“Ми, патріотичні, молодіжні та ветеранські громадські об’єднання Львівщини, закликаємо мешканців Лопатинської громади не бути носіями російського колоніального наративу, захисниками колонізаційної ідеології ворога та демонтувати маркери окупації, що були встановлені з нагоди відзначення роковин перемоги у, так званій, великій вітчизняній війні, а також як символи колективізації українського селянства“, – йдеться у листі.
Зокрема, у зверненні зазначили, що практично всі герої радянського союзу не мали українського походження, а були росіянами.
“Хочемо підкреслити, що українці були насильно мобілізовані до лав «червоної армії» після радянської окупації території України та стали жертвами тоталітарної системи. Радянський союз здобув перемогу спільно з союзниками, не жаліючи мільйонів людських життів. Українці у цій війні, за даними істориків, часто використовувалися в якості гарматного м’яса. І сьогодні росія далі продовжує це робити, мобілізовуючи до російської армії чоловіків з окупованих нею територій”, – додали у листі.
Також громадські організації наголосили, що пантеон радянських героїв не має нічого спільного з українською ідентичністю, а є частиною експансивної політики, що впроваджувалася на окупованих територіях.
ГО звернулися до мешканців села Берездівці, де залишилась лише одна радянська пам’ятка — скульптура жінки-колгоспниці біля стели, на якій був напис «Велика вітчизняна війна 1941-1945» та імена загиблих. Відомо, що за монумент заступилися мешканці села, зараз там проживає трохи понад 1700 людей. Його перефарбували, прибрали з нього напис про так звану вітчизняну війну, а також додали до нього стелу з іменами та фото Героїв Небесної сотні.
«Там практично немає ніякої ні російської, ні радянської символіки. Через це деякі мешканці села були проти демонтажу. Ми приїхали зі спеціалістами, з технікою, щоб демонтовувати, а люди не дали», — розповів староста села Берездівці Дмитро Сапига журналістам LVIV.MEDIA. Також він зазначив, що поки не знає, що робитимуть зі скульптурою. В четвер, 28 грудня, село має відвідати робоча група Львівської ОВА, і вже під час цього візиту прийматимуть конкретне рішення щодо долі монумента.
Журналісти LVIV.MEDIA також поспілкувалися з головою Лопатинської територіальної громади Олегом Микитиним. Він розповів, що загалом населення не проти демонтажу пам’яток радянщини, проте з ліквідацією кількох останніх таки виникли труднощі. «На сьогодні у нас з 21 радянської пам’ятки залишилося лише кілька об’єктів: у Лопатині, на місці поховання радянських військовослужбовців, у селах Куликів та Кустин, а також могила сапера на кладовищі у селі Грицеволя. Всі ці об’єкти, окрім того, що на кладовищі, мають статус пам’яток місцевого значення та охоронні номери», — розповів Олег Микитин.
Він зазначив, що Лопатинська громада вже звернулася до Львівської ОВА щодо демонтажу цих об’єктів. Там громаді повідомили, що перед ліквідацією потрібно зняти скульптури з обліку пам’яток місцевого значення. «Наразі ми чекаємо, поки їх знімуть з обліку, а тоді вже будемо приймати якесь рішення. Це все не так просто, адже там є справжні поховання, які треба переносити. Чекаємо в себе львівську комісію з питань декомунізації, проведемо з ними спільне засідання. Ми готові до роботи», — прокоментував посадовець.
Загалом, в результаті процесу декомунізації, у Львівській області з 311 радянських пам’яток залишилося лише 13.
Коментарі