Боснія та Герцеговина під тиском кремля відмовилася від угоди про реєстр злочинів рф в Україні

Боснія і Герцеговина ухвалила таке рішення на першому для себе саміті Ради Європи після надання у грудні статусу кандидата на вступ до ЄС.

18.05.2023
Боснія та Герцеговина під тиском кремля відмовилася від угоди про реєстр злочинів рф в Україні

Делегація Боснії та Герцеговини відмовилася підтримувати угоду про реєстр злочинів рф в Україні, пише видання RFERL.

На саміті Ради Європи у Рейк’явіку понад 40 країн і ЄС підписали договір про створення Реєстру збитків, завданих Україні агресією рф. Ще три країни висловили готовність підписати декларацію і проходять внутрішні процедури (Андорра, Болгарія, Швейцарія).

Зокрема, учасниками угоди є 34 країни: Австрія, Бельгія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Грузія, Німеччина, Греція, Ісландія, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Монако, Чорногорія, Нідерланди, Північна Македонія, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Сан-Марино, Словацька Республіка, Словенія, Іспанія, Швеція, Велика Британія, Україна. Асоційованими членами є 7 держав: Албанія, Ліхтенштейн, Республіка Молдова, ЄС, США, Канада, Японія. 

Водночас не підписали документ 6 країн: Азербайджан, Вірменія, Боснія, Угорщина, Сербія, Туреччина.

За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, реєстр є важливим етапом на шляху до справедливості та відшкодування Україні та українцям збитків, завданих Росією. Тепер необхідно забезпечити роботу реєстру, аби постраждалі внаслідок російської агресії могли подавати свої заяви.

Реєстр збитків створюється як платформа для міжурядової співпраці, яка діє в інституційних рамках Ради Європи. Реєстр є юридичною особою відповідно до національного законодавства Королівства Нідерландів і України та розташований фізично в Нідерландах.

Він отримує та обробляє інформацію про вимоги по відшкодуванню збитків та докази, є першим компонентом майбутнього Міжнародного компенсаційного механізму, який буде створено окремим міжнародним договором у співпраці з Україною. Далі буде створено Комісію з розгляду претензій та Компенсаційний фонд.

Будь-яка держава-член або спостерігач Ради Європи та Європейського Союзу, а також будь-яка інша держава, яка проголосувала за резолюцію ГА ООН від 14 листопада 2022 р. може приєднатися до Реєстру.

За день до саміту, 16 травня, заступник глави мзс рф Олександр Грушко попередив Боснію та Герцеговину про «ризики втягування в НАТО». Він стверджує, що Євросоюз, просуваючи так званий європейський порядок денний, нібито «намагається зруйнувати зв’язки між Боснією та Герцеговиною та рф».

рф підтримує праворадикальні угруповання Боснії та Герцеговині. Це веде до дестабілізації країни. Ці групи сприяють посиленню антизахідних наративів.

Коментарі

09:47
Львівʼянин може втратити високу посаду у футболі
УЕФА відкрив справу проти віце-президента Української асоціації футболу Олександра Шевченка, який є мешканцем Львова, і головою обласної футбольної асоціації.
09:01
“На службі” у проросійських депутаток й аферистів?
ТСК, яку очолюють депутатки Юлія Яцик та Анна Скороход, спершу спричинились до відкриття кримінального провадження проти курсанта Академії Сагайдачного, а згодом на темі його звільнення влаштували дискредитаційну кампанію проти навчального закладу.
11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
11:32
Представник омбудсмена прийде на засідання комісії УАФ щодо можливого насилля Олександра Шевченка проти фінансового директора Євгенії Сагайдак
В Українській асоціації футболу створили цілу комісію щодо конфлікту між поважним Паном зі Львова віце-президентом УАФ, голови Львівської асоціації футболу Олександром Шевченком та фінансовою директоркою Євгенією Сагайдак.