«Схеми» встановили, що приватна фірма «Будінвест Інжиніринг», яка освоїла на цьому вже півтора мільярда гривень, напряму пов’язана з керівником Дніпропетровської ОВА Валентином Резніченком, від якого залежить, кому і в яких обсягах виділяти бюджетні кошти області.
Половина компанії записана на жінку на ім’я Яна Хланта – професійну спортсменку, яка працює тренером з пауерліфтингу у Дніпрі. Як з’ясували «Схеми», вона – близька особа для Резніченка, вони разом багато подорожували за кордон. Окрім того, Хланта пересувається на автомобілі Різниченка та отримувала зарплату в його фірмі.
Інша половина компанії, що освоює мільярди під час активної фази війни, через наближену особу пов’язана з бізнесменами-братами Дубинськими, яких США офіційно оголосили у розшук за підозрою у фінансових махінаціях. Через війну державні контракти та розміри кошторисів не публікуються, тому «Схеми» самостійно проаналізували фінансово-господарську діяльність «Будінвест Інжиніринг», і виявили, що головний підрядник Дніпропетровської ОВА вдається одразу до декількох підозрілих схем.
З березня по жовтень цього року компанія «Будінвест Інжиніринг» отримала від Дніпропетровської ОВА вже півтора мільярда бюджетних гривень на ремонт доріг в області і стала лідером по масштабах освоєних державних грошей на дороги після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну – серед усіх підрядників в Україні по всіх регіонах.
49% у «Будінвест Інжинірингу» записані на Яну Хланту – 34-річну професійну спортсменку, майстерку спорту з пауерліфтингу. Зараз вона працює тренеркою у фітнес-клубі Human у середмісті Дніпра.
Журналісти встановили документальні докази прямого зв’язку між ним та Хлантою – а саме, згідно з даними з джерел у прикордонній службі лише протягом 2020-2021 року вони здійснили щонайменше вісім спільних перельотів.
Також Хланта користувалася автомобілем, записаним на фірму «Севент Консалтинг Груп», яка на 100% належить голові Дніпропетровської ОВА. Окрім того, саме у цій фірмі Резніченка, Яна Хланта щонайменше протягом 2020-2021 років отримувала зарплату.
Одразу декілька джерел в оточенні Резніченка розповіли «Схемам», що Яна Хланта – це його дівчина, з якою вони перебувають у стосунках. Сам Резніченко розлучений.
Другою половиною фірми-підрядника володіє Павло Чухно – менеджер та партнер дніпровських бізнесменів-братів Володимира та Леоніда Дубинських, які вже 10 років перебувають у розшуку ФБР (США) – за підозрою у махінаціях з нерухомістю у Каліфорнії. Чухно управляє баскетбольним клубом «Прометей», яким володіє Володимир Дубинський і генеральним спонсором якого є «Будінвест Інжиніринг».
Таким чином, професійна спортсменка та баскетбольний функціонер, напряму пов’язані з головою ОДА Валентином Резніченком та розшукуваними бізнесменами братами Дубинськими, йдеться у розслідуванні.
При цьому, як з’ясувалось, Бюро економічної безпеки нині веде розслідування, матеріали якого свідчать, що «Будінвест», серед інших дніпропетровських підрядників, спрямовувала частину коштів на «підставну» фірму – тобто з ознаками фіктивності.
Через воєнний стан держава не зобов’язує замовників робіт публікувати суть державних контрактів та розміри кошторисів, тож журналісти вирішили самостійно проаналізувати фінансово-господарську діяльність фірми, діставши закриту інформацію з податкової та вивчивши дані з державного сервісу «Є-дата».
І виявили, що при освоєнні бюджетних коштів «Будінвест Інжиніринг» вдається одразу до декількох підозрілих схем. Перша – це коли субпідрядники за документами не закуповували матеріали для дорожніх робіт у таких обсягах, в яких продавали їх «Будінвесту». Друга – коли відбувалось суттєве зростання ціни на будівельні матеріали на шляху від виробника до державного контракту. Третя – співпраця із ризиковими субпідрядниками.
З проханням про коментар журналісти звернулись до Валентина Резніченка, Яни Хланти, Володимира Дубинського та інших згаданих у розслідуванні осіб. Редакція чекає на відповіді і опублікує їх, як тільки отримає.
Окремо «Схеми» звернулись до Володимира Зеленського з проханням прокоментувати виявлені у розслідуванні факти, враховуючи, що керівник Дніпропетровської ОВА – призначена президентом особа, і той факт, що саме ОП координує процес відбудови інфраструктури по Україні.
«Схеми» також запитали, яким чином здійснюється контроль за ефективним та цільовим використанням бюджетних коштів на відбудову інфраструктури, зокрема, ремонт і будівництво доріг та в якому статусі свою роль у цих процесах відіграє Юрій Голик – давній соратник керівника Дніпропетровської ОВА, присутній на усіх нарадах щодо Fast Recovery Plan – плану відновлення України.
Пресслужба ОП, пославшись на воєнний стан, повідомила про «неможливість надання інформації» та «відстрочення розгляду запиту» до його закінчення. Разом з тим, там зазначили, що «офіс Президента України не є розпорядником коштів місцевих бюджетів», і що це питання «знаходиться в компетенції місцевої влади та профільних міністерств».
Коментарі