Бронювання від мобілізації на Львівщині. Чи зупинить зловживання аудит підприємств?

Уряд частково зупинив дію деяких положень щодо визначення критично важливих підприємств. А до 15 листопада комісії мають провести у регіонах аудит підприємств, які отримали статус критично важливих протягом останніх чотирьох місяців, а відповідно і право на бронювання працівників від мобілізації. За результатами перевірки уряд хоче створити баланс між обороноздатністю країни та стабільною роботою економіки.

30.10.2024
Бронювання від мобілізації на Львівщині. Чи зупинить зловживання аудит підприємств?
Фото умовне

Чи допоможе аудит усунути зловживання та корупцію? І чи є шанси досягти бажаного балансу? Розглянемо на прикладі Львівщини, повідомляє “Радіо Свобода”.

Сьогодні у Львівській області понад 800 підприємств зі статусом критично важливих, який їм надала Львівська обласна військова адміністрація, згідно з Постановою № 76 Кабміну від 27 січня 2023 року «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час».

У цьому документі визначено порядок бронювання військовозобов’язаних, критерії визначення підприємств, установ і організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення у час війни.

Підприємство, організація чи установа надає у профільне міністерство або ж ОВА документи, які підтверджують і обґрунтовують той чи інший критерій, чому цей суб’єкт є критично важливим для держави у час війни і тоді отримує право на бронювання військовозобов’язаних працівників.

Згідно з протоколом №103 від 10 жовтня передбачено, що до 15 листопада має бути проведений аудит всіх підприємств, чи відповідають вони і дотримуються критеріїв для бронювання від мобілізації працівників, і призупинено надання цього статусу. Продовжили його лише тим, які отримали статус «критичності» до кінця травня 2024 року. Але чи могли місцеві органи влади анулювати статус для підприємства?

«У протоколі передбачено, і уряд це визнає, що повинні були напрацювати алгоритм перегляду і анулювання ухвалених рішень. Такого порядку немає. Була тільки норма про те, що суб’єкт господарювання має не рідше, аніж один раз на рік подавати документи про підтвердження свого статусу. Львівська ОВА, зі свого боку, перевіряє і аналізує, яка кількість працівників, заробітна плата, за якими критеріями підприємство подавалося на статус «критичності». Але юридичного механізму, юридично не могли скасувати статус. І лише 22 жовтня Кабмін дозволив повторну перевірку критичності підприємств та організацій, що мають право на бронювання працівників. Тобто, вніс зміни до порядку визначення «критичності» підприємств, що мають право на бронювання працівників.

Відповідно до цих змін, введених додатковим пунктом 6-1, орган, який ухвалив рішення про визначення підприємства, організації критично важливими, у разі потреби проводить перевірку цього підприємства і подано механізми анулювання статусу «критичності». Для прикладу, якщо не дотримувались рівня виплати зарплат, то анулюємо рішення про статус критичності і бронювання працівників. Є документи, є відповідність щодо критеріїв на момент ухвалення рішення – і комісія його ухвалює», – каже перший заступник голови Львівської ОВА Андрій Годик.

Андрій Годик зауважує, що понад 70% дохідної частини бюджету Львівщини складається із податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). А тільки 15% ПДФО надходить до обласного бюджету, решта — це бюджети Об’єднаних територіальних громад (ОТГ ) та державний бюджет.

Аудит і незмінені критерії

А ось критерії для отримання статусу «критичності» для підприємства не змінили в уряді і перевірку здійснюють щодо їхнього дотримання за старими правилами гри, тобто тими критеріями, які визначені урядом. Практично, нічого не змінилось і, не факт, якщо не змінити критерії щодо отримання статусу «критичності», то дедалі більше підприємств, які не є критично важливі для держави, претендуватимуть на бронь для працівників і це створюватиме можливості для зловживань.

«Кабінет міністрів визначив, що підприємства, які займаються перевезеннями, міжнародними або внутрішніми, пасажирськими чи вантажними, можуть претендувати тільки на два критерії: зарплата (для Львівщини це 13508 гривень) і другий, як правило, вони всі цим користуються, це відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Відтак, є підприємства, які мають двох працівників і зарплату 14000 і мають право на статус «критичності».

Є підприємства, які отримали ліцензію на перевезення, а, фактично, їх не здійснює. Або міняє код основної діяльності, менеджер по будові маршрутів транспорту, і фактично підприємство є перевізником. Уряд не регламентує, що має бути наданий документ договір угоди про перевезення вантажів. Львівська ОВА протягом 2023-2024 років чотири рази зверталась до уряду з проханням внести зміни до Постанови щодо визначених критеріїв, які дають право отримати статус «критичності» і, відповідно, мають право на бронювання працівників. Але нам з Кабміну надходять відповіді, що пропозиції врахують при розгляді змін», – пояснює Андрій Годик.

Львівський підприємець, депутат Львівської облради від партії влади «Слуга Народу» Юрій Доскіч власник кількох підприємств, які пов’язані з продукцією, яка виготовляється з металу. Зрозуміло, що це важливо для оборонної промисловості країни і він отримав статус «критичності» для підприємств і має право на бронь для робітників-чоловіків.

«Ми продовжуємо працювати з 50% людей, які мають бронювання. На легшу роботу задіюємо все більше жінок, але, при всій повазі до них, вони не можуть виконувати всю роботу, повністю замінити чоловіків. Бо робота металурга фізично дуже важка. Треба чітко розмежовувати підприємства з критичною інфраструктурою, тому що без них не втримається життя в країні. Знову ж таки рівень зарплати в львівському регіоні становить більше 21 000 гривень і цей рівень треба брати до уваги при наданні статусу критичності підприємства», – говорить Юрій Доскіч.

Третій рік повномасштабної війни триває в Україні. Мільйони українців виїхали з країни, тисячі захищають державу, загинули, втратили фізичне і психічне здоров’я внаслідок поранення і не зможуть працювати, а ще тисячі чоловіків призовного віку ховаються від мобілізації, не працюючи, відповідно, не сплачуючи податків, не допомагаючи армії. Україна вже відчуває велику потребу у працівниках у різних сферах, про що наголошують різні статистичні дані.

Коментарі

09:47
Львівʼянин може втратити високу посаду у футболі
УЕФА відкрив справу проти віце-президента Української асоціації футболу Олександра Шевченка, який є мешканцем Львова, і головою обласної футбольної асоціації.
09:01
“На службі” у проросійських депутаток й аферистів?
ТСК, яку очолюють депутатки Юлія Яцик та Анна Скороход, спершу спричинились до відкриття кримінального провадження проти курсанта Академії Сагайдачного, а згодом на темі його звільнення влаштували дискредитаційну кампанію проти навчального закладу.
11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.