Про це в ефірі програми «Головне за день» на «Першому Західному» розповів учасник робочої групи з декомунізації на території Львівщини та радник начальника Львівської ОВА Олег Радик.
«План є до кінця року. Але ми не знаємо, якою буде осінь. Ми цього року бачили, якою вона може бути. Нам може бути не до того. Але до кінця війни ми точно маємо це зробити», – переконаний Олег Радик.
Крім того, за його словами, Львівщину з декомунізацією випереджає Закарпаття. В них залишилось 30-40 пам’ятників. На Львівщині – 183. При цьому робоча група постійно знаходить нові об’єкти.
«Буквально сьогодні ми знайшли знак в полі, який присвячений розгрому дивізії «Галичина». Я думаю, що навіть після закінчення декомунізації, будуть знаходити нові об’єкти. Хтось не знає, а хтось спеціально ховає. В обліку їх немає», – пояснює громадський активіст.
За його словами, всі пам’ятники, які були поставлені за Радянського Союзу і несуть мілітарний, ідеологічний сенс, мають бути забрані. На могилах, де поховані радянські воїни, мають бути зняті зірки, а останки мають бути перенесені на кладовища. Це складніша процедура і її треба погоджувати з певними органами влади.
«Але перші кроки, які має зробити громада – це декомунізувати ці могили. І запустити процес перенесення померлих на кладовища», – зазначив Олег Радик.
На його думку, загалом процес декомунізації відбувається так повільно передовсім через лінь громад. Це не була нагальна потреба, тому про це не думали. Але є і такі, хто не розуміє потреби знесення.
Олег Радик вважає, що треба переконливіше розмовляти з прихильниками радянської спадщини, які називають її частиною нашої історії.
«Це, можливо, частина їхньої історії, але не нашої. 30 років лагідної декомунізації показало, що без активних дій нічого не станеться. Наголошу, якщо якесь село не захоче забирати ці пам’ятники, ми залишимо їх таким «зоопарком-заповідником». І будемо возити туди екскурсії, щоб показувати, що там живуть нащадки комуністів, які хочуть це лишити. Ми завжди це (декомунізацію – ред.) відкладали, і з цим мирились, бо пам’ятники нам не заважили. Але ми бачимо наскільки вони важливі для росіян», – говорить Олег Радик.
Наразі найбільше радянських пам’яток має Червоноградський район. Там аж 47 ідеологічних скульптур. Львівський район має 46, Золочівський – 41.
Коментарі