мати вигляд фальшивої довіреності, що вже призведе до визнання недійсності купівлі-продажу. Фахівці рекомендують відмовитися від таких угод.

Оголошення від шахраїв

Популярні портали та фішингові електронні листи можуть містити шахрайські оголошення. Важливо навчитися їх відрізняти та виявляти, щоб уникнути багатьох проблем. Зокрема, якщо продавець хоче отримати таким чином ваші особисті дані, щоб виманити гроші, він:

  1. Надсилає особистого листа з проханням перейти за його посиланням або в інший месенджер.
  2. Просить вказати адресу, дані банківської картки чи вислати фото документів.

У всіх цих випадках вас намагаються ошукати.

Ви також можете отримати фішинговий лист, надісланий від імені порталу нерухомості, із запитом на вхід до системи за допомогою ваших даних. Якщо ви перейдете за посиланням, потрапите на сторінку, де шахраї можуть перехопити ваші дані доступу. Прикріплений файл може містити шкідливе програмне забезпечення.

Ніколи не платіть завдаток наперед і не розраховуйтеся за квартиру, якої ви ще не бачили. Ще однією ознакою фальшивого оголошення може бути надто низька ціна нерухомості.

Ви можете швидко та безкоштовно скористатися онлайн-послугою автоматичного оцінювання нерухомості від Фонду державного майна України. Для цього необхідно сформувати є-довідку про оціночну вартість об’єктів нерухомості на сайті evaluation.spfu.gov.ua. Завдяки технічним можливостям сервісу можна визначити вартість 18 типів нерухомого майна.

Чи можливий продаж квартири з кількома власниками

Продати частку квартири буде непросто, оскільки мало хто погодиться на таку пропозицію. Продаж квартири з кількома власниками можливий лише за умови, що ви з ними домовитеся. Таким чином це допоможе не втратити в ціні та швидше знайти покупця.

Якщо співвласники не погоджуються на продаж, ви можете:

  • продати свою частку, попередньо повідомивши співвласника про свій намір, ціну та інші умови;
  • звернутися до суду для вирішення питання про продаж квартири, скориставшись допомогою досвідченого адвоката.

Безумовно, найкраще — це мирне врегулювання для обох сторін. Співвласники можуть викупити частку продавця. Для цього власник частки повинен спершу запропонувати свої умови викупу. Якщо співвласники отримали нотаріального листа і протягом місяця не відповіли, продавець може знайти покупця на зовнішньому ринку.

Якщо одним із власників нерухомості є неповнолітня особа, процедура продажу повинна бути схвалена органами опіки та піклування. Якщо місцезнаходження іншого власника невідоме, угода про продаж може бути укладена без його згоди. Однак вона може стати недійсною, якщо власник з’явиться протягом року.

Як оцінити репутацію забудовника або продавця та не стати жертвою шахраїв

Перш за все варто уникати співпраці з маловідомими забудовниками чи продавцями.  Навіть якщо компанія має хорошу репутацію, обов’язково перевірте наявність відгуків реальних клієнтів на незалежних майданчиках і в ЗМІ.

Також важливо відвідати сайт забудовника й ознайомитися з інформацією про:

  • терміни будівництва;
  • наявність дозвільної документації;
  • кількість успішно побудованих і зданих об’єктів;
  • темпи зведення;
  • затримки в будівництві.

А щоб не виникало запитання «Як не стати жертвою шахраїв?», слід відвідати офіс вибраної компанії. Це допоможе отримати достовірну інформацію й ознайомитися з партнерами компанії-забудовника. Якщо компанія співпрацює з великим банком, холдингом чи підрядною організацією, це є ознакою її надійності та викликає довіру.

Як перевірити квартиру при купівлі під час війни

Багато наших клієнтів запитують, як перевірити квартиру при купівлі під час війни. Як і в мирний час, необхідно мати документи про проєкт будівництва та дозвільну документацію у вигляді ліцензії та дозволу на будівельні роботи. Якщо відповідь не буде задовільною, слід обдумати можливість відмови від купівлі.

