Орнітологиня Ганна Кузьо розповіла LVIV.MEDIA про міграцію лелек та чи варто робити прогнози погоди, орієнтуючись на поведінку птахів.
«Народні твердження про те, що лелеки білі 19 березня прилітають, а 19 серпня відлітають не є науково обгрунтованими. Процес міграції відбувається не протягом одного дня, а є дуже розтягненим в часі. Інколи перельоти птахів тривають декілька місяців. Лелеки відлітають від початку серпня і аж десь до кінця вересня, а поодинокі птахи можуть залишатися зимувати. Пік міграції припадає на дві останні декади серпня», — зазначає орнітологиня.
За словами Ганни Кузьо, під час міграції птахи орієнтуються на тривалість світлового дня це і запускає процес гормональних змін в їхньому організмі та тяжіння кудись рухатися.
«Можна почути багато «передбачень», мовляв, буде рання осінь і холодна зима, «птахи віщують». Ні, кожного року лелеки так відлітають.Спочатку вони гуртуються. Ті лелеки, які живуть неподалік, групуються у невеликі зграї і чим далі на південь, тим більші зграї можна спостерігати, а ближче до Африки, у зграях може налічуватись до кілька тисяч птахів».
Як зазначає фахівчиня, з кожним роком все частіше окремі птахи або й невеликі групи залишаються зимувати. Науковці прогнозують, що з часом ще більше лелек будуть залишатися в Україні.
«Зараз є неоднаразові спостереження, що птахи залишаються зимувати, якщо вони залишилися, значить є для того умови і якщо люди їх привчають тим, що нерідко підгодовують, то це є одним із факторів, що їх привязує».
Орнітологиня наголошує, що без потреби підгодівлею птахів займатися не варто, бо птах, який міг би полетіти кудись південніше, затримається, а коли раптово вдарять сильні морози, може постраждати. Тут потрібен індивідуальний підхід. Якщо лелека десь крутиться день-два, то краще хай сам дає собі раду. Якщо ж птах залишився на зиму в якомусь певному місці, можна влаштувати пункт підгодівлі.
От кілька порад як допомогти лелекам, які залишаться, пережити зиму:
- Якщо ви знаєте місце, де зупинилися лелеки, не треба здіймати довкола нього галас і приваблювати туди велику кількість людей. Птахам потрібен спокій, бо коли вони стоять, то менше витрачають енергії. Кожен наступний їх політ і здіймання в небо, це витрата енергії, а це небезпечно для їх життя.
- Якщо ж ви бажаєте і можете допомогти — краще облаштуйте для них годівничку. Підходити до лелек на відстань ближче ніж 20-30 м не бажано. На цій відстані можна розкласти на снігу, чи розчищеній галявині, сіно, солому чи гілки і викладати на них їжу для птахів.
- Основний корм лелек — це комахи, риба, земноводні, гризуни. Рослинну їжу ці птахи не вживають! Тому зерно, хліб, варену картоплю та ці птахи їсти інколи й будуть, але користі це їм не принесе. Лелек слід годувати рибою, м’ясом або яйцями. Риба може бути морська чи прісноводна, але категорично не солена.
- Лелека не вміє жувати їжу, він ковтає цілим куском, тому вся підготовлена для нього їжа повинна бути подрібнена. М’ясо може бути у вигляді відходів: курячі голови, тельбухи та ін.
- Якщо ж птахи зовсім ослабли і не реагують на рухи людей, їх слід забрати, відігріти і підгодовувати, тимчасово розмістивши в господарських будівлях разом із домашніми тваринами.
Коментарі