Якщо ви купуєте квартиру з земельною ділянкою, перевіряйте її на Публічній кадастровій карті. Також важливо отримати документ про право володіння або договір оренди на ділянку. Ще варто звернути увагу на стан будинку, якість комунікацій та інфраструктуру. Переконайтеся в реальній ціні житла. Якщо вона вища за ринкову на 15-20%, з’ясуйте причини. Не менш важливо перевірити, чому ціна може бути аж надто низькою. Окрім документів, важливо оцінити продавця й історію об’єкта.

Чи можна продати квартиру з прописаною людиною, як це можна перевірити

Шахраї можуть намагатися продавати майно, в якому зареєстровані інші мешканці. Вони обіцяють, що ці особи переїдуть за новою адресою. Також, не надаючи документів, шахраї можуть стверджувати, що прописані в квартирі особи вже змінили місце реєстрації. Питання, чи можна продати квартиру з прописаною людиною, обґрунтовується в ст. 7 Закону України. Тут зазначено, що виселити зареєстрованих осіб можна тільки за їхньою згодою або в судовому порядку. У випадку, якщо прописані неповнолітні діти, потрібен додатковий дозвіл від органів опіки та піклування. Тому перед придбанням житла вимагайте від власника довідку про зареєстрованих осіб та отриманий дозвіл відповідних органів, якщо прописані діти.

Як перевірити, чи квартира не в заставі, й правильно оформити завдаток та оплату

Суть шахрайської схеми в цьому випадку така: квартиру виставляють на продаж за низькою ціною, сподіваючись на швидку угоду. Покупці не перевіряють житло і втрачають пильність. А квартира може бути в заставі внаслідок судового спору або під арештом. Якщо ви сумніваєтесь, як перевірити, чи квартира не в заставі, зверніться до нотаріуса з гарною репутацією, якому ви довіряєте. Якщо потрібно сплатити завдаток, оформіть нотаріальний договір, згідно з яким ви зможете передати авансовий платіж.

Як перевірити квартиру під час купівлі та безпечно укласти угоду

Під час купівлі квартири перед підписанням угоди важливо перевірити всю документацію. Щоб перевірити право власності на житло, ви можете зайти на сайт Мін’юсту України та знайти інформацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, використовуючи різні критерії для пошуку:

  1. Адреса.
  2. Реєстраційний номер.
  3. Ідентифікаційні дані.
  4. Кадастровий номер земельної ділянки.

У вас буде доступ до кількох реєстрів:

  1. Державний реєстр речових прав на нерухомість.
  2. Реєстр права власності.
  3. Державний реєстр іпотеки.
  4. Єдиний реєстр заборон відчуження об’єктів нерухомого майна.

Ви можете перевірити:

  • володіння продавця цим об’єктом нерухомого майна;
  • обтяження щодо відчуження майна;
  • наявність іпотеки.

Таким чином вирішується питання, як перевірити квартиру при купівлі. Договір купівлі-продажу квартири є юридичним документом, згідно з яким продавець передає квартиру у власність покупця в нотаріуса. Окрім сплаченої суми, в договорі прописано всі умови, відповідно до законодавства України.

Джерело: Корпорація Нерухомості РІЕЛ

Коментарі

09:47
Львівʼянин може втратити високу посаду у футболі
УЕФА відкрив справу проти віце-президента Української асоціації футболу Олександра Шевченка, який є мешканцем Львова, і головою обласної футбольної асоціації.
09:01
“На службі” у проросійських депутаток й аферистів?
ТСК, яку очолюють депутатки Юлія Яцик та Анна Скороход, спершу спричинились до відкриття кримінального провадження проти курсанта Академії Сагайдачного, а згодом на темі його звільнення влаштували дискредитаційну кампанію проти навчального закладу.
11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